7. společný sjezd českých a středoněmeckých ORL lékařů
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 57, 2008, No. 4, pp. 250.
Kategorie:
Kongresy, sjezdy, kurzy
(SRN, Bad Berka, 20. - 22. června 2008)
Ve městě Bad Berka se v červnu konal v pořadí již sedmý společný sjezd českých a středoněmeckých ORL lékařů. Setkání, kterého se zúčastnilo přes 40 zájemců z obou zemí, proběhlo v pěkném prostředí lázeňského městečka v tradiční přátelské atmosféře. Česká republika byla zastoupena 14 lékaři.
Na sjezdu, na jehož přípravě se podíleli především zástupci ORL kliniky v Jeně (prof. Guntinas-Lichius, prof. Gudziol, prof. Koscielny, dr. Wittekindt a další) odeznělo 27 sdělení (z toho 12 z České republiky), která přednesli zástupci ze sedmi českých a z šesti německých pracovišť. Nejvíce přednášejících bylo z Drážďan (6), z Pardubic (6) a z Jeny (5). Sjezd neměl úzce vybrané tematické okruhy a umožnil tak všem jednotlivcům prezentaci svých výsledků.
Vedením jednotlivých bloků a řízením odborné diskuse, převážně v angličtině, byli pověřeni lékaři mladší 35 roků. Potěšující byla nejenom vysoká odborná úroveň sjezdu, ale i skutečnost, že všichni přednášející v uvedené věkové kategorii přednesli svá sdělení i diskusní příspěvky „z patra“. Setkání mělo i velmi příjemný společenský program, včetně společného grilování a raftu na malebné říčce Saale.
Sjezd byl finančně podpořen českou i německou odbornou společností (Česká ORL společnost přispěla aktivním účastníkům mladším 35 roků částkou 1500 Kč). Mezi klady sjezdu patří kromě již zmíněného hodnotného odborného programu i pozvání pro několik českých lékařů na krátkodobý pobyt na ORL kliniku v Jeně a v Drážďanech. Proto přes počáteční příslib účasti poněkud překvapuje relativně malý zájem ze strany našich lékařů. Především se jedná o malý počet účastníků z našich renomovaných klinických pracovišť. Věřme, že si naše nejmladší generace lékařů uvědomí přínos podobných setkání i skutečnost, že nelze jezdit do zahraničí pouze s účastí formou posterů.
Příležitost budou mít na plánovaném 8. společném sjezdu na podzim 2009 (23. - 25. 10. 2009), který připraví ORL klinika 1. LF UK a FN v Motole ve spolupráci s ORL klinikou v Plzni a v Pardubicích.
Došlo 21. 7. 2008
Prof. MUDr. Arnošt Pellant, DrSc.
Prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc.
As. MUDr. Jan Kastner
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2008 Číslo 4
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
- HPV v dýchacích cestách a papilomatóza hrtanu
- Přínos inosin pranobexu v terapii infekcí HPV v gynekologii
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
Nejčtenější v tomto čísle
- Vestibulární schwannom
- Pemphigus vulgaris
- Vztah PTA a SRT (Pure Tone Average - průměrná tónová ztráta, Speech Recognition Threshold – hladina srozumitelnosti řeči)
- Primární dlaždicobuněčný karcinom frontální dutiny