3. ORL akademie
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 66, 2017, No. 1, pp. 53.
Kategorie:
Zprávy z ORL společnosti
(Rožnov pod Radhoštěm, 14. – 15. října 2016)
V polovině října loňského roku se 155 převážně mladých lékařů zúčastnilo již 3. ročníku ORL akademie v Rožnově pod Radhoštěm. Tato akce, pořádaná sekcí Mladých ORL lékařů pod záštitou výboru ORL společnosti, si klade za cíl v průběhu pěti let obsáhnout celou problematiku oboru ORL a chirurgie hlavy a krku. Přednášky jsou určeny zejména rezidentům v předatestační přípravě, ale zcela jistě si najdou zájemce i mezi zkušenějšími lékaři, toužícími po zopakování znalostí.
V pátek byly v Hotelu Eroplán na programu nejprve přednášky na téma krčních metastáz v podání prof. Betky a doc. Čelakovského. Téma obsáhlo celou diferenciální diagnostiku zduření na krku, včetně parafaryngeálních nádorů, problematiku blokových krčních disekcí a postupu u pacientů s metastázou neznámého primárního nádoru. Následovala sekce audiologická, pojednávající obšírně o metodách vyšetření sluchového aparátu i rehabilitaci nedoslýchavosti, a to jak sluchadlovou, tak chirurgickou (doc. Lejska, as. Dršata).
Nově nabyté vědomosti pak měli účastníci možnost prodiskutovat na společenském večírku v hospodě Na posledním groši pod hlavičkou Valašského muzea v přírodě.
Sobotní den zahájily přednášky prof.Chroboka a MUDr. Kučery, zaobírající část foniatrickou a fonochirurgickou. Důkladně byla probrána anatomie a fyziologie hrtanu spolu s možnostmi chirurgické a konzervativní léčby morfologických i funkčních postižení hrtanu. Setkání zakončili prof. Komínek s as. Matouškem na téma plastické chirurgie v ORL. Konkrétně se posluchači dozvěděli spoustu zajímavého o rekonstrukční chirurgii hlavy a krku, (rino)septoplastikách i o plastice defektů baze lební.
Další ročník, který se uskuteční v Praze, je plánován na 6.- 7. 10. 2017. Pro bližší informace sledujte webové stránky www.orlakademie.cz.
Posledním dnem 3. ORL akademie v Rožnově pod Radhoštěm ukončili svou činnost v sekci Mladých ORL Michal Černý a Zuzana Balatková. Oběma patří veliké poděkování za odvedenou práci. Speciální poděkování si zaslouží Michal Černý za velmi obětavý a aktivní přístup k fungování sekce, na který se bude snažit navázat nové vedení ve složení: Zdeněk Fík (Praha), Martin Formánek (Ostrava), Jakub Syrovátka (Nový Jičín), Jana Šatanková (Hradec Králové), Miroslav Veselý (Brno).
MUDr. Zdeněk Fík, Ph.D.
Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku
1. LF UK a FN v Motole,
Praha
e-mail: zdenek.fik@lf1.cuni.cz
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2017 Číslo 1
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Přínos inosin pranobexu v terapii infekcí HPV v gynekologii
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
- Ověřený efekt lokální léčby u streptokokové a virové faryngitidy
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
Nejčtenější v tomto čísle
- Radiografie paranazálních dutin: význam v diagnostice akutní rinosinusitidy a současné možné indikace
- Hluboké krční záněty jako komplikace zánětu hltanu (retrospektivní studie)
- Histologická a histochemická analýza retrakční kapsy pars tensa ušního bubínku u dětí
- Overenie vplyvu hyperbarickej oxygenoterapie v liečbe náhlej sezorineurálnej straty sluchu