Srdíčkáři na Pálavě aneb V. setkání osob žijících s transplantovaným srdcem
Vyšlo v časopise:
Kardiol Rev Int Med 2017, 19(4): 296-297
V letošním roce se již po páté uskutečnilo setkání osob, kterým bylo v letech 1992– 2017 transplantováno srdce v Brně. Celkem se této akce, která se tentokrát konala v Mikulově od 22. do 24. září, zúčastnilo 57 osob po transplantaci svého srdce, vč. jejich 42 rodinných příslušníků a 12 lékařů a zdravotních sester z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno (CKTCH Brno) a I. interní kardioangiologické kliniky FN u sv. Anny v Brně (I. IKAK FNUSA Brno) (obr. 1).
Od první transplantace srdce a zahájení transplantačního programu v CKTCH Brno uplynulo 2. července 2017 již 25 let. Za tuto dobu bylo transplantováno srdce 570 pacientům, z nichž ke konci letošního srpna žije 307. Letošní V. setkání, jehož se zúčastnila cca 1/5 žijících „srdíčkářů“ (57 osob), bylo zorganizováno, připraveno a zajištěno Spolkem Markéta, z. s., pacientskou organizací zastupující osoby po transplantaci srdce a ostatní členy tohoto Spolku. Součástí akce je tradičně jak odborný, tak sportovní a společenský program.
První den se jako každoročně uskutečnilo sportovní utkání ve volejbale mezi transplantovanými a lékaři. Sestava lékařů a sester byla tentokrát kvůli nižšímu počtu zdravotníků částečně doplněna některými volejbalisty z řad transplantovaných. Přesto zkušené smíšené družstvo zastupující lékaře a zdravotní sestry letos zvítězilo nad volejbalovou sestavou transplantovaných v poměru 2:0 (obr. 2). Již 2. rokem pokračoval odpolední program tenisovým turnajem. Z výše uvedeného je třeba zdůraznit především skutečnost, že všichni volejbalisté a tenisté po transplantaci svého srdce se plně zapojují i do sportovních aktivit, a tím dokazují, že po transplantaci srdce dále žijí plnohodnotně.
Tradičně se uskutečnily odborné vzdělávací semináře pro všechny účastníky setkání. Letos zazněly příspěvky na téma: „Transplantací život začíná?“, které přednášel ředitel CKTCH Brno doc. Petr Němec, a „Zdravé srdce po transplantaci, ale je tím vše vyhráno?“, jehož se ujala přednostka I. IKAK FNUSA Brno prof. Lenka Špinarová.
Obě přednášky na tomto semináři přinesly všem účastníkům nové poznatky a pohledy na transplantaci srdce, na život po ní s upozorněním na určitá omezení a rizika.
V rámci večerního společenského programu byly 19 transplantovaným osobám, které se poprvé zúčastnily setkání, předány jejich nové „rodné listy“. Ty si převzali z rukou prof. Jana Černého (bývalého ředitele CKTCH Brno), doc. Němce a prof. Špinarové. Tyto „rodné listy“ jsou vždy předávány těm transplantovaným, kteří se setkání zúčastní poprvé, a to jako symbolická připomínka jejich nového „narození“ po transplantaci srdce a dalšího pokračování jejich života.
Nový rodný list si na letošním V. setkání převzal i pan Jiří Sulák z Brna (narozen 1965), který svoji první transplantaci srdce prodělal v transplantačním programu v Brně jako 25. v pořadí, dne 25. 10. 1994, a druhou transplantaci prodělal 10. 7. 2016 jako 541. v pořadí pacientů z tohoto programu. Byl vůbec prvním účastníkem těchto setkáních, který za svůj život absolvoval transplantaci srdce dvakrát.
Svůj „rodný list“ si převzala také Markéta Těršípová z Liberce (narozená 1993), které v jejích 2 letech provedl transplantaci srdce uznávaný kardiochirurg prof. Černý jako prvnímu dítěti v CKTCH Brno. Symbolicky pak byl právě podle Markéty pojmenován i Spolek Markéta, z. s., zastupující osoby po transplantaci srdce.
Závěr 1. dne proběhl formou hudební terapie a tance a neformálních besed mezi transplantovanými, jejich rodinnými příslušníky, a to jak mezi sebou, tak i s přítomnými lékaři a zdravotními sestrami.
Druhý den setkání osob žijících s transplantovaným srdcem strávili účastníci dopolední procházkou do centra Mikulova, návštěvou expozice obřího vinného sudu ve sklepeních na zámku v Mikulově, prohlédli si Dietrichsteinské hrobky a areál zámku v Lednici, vč. přilehlých zahrad a skleníku.
Účastníci letošního setkání přivítali také hosty ze Slovenska. Paní Vlasta Pagáčová byla transplantována před 9 lety a 6. 11. 2009 založila občanské sdružení s názvem DAR ŽIVOTA se sídlem v Dubnici nad Váhem. Sdružení zastupuje všechny osoby po transplantaci srdce na celém Slovensku.
V sobotu večer se na venkovním prostranství hotelu Zámeček Mikulov shromáždili všichni účastníci a za přítomnosti majitele hotelu byl před tímto hotelem zasazen prof. Černým a Markétou Těršípovou vinný „Keř života“ (obr. 3). Závěr 2. dne pak proběhl v přátelské atmosféře v hotelovém sklípku za účasti cimbálové muziky Vrbka z Mikulova a zpěvu téměř všech účastníků tohoto úspěšného setkání.
Poslední dopoledne V. setkání, v neděli 24. září, bylo věnováno vycházce na Svatý kopeček a židovský hřbitov.
Akce potvrdila význam a nezastupitelnost těchto setkání pro celou řadu jejích účastníků. Mnozí tato setkání, na která se vždy celý rok těší, považují za svoji nejlepší dovolenou, kdy mají opět příležitost se zase setkat se svými novými přáteli, s nově poznanými transplantovanými a jejich rodinnými příslušníky, se stejným „postižením“. Nově získané informace a poznatky na těchto setkáních mnohým transplantovaným zkvalitňují jejich další život.
prof. MUDr Lenka Špinarová, Ph.D.
přednostka I. interní kardioangiologické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně
Ing. František Kmínek
předseda, Spolek Markéta, z. s.
Štítky
Dětská kardiologie Interní lékařství Kardiochirurgie KardiologieČlánek vyšel v časopise
Kardiologická revue – Interní medicína
2017 Číslo 4
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Ischemie a infarkt myokardu při poruchách nitrokomorového vedení na elektrokardiogramu
- Súčasné fixné antihypertenzné liekové dvojkombinácie v Slovenskej republike
- Moderní farmakologická léčba diabetes mellitus 2. typu
- Akutní selhání ledvin