5. sympozium České společnosti ORL a chirurgie hlavy a krku
(Pec pod Sněžkou, 17. – 20. listopadu 2010)
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 60, 2011, No. 1, pp. 58.
Kategorie:
Zprávy ze sympozia a kurzu
Páté sympozium pořádané oddělením ORL Nemocnice Na Homolce společně se Střediskem lékařské péče, spol. s r.o., v rámci mezioborové spolupráce, se konalo v hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou. Jeho součástí byl i X. odborný seminář oddělení ORL Nemocnice Na Homolce, Onemocnění štítné žlázy – diagnostika, léčba a komplikace. Sympozium bylo zařazeno mezi kalendářní akce České společnosti ORL a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP, bylo uspořádáno ve spolupráci s ČLK v rámci celoživotního vzdělávání lékařů a za sponzorské účasti firem. Generálním sponzorem byla firma Widex Line, spol. s r.o., dalšími sponzory byly firmy Merck Serono S. A. Geneva, Johnson & Johnson, s r.o., ASI Prag, s r.o., Mucos Pharma CZ, s r.o., Medicom International, s r.o., Surgipa Medical, spol. s r.o., Abbott Laboratories, s r.o., a Vivamed, s r.o. Akce se zúčastnilo celkem 85 lékařů z oborů otorinolaryngologie a foniatrie, endokrinologie, chirurgie, oftalmologie, plastické chirurgie, onkologie a všeobecného lékařství a 35 zdravotních sester z výše uvedených oborů.
Sympozium zahájil Jan Paska, který byl současně předsedou kulatého stolu X. odborného semináře, jehož dalšími členy byli Josef Dvořák, Zdeňka Límanová a koordinátorem Jindřich Lukáš. Celkem bylo předneseno 15 volných sdělení, která byla provázena bohatou diskusí jak k diagnostice thyreopatií, prevenci pooperačních komplikací, zejména neuromonitoringu zvratného nervu, tak k postupně se prosazujícím minimálně invazivním technikám v chirurgii štítné žlázy, MIT (minimal invasive thyreoidectomy), nebo MIVAT (minimal invasive video assisted thyreoidectomy).
Možnosti rehabilitace hlasu a léčby u pacientů s iatrogenní parézou hlasivek byly hlavním tématem druhého dne sympozia. Předsedou a koordinátorem kulatého stolu byl Ivan Jedlička, jeho členy byli Jitka Vydrová, Josef Traboulsi a Libor Černý. K tématu bylo předneseno celkem 7 volných sdělení. Odborný program druhého dne byl ukončen třemi přednáškami s názvy, „Thyreopatie a diabetes mellitus“, „Neurologické projevy thyreopatie“ a „Moderní techniky v radiační terapii zhoubných nádorů hlavy a krku“. Třetí, závěrečný den sympozia, byl zaměřen na právní a ekonomické otázky v medicíně. Předsedou kulatého stolu byl JUDr. Z. Černík, členové byli PhDr. M. Slámová, JUDr. & MUDr. R. Žďárek a MUDr. P. Laštovička jako koordinátor. Bylo předneseno celkem 5 přednášek, po kterých následovala bohatá diskuse, neboť se tato problematika stává v současné době velmi aktuální. O tom svědčily i konkrétní dotazy účastníků sympozia, ovšem z některých dotazů také vyplynulo nedostatečné právní povědomí zdravotníků.
V sesterské sekci byla řešena problematika chirurgie štítné žlázy z hlediska ošetřovatelské péče a spolupráce lékařů se středním zdravotnickým personálem.
Vzhledem k zájmu účastníků jak o uvedenou problematiku, tak i možnostem osobních kontaktů v krásném prostředí hotelu Horizont, sportovního vyžití i společenského setkání s kapelou Las Vegas nás zavazuje v pokračování akce i v roce 2011.
MUDr. Jindřich Lukáš, CSc.
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2011 Číslo 1
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
- HPV v dýchacích cestách a papilomatóza hrtanu
- Přínos inosin pranobexu v terapii infekcí HPV v gynekologii
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
Nejčtenější v tomto čísle
- Inhalační trauma – historie, současnost a budoucnost
- Výskyt komplikácií po rekonštrukcii blany bubienka
- Laryngotracheoezofageální rozštěp
- Perkutánna endoskopická gastrostómia v liečbe pacientov s pokročilými nádormi hlavy a krku