Slovo úvodem
Vyšlo v časopise:
Prakt Gyn 2005; 9(3): 3
Kategorie:
Úvodník
Vážené kolegyně a kolegové,
s účinností od dubna loňského roku vstoupil v platnost Zákon 95/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta. V červnu letošního roku tak proběhly poslední atestace prvního stupně v oboru gynekologie a porodnictví a další adepti budou již připravováni a hodnoceni dle nového systému. Cílem inovovaného systému postgraduálního vzdělávání je získání specializované způsobilosti osvojením potřebných komplexních teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti prevence, diagnostiky a léčby, které zaručují kompetentní a kvalifikovaný výkon samostatné praxe lékaře v oboru gynekologie a porodnictví, a to v ambulantní i lůžkové péči. Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia všeobecného lékařství na lékařské fakultě. Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené pracovní době podle § 83a) zákoníku práce. Podmínkou pro získání specializace v oboru gynekologie a porodnictví je zařazení do tohoto oboru a absolvování praxe v délce minimálně 5 let, z toho 54 měsíců povinné praxe v oboru gynekologie a porodnictví, z toho minimálně 9 měsíců na pracovišti akreditovaném pro specializační vzdělávání a povinná doplňková praxe v dalších oborech – chirurgie, vnitřní lékařství.
Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností, seznam požadovaných výkonů je určen sylabem a je jasně a konkrétně definován před zahájením výcviku. V každém roce přípravy je navíc školenec povinen se aktivně zúčastnit jednoho výukového semináře ENTOG v české republice nebo zahraničí a rovněž se prezentovat nejméně jednou přednáškou na odborném vědeckém fóru a publikovat jeden článek v odborném časopise. Součástí přípravy je i získávání znalostí právních předpisů platných ve zdravotnictví, znalost systému zdravotní péče a financování zdravotnictví v našich podmínkách a jejich srovnání s členskými zeměmi EU i všeobecná znalost etických norem týkajících se oboru gynekologie a porodnictví. Hodnocení průběhu specializačního vzdělávání i získaných vědomostí musí být v souladu s rozvojem poznání v oboru gynekologie a porodnictví a každý školenec bude hodnocen v pravidelných intervalech. Splnění předpokladů specializované způsobilosti v oboru gynekologie a porodnictví je nezbytným předpokladem pro získání další kvalifikace v nástavbových oborech – fetomaternální medicína, onkogynekologie, urogynekologie a reprodukční medicína. Po získání 10 let praxe v oboru může atestovaný lékař zastávat místo vedoucího lékaře samostatného lůžkového zařízení v oboru gynekologie a porodnictví. Věřím že tento systém přinese našemu oboru vyšší odborný kredit, pacientům celoplošné zkvalitnění péče a samotným lékařům dosažení vyšší celoživotní erudice a konkurenceschopnosti na trhu práce v podmínkách sjednocené Evropy.
as. MUDr. Robert Hudeček
Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicínaČlánek vyšel v časopise
Praktická gynekologie
2005 Číslo 3
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Management pacientů s MPN a neobvyklou kombinací genových přestaveb – systematický přehled a kazuistiky
- Management péče o pacientku s karcinomem ovaria a neočekávanou mutací CDH1 – kazuistika
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
Nejčtenější v tomto čísle
- Úloha prokalcitoninu v diagnostice neonatální infekce
- Problematika diagnostiky a léčby zhoubných nádorů vulvy
- Kojení stále nenahraditelné I.
- Vrozené trombofilie a cytogenetické nálezy u pacientů s opakovanými fetálními ztrátami