29. mezinárodní kurz endoskopické endonazální chirurgie
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 66, 2017, No. 1, pp. 49.
Kategorie:
Zprávy z ORL společnosti
(Praha, 8 .– 11. listopadu 2016)
Pořadatelem kurzu byla Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole v Praze. Letošního tradičního kurzu se celkem zúčastnilo 27 lékařů z České republiky, Slovenska a Německa, 19 se podílelo na preparačním kurzu na kadaveru.
První dva dny kurzu byly věnovány základní problematice endoskopické endonazální chirurgie: Teoretické přednášky se týkaly obecné koncepce FESS, anatomie a fyziologie nosu, CT anatomie, problematiky indikace FESS, anestezie, instrumentária, pooperačního ošetřování, výkonů na dolní skořepě atd. Živé přenosy ze sálu ukázaly účastníkům výkony: různé techniky supraturbinální antrostomie, etmoidektomie, sfenoidotomie, frontální sinotomie, turbinoplastiky (laserem, radiofrekvenční chirurgií, shaverem), argonplazmakoagulace u m. Rendu-Osler-Weber atd. Instruktážní kurzy se zaměřily na problematiku ambulantní endoskopie, včetně 3D zobrazení, praktického nácviku použití různých typů shaverů a demonstraci různých navigačních systémů (optických i elektromagnetických).
Druhé dva dny kurzu byly věnovány pokročilé endoskopické endonazální chirurgii. Předneseny byly přednášky o přístupech do čelní dutiny, problematice nádorů nosu a VDN (benigní - zejména o invertovaném papilomu, o adenomu hypofýzy; maligní s důrazem na limity endoskopických technik), chirurgii slzných cest, průběžně bylo probráno řešení komplikací FESS. Z operačního sálu byly přenášeny např. revizní operace pro chronickou rinosinusitidu s polypy, včetně frontální sinotomie Draf 2, revizní dacryocystorinostomie, endonazání resekce objemného invertovaného papilomu, který vycházel z maxilární dutiny, kterou vyplňoval téměř celou a šířil se přes dutinu nosní do nosohltanu, mnohočetně destruoval kosti orbity a maxily. Jak již je tradicí, tento poslední plánovaný operační výkon byl komplikovaný vzhledem k rozsahu patologie, celkovému zdravotnímu stavu pacienta a krevním ztrátám. Opět tradičně jeden z účastníků kurzu vytrval u sledování živého přenosu až do konce 4hodinové operace!). Některé z operací byly vedeny s využitím navigačních přístrojů, použit byl elektromagnetický i optický systém navádění. Poprvé byl demonstrován systém předoperačního plánování operační cesty s následným peroperačním vizuálním i akustickým naváděním navigovaného nástroje ve směru plánované cesty.
Preparační kurz na kadaverech byl rozdělen do dvou běhů pod vedením zkušených lektorů. Lékaři si mohli prakticky nacvičit zacházení s endoskopickými endonazálními instrumenty a vyzkoušet či procvičit operační postupy. I letos byla kapacita preparačního kurzu zcela naplněna.
Odborné přednášky přednesli jak pracovníci pořádajícího pracoviště, tak také hosté: as. Zuzana Balatková, as. Jaroslav Betka, MUDr. Jan Kastner (Ušní, nosní, krční ambulance Kastner, s. r. o), as. Adam Kešner, as. Vít Kratochvil, as. Jiří Najbrt (Klinika anesteziologie a resuscitace 2. LF UK a FN v Motole), prof. Jan Plzák, doc. Jan Vokurka (Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku, Univerzita Umeå, Švédsko), MUDr. Milan Svoboda (Oddělení ušní, nosní, krční, České Budějovice). Operační výkony vedli domácí i hostující chirurgové: MUDr. Jan Kastner, as. Vít Kratochvil, as. Adam Kešner, prof. Jan Plzák, doc. Jan Vokurka, prim. Pavel Vrabec (ORL odd. Kolín), as. Petr Schalek (Otorinolaryngologická klinika FNKV, Praha).
Díky podpoře firem Storz – RADIX CZ, Hospimed, Olympus, Surgipa Medical, Medtronic Czechia, VLX International s.r.o. – Rhino Horn měli účastníci kurzu možnost seznámit se na stáncích firem a poté i vidět při operačních výkonech široké spektrum instrumentů, různé typy laserů, shaverů (včetně nožů se zabudovanou koagulací), fréz, endoskopů, kamer a videověží (včetně 3D zobrazení), radiofrekvenčních technik, navigačních systémů s optickým i elektromagnetickým naváděním) atd.
Společenský program kurzu zahrnoval večeři účastníků kurzu s lektory.
V odpoledních hodinách třetího dne kurzu proběhlo přednáškové ORL Vincentka Fórum.
Mezinárodní kurz endoskopické endonazální chirurgie nabídl účastníkům odborný program umožňující načerpat značné množství teoretických i praktických poznatků a zkušeností skloubením teoretických přednášek, instruktážních kurzů, videodemonstrací, živých přenosů z operačního sálu (celkem 10 operací v délce trvání 25 min. až 4 hod.) a vlastního nácviku práce s instrumentáriem a preparací na kadaveru.
Příští ročník kurzu se bude konat ve dnech 7. - 10. listopadu 2017.
Za pořadatele
Prof. MUDr. Jan Plzák, Ph.D.
e-mail: Jan.Plzak@lf1.cuni.cz
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2017 Číslo 1
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Přínos inosin pranobexu v terapii infekcí HPV v gynekologii
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
- Ověřený efekt lokální léčby u streptokokové a virové faryngitidy
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
Nejčtenější v tomto čísle
- Radiografie paranazálních dutin: význam v diagnostice akutní rinosinusitidy a současné možné indikace
- Hluboké krční záněty jako komplikace zánětu hltanu (retrospektivní studie)
- Histologická a histochemická analýza retrakční kapsy pars tensa ušního bubínku u dětí
- Overenie vplyvu hyperbarickej oxygenoterapie v liečbe náhlej sezorineurálnej straty sluchu