Editorial
Vyšlo v časopise:
Klin. Biochem. Metab., 25, 2017, No. 1, p. 3
Kategorie:
Editorial
Vážení čtenáři,
dovolte mi, abych Vás pozdravila v roce 2017 a krátce se ohlédla za tím, co bylo v časopise Klinická biochemie a metabolismus uděláno v loňském roce. Kromě změny na pozici vedoucí redaktorky došlo i k určitým změnám ve složení redakční rady. Všichni dosavadní členové byli osloveni, zda jsou ochotni pokračovat i pod novým vedením. Velmi mne potěšilo, že se téměř všichni rozhodli kladně. Redakční rada byla navíc doplněna o další přední české i zahraniční odborníky, kteří byli ochotni se na chodu časopisu podílet. Na pozici výkonné redaktorky souhlasila zůstat paní Ing. Jaroslava Vávrová, Ph.D., z jejíhož pracovního nasazení je jasně vidět, že má časopis velmi ráda a že jím prostě žije. Těší mne, že se tak mohu opřít o skvělý tým lidí, kteří hned na začátku roku svými aktivními příspěvky do časopisu ukázali, že jim na časopise záleží a jsou pro něj ochotni něco udělat. Kéž by jim to hlavně vydrželo!
Časopis Klinická biochemie a metabolismus patří mezi recenzovaná neimpaktovaná periodika uznávaná Radou vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Je rovněž časopisem zařazeným do databáze SCOPUS. Jsme si vědomi toho, že prestiži časopisu by velmi pomohlo, kdyby byl indexován v Medline. V souvislosti s tím byla provedena další změna, a to aktualizace pokynů pro autory dle současné legislativy a zásad publikace výzkumných prací a odborných textů. Budeme pracovat na dalším nezbytném, abychom se o indexaci v Medline mohli alespoň pokusit.
Především nám ale jde o to, aby časopis Klinická biochemie a metabolismus byl zajímavým pro Vás čtenáře a abyste v něm nalézali potřebné informace. Proto jsou tradičně v prvním čísle vydávána doporučení k laboratorním vyšetřením, která byla schválena v přechozím roce výborem České společnosti klinické biochemie. Chtěli bychom Vám předkládat jak původní práce, vycházející z vlastních sledování v laboratoři, tak přehledové práce, zpracovávající nějaké aktuální téma, tak komentované kazuistiky či porovnání metod. V tomto čísle přinášíme doporučení pro vyšetření mozkomíšního moku, stanovisko českých odborných společností k vyšetření krevních lipidů a k interpretaci jejich hodnot, původní práci týkající se změn kardiomarkerů při plavání ve studené vodě, přehledovou práci o výživě a kostním metabolismu, kazuistiku na téma falešně pozitivních výsledků u otravy etylenglykolem a další neméně zajímavé práce týkající se vyšetření u nemocných s mnohočetným myelomem či otázku přístupu k mírné hyperhomocysteinémii. Věřím, že si z této pestré nabídky každý najdete něco, co Vás zaujme a obohatí novými vědomostmi.
Marta Kalousová
Štítky
Biochemie Nukleární medicína Nutriční terapeutČlánek vyšel v časopise
Klinická biochemie a metabolismus
2017 Číslo 1
- GLP-1RA a PCOS: Je to „jenom“ o hmotnosti?
- Efektivita léčby a možné indikace liraglutidu v gynekologii
- Farmakologická léčba obezity u pacientek se syndromem polycystických ovarií – systematický přehled a klinická doporučení
- Zpracované masné výrobky a červené maso jako riziko rozvoje kolorektálního karcinomu u žen? Důkazy z prospektivní analýzy
Nejčtenější v tomto čísle
- Mírné hyperhomocysteinémie z deficitu MTHFR (C677T a C1298A) u dospělých a adolescentů v metabolické ambulanci. Je třeba je diferencovat a léčit?
- Doporučení k vyšetřování mozkomíšního moku
- Otrava etylenglykolem a falešně vysoká hladina laktátu
- Výživa a kostní metabolismus