Mezioborové sympozium „Komplexní vyšetření hrtanu a hlasu v ambulantní i klinické praxi“
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 62, 2013, No. 1, pp. 54-55.
Kategorie:
Zprávy z ORL společnosti
Hradec Králové, 20.–21. dubna 2012
Mezioborové sympozium a odborný workshop pořádala Česká společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP, Klinika otorinolaryngologie Fakultní nemocnice Hradec Králové a Lékařské fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci Klinikou otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Pardubické krajské nemocnice, a.s., Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice a Otorinolaryngologickou klinikou Fakultní nemocnice Ostrava.
Obdobně jako na loňském sympoziu s názvem „Komplexní vyšetření horních a dolních dýchacích cest“ se akce konala v prostorách Psychiatrické kliniky FNHK a byla rozdělena do páteční teoretické a sobotní praktické části.
Teoretických přednášek se účastnilo přes 80 specialistů z řad otorinolaryngologů, foniatrů, alergologů a hlasových pedagogů, kteří si vyslechli postupně anatomii hrtanu a fyziologii tvorby hlasu (prof. Chrobok. dr. Dršata, dr. Kučera), histopatologii nálezů na hlasivkách (doc. Laco), možnosti diagnostiky (dr. Dědková, dr. Frič, doc. Komínek, dr. Dubová). Další část byla věnována chirurgickým technikám léčby hrtanu a hlasu – tyreoplastiky, augmentace hlasivek, direktní laryngoskopie a laserová chirurgie (prof. Pellant, dr. Zeleník, dr. Mejzlík, dr. Zábrodský) a rehabilitaci hlasových poruch (dr. Havlík, dr. Kučera, dr. Bendová). V poslední přednáškové části byla diskutována problematika dušení a zajištění dýchacích cest (dr. Černý, dr. Králíčková, dr. Řeháčková, dr. Čelakovský).
V sobotní praktické části bylo připraveno 12 různých pracovišť vedených lektory, kde účastníci v tříčlenných skupinách absolvovali praktický nácvik v pátek prezentovaných diagnostických i rehabilitačních metod. Na modelech vyzkoušeli různé techniky zajištění dýchacích cest, cvičili flexibilní laryngoskopii, lupenlaryngoskopii, stroboskopii, videokymografii a Narrow Band Imaging vyšetření hrtanu. Z chirurgických technik měli možnost se seznámit s injektáží do hlasivek a tyreoplastikou typ I na biologickém materiálu a vyzkoušeli vyšetření hlasového pole a rehabilitaci funkčních i organických hlasových poruch. Nástrojové a přístrojové vybavení zapůjčily firmy Carl Zeiss, Hospimed, Imedex, Karl Storz, Olympus a Surgipa.
Zopakování základů laryngologie a foniatrie s prezentací nových specializovaných diagnostických a terapeutických metod a komplexní pohled na problematiku s vypíchnutím úskalí a „fíglů“, stejně tak jako možnost vyzkoušet si získané poznatky na špičkové technice s kvalitními nástroji pod dohledem zkušených lektorů, byly účastníky velmi vítány a úplná obsazenost sympozia naznačuje, že je zvolený způsob postgraduálního vzdělávání přínosem. V příštím roce je plánováno mezioborové sympozium s názvem „Diagnostika a terapie poruch polykání a klinická výživa“.
MUDr. Michal Černý
Prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D.
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku
Lékařská fakulta UK a FN, Hradec Králové
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2013 Číslo 1
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
- Ověřený efekt lokální léčby u streptokokové a virové faryngitidy
- Inosin pranobex v léčbě chřipky a dalších respiračních infekcí virové etiologie
- Přínos inosin pranobexu v terapii infekcí HPV v gynekologii
Nejčtenější v tomto čísle
- Současné možnosti magistraliter přípravy v otorinolaryngologii
- Invertovaný sinonazální papilom – současné principy chirurgické léčby
- Radiofrekvenční elektrochirurgie v otorinolaryngologii
- Zkušenosti s lokální kortikoterapií náhlých poruch sluchu kochleárního původu