Týdenní stáž na košické Klinice ORL a chirurgie hlavy a krku Univerzitní nemocnice L. Pasteura
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 66, 2017, No. 3, pp. 168.
Kategorie:
Zprávy z ORL společnosti
Košice, 27.–31. března 2017
Cestovní grant České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP jsem využila k týdenní stáži na košické Klinice ORL a chirurgie hlavy a krku Univerzitní nemocnice L. Pasteura.
Během pobytu jsem poznala blíže nejen pracovní prostředí a chod kliniky, ale také odhalila půvab této východoslovenské metropole. Košice jsou druhým největším slovenským městem a sociopoliticky i medicínsky slouží jako přirozené centrum východního Slovenska. V minulosti byly též druhým největším uherským městem, kde se soustředila katolická vzdělanost. To ostatně dodnes připomíná někdejší jezuitská univerzita založená roku 1657, dnes Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košicích.
Lékařská fakulta sídlí spolu s tzv. „novou nemocnicí“ na kopci mimo historické centrum. V jejím areálu je několik propojených monobloků, což usnadňuje přesun nemocných i personálu. Klinika ORL sídlí v celém jednom patře centrální sedmnáctipatrové budovy. Nachází se zde lůžková část, specializované poradny, výukové prostory a jeden z operačních sálů. Ten hlavní se nachází mimo kliniku ORL v patře centrálních sálů. Paralelně tak každý den běží dva operační programy. Na centrálním sále se provádějí náročnější výkony - především chirurgie lební baze a chirurgie mostomozečkového koutu.
Kliniku vede od roku 1996 prof. MUDr. Juraj Kovaľ. Za jeho působení se mu podařilo pracoviště výrazně vyprofilovat ve středisko středoušní chirurgie, neurootochirurgie, chirurgie lební baze a lícního nervu a ušní implantologie. Kliniku proto využívají pacienti s touto problematikou z celého Slovenska a někdy dokonce z okolních států (Polsko, Maďarsko).
Právě neurootochirurgie a neurootologie mě z celého spektra poskytované péče zajímaly nejvíce. Během své stáže jsem viděla dvě operace vestibulárního schwannomu (translabyrintálním a retrosigmoidním přístupem). Měla jsem také možnost zhlédnout ambulantní činnost prof. Kovaľa, jehož neurootochirurgická poradna probíhá každý den časně zrána. Zde jsem viděla management pacientů po středoušních výkonech, dále po výkonech na lební spodině (a to jak krátce po operaci, tak i s odstupem měsíců i let, kdy se ukončuje dispenzarizace), ale také pacienty s diagnózami, kde se vůbec k chirurgické léčbě nepřistupuje (např. otoskleróza u osteogenesis imperfekta). U všech pacientů jsem našla společného jmenovatele – velkou úctu a respekt vůči panu profesorovi a vděk za jeho péči.
Musím připomenout, že neurootochirurgickým pacientům se společně s panem profesorem věnuje paní doktorka Silvia Krempaská, která u operací nejen asistuje, ale některé také samostatně provádí. Zároveň vede i audiologickou laboratoř, kde jsou všichni pacienti předoperačně zevrubně vyšetřeni. K sérii vyšetření, která se standardně indikují pacientům s periferní vestibulární závratí i všem pacientům před operací vestibulárního schwanomu, patří tónová audiometrie, slovní audiometrie, BERA, ENG, ENoG a VEMP. Jejich výsledky pak napomáhají rozhodování o operačním přístupu. Oproti našemu pracovišti tedy v Košicích vyšetřují a dokumentují předoperační funkci lícního nervu pomocí elektroneuronografie a funkci obou větví vestibulárního nervu pomocí myogenních potenciálů VEMP.
V audiologické laboratoři jsem dále poznala průběh komplexní péče o pacienty s kochleárním implantátem a o kandidáty na jejich implantaci. Na jednom místě zde působí lékař, audiologické sestry, logopedka i psycholožka, což považuji v dnešní době za velmi rozumný standard.
Celkově mám z pracoviště prof. Kovaľa velmi dobrý dojem, a to nejen z důvodu excelence nabízené péče, ale i lidského a vlídného přístupu k pacientům. Této zkušenosti si velmi cením a děkuji České společnosti ORLCHHK ČLS JEP za podporu mé zahraniční stáže.
MUDr. Klára Procházková
Klinika ORL 3. LF UK a FNKV, Praha
e-mail: klara.prochazkova@gmail.com
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2017 Číslo 3
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
- HPV v dýchacích cestách a papilomatóza hrtanu
- Nosní sprej s kombinací antihistaminika a kortikosteroidu uleví alergikům nejrychleji
Nejčtenější v tomto čísle
- Léčba náhle vzniklé idiopatické percepční nedoslýchavosti - hyperbarická oxygenoterapie
- Doporučené postupy v diagnostice a léčbě nádorů příušní žlázy
- Adenoidně cystický karcinom boltce
- Netraumatická rinolikvorea