Prof. MU Dr. Arnošt Pellant, DrSc. – 80letý
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 72, 2023, No. 3, pp. 166.
Kategorie:
Zprávy z ORL společnosti
Arnošt Pellant se narodil 12. 6. 1943 v Praze, v rodině otorinolaryngologa, pozdějšího primáře ORL oddělení v Havlíčkově Brodě MU Dr. Arnošta Pellanta, CSc. Středoškolská studia absolvoval v Havlíčkově Brodě (1960) a je absolventem Lékařské fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (1966). Po promoci nastoupil jako sekundární lékař na ORL klinice v Hradci Králové. Základní vojenskou službu (1967–1968) vykonával na ORL oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích u prof. Ervína Černého.
V období 1966–1996 pracoval na ORL klinice v Hradci Králové, a to vedením prof. Lubomíra Faltýnka a prof. Ivana Hybáška. Profesně se jako první v ČR zabýval uplatněním ultrazvukové diagnostiky v ORL oboru (1978 CSc.), dále společnými anomáliemi ucha a ledvin (1988 doc.) a nitrolebními zánětlivými komplikacemi ucha a vedlejších dutin nosních (1993 DrSc.). Profesorem otorinolaryngologie byl jmenován 30. 5. 1996.
Z pozice zástupce přednosty pro vědu a výzkum ORL kliniky v Hradci Králové odešel 1. 7. 1996 na místo primáře ORL oddělení v Pardubicích. Významně rozvinul dlouhodobou tradici pardubického ORL pracoviště. V roce 1997 se podařilo počet ORL lůžek rozšířit na třicet (20 lůžek pro ORL dospělé, 5 dětských, 5 foniatrických lůžek). Na novém pracovišti koncepčně rozvinul oblast léčebně-preventivní (především o kofochirurgii, fonochirurgii, onkologii), vědecko-výzkumné i výukové činnosti. Prof. Pellant byl iniciátorem a zakladatelem vysokoškolského Ústavu zdravotnických studií Univerzity Pardubice (2002). Jeho úsilí za podpory celého týmu ORL pracoviště vedlo k oficiálnímu přiznání statutu Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Ministerstvem zdravotnictví i Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (2002) a následně k založení Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice (FZS UPa, 2007), na které se stal prvním děkanem (2007–2015).
Klinika postupně pokryla diagnostiku i léčbu ORL nemocí prakticky v plné šíři oboru. Kromě základních subspecializací (ORL pro dospělé, dětská otorinolaryngologie, audiologie a foniatrie) věnovala pozornost i rozvoji dalších odvětví (kofochirurgii, onkologii, rinologii, fonochirurgii, plastické a rekonstrukční chirurgii, endoskopii, vyšetření čichu a chuti, poruchám polykání, vestibulologii a trvalému postižení sluchu z hluku).
Pro své odborné vědecko-výzkumné aktivity získala v roce 2006 ORL klinika statut akreditovaného pracoviště pro všechny tři specializace – otorinolaryngologii druhého stupně, dětskou otorinolaryngologii, foniatrii a audiologii. Současně došlo k výraznému personálnímu posílení pracoviště lékaři, klinickými logopedkami, magistrami a bakalářkami ošetřovatelství.
Prof. Pellant byl předsedou České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP v letech 2000–2002. Více než 20 let byl soudním znalcem z Oboru zdravotnictví se specializací otorinolaryngologie. Angažoval se v Asociaci vysokoškolských vzdělavatelů nelékařských zdravotnických profesí v České republice (2013–2016 člen předsednictva).
Publikoval více než 160 odborných prací, je jedním ze zakladatelů již tradičních Setkání českých a (středo)německých ORL lékařů, které jsou dnes organizovány pod hlavičkou Česko-německé ORL společnosti.
Prof. Arnošt Pellant je čestným členem Slovenské (2003) i České (2008) ORL společnosti, členem Vereinigung Mitteldeutscher Hals-Nasen-Ohrenärzte (od 1994) a členem korespondentem Deutsche Gesellschaft für HNO, Kopf-und Halschirurgie (od 2005). Obdržel Medaili za zásluhy o Univerzitu Pardubice (2015), medaili města Pardubic za dlouholetý přínos v oblasti zdravotnictví (2016), stříbrnou medaili Fakulty zdravotnických studií UPa (2017) a zlatou medaili ORL společnosti ČLS JEP (2017).
Vážený pane profesore, milý Arnošte, jsem šťastný, že patřím k řadě Tvých žáků, které jsi vychoval a naučil operovat, otorinolaryngologicky uvažovat, lidsky jednat, a především milovat medicínu. K Tvému životnímu jubileu Ti všichni přejeme pevné zdraví a mnoho sil, abys mohl ještě řadu let předávat své zkušenosti dalším generacím otolaryngologů a zdravotních sester, užívat si pevného zdraví, radosti a klidu v kruhu Tvé rodiny.
Viktor Chrobok
Otorinolaryngol Foniatr 2023; 72(3): 166
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2023 Číslo 3
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Inosin pranobex v léčbě chřipky a dalších respiračních infekcí virové etiologie
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
Nejčtenější v tomto čísle
- Poleptání jícnu a žaludku – nejnovější pohled na diagnostiku a léčbu
- Cervikofaciálny podkožný emfyzém po preventívnej dentálnej hygiene – kazuistika
- Rinosinusitida jako komplikace FESS: je prospěšná antibiotická profylaxe?
- Diagnostika heterotopické žaludeční sliznice horního jícnu a její vliv na sliznici hrtanu