První Kurz srdečního selhání v Brně
Vyšlo v časopise:
Kardiol Rev Int Med 2017, 19(4): 298-299
V letošním roce se v Brně poprvé konal Kurz srdečního selhání zaměřený na mladé lékaře po kmeni z vnitřního lékařství, kteří jsou před nebo po atestaci z kardiologie a mají zájem se profilovat na srdeční selhání.
Kurz se konal na půdě I. interní kardioangiologické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně (I. IKAK) za spoluúčasti zástupců dalších pracovišť z Brna a Olomouce (Interní kardiologická klinika LF MU a FN Brno – IKK FN Brno, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně – CKTCH, Interní kardiologická klinika LF UP a FN Olomouc – IKK FN Olomouc).
Program zahrnoval jak shrnující přednášky z novinek v oblasti srdečního selhání, tak praktické ukázky v rámci bloku tzv. hands on. Dopolední blok přednášek zahájil Dr. Krejčí sdělením o kardiomyopatiích a myokarditidách s vlastními výsledky sledování pacientů se zánětlivým onemocněním srdečního svalu. Upozornil, že je třeba vyčkat, zda dojde k úpravě stavu do 3–6 měsíců a teprve potom zvažovat speciální léčbu jako je implantace přístrojů, ať už se jedná o kardioverter defibrilátory či resynchronizační terapii.
Profesorka Lenka Špinarová, přednostka I. IKAK, se zaměřila na akutní srdeční selhání, kdy v první části přednášky seznámila posluchače s novinkami v Guidelines 2016 v této oblasti a v druhé části představila nové léky a molekuly v léčbě akutního srdečního selhání, vč. studií, ve kterých byly testovány (obr. 1).
Po této části programu následoval blok názorných ukázek (obr. 2 a 3). Lékaři se byli podívat na praktické provádění pravostranné srdeční katetrizace za vedení Dr. Hudeho, kontrolu pacienta s implantovanou levostrannou srdeční podporou za vedení doc. Bedáňové a v praxi viděli také nové echokardiografické metody při vyšetřování funkce pravé komory před indikací pacienta k levostranné mechanické podpoře pod vedením Dr. Ozábalové.
Po přestávce následoval blok kolegů z FN Brno, kdy prof. Špinar, přednosta IKK, probral nová antidiabetika a úskalí jejich užívání u pacientů se srdečním selháním. Vysvětlil zejména ovlivnění inkretinového systému inhibitory DPP-4 a agonisty GLP-1 a dále nadějnou skupinu inhibitorů SGLT2 receptoru, která by zároveň mohla svým diuretickým účinkem pozitivně ovlivňovat srdeční selhání. Docent Ludka se zabýval syndromem spánkové apnoe u pacientů se srdečním selháním. Upozornil na její negativní prognostický význam a zabýval se možnostmi její léčby, vč. přístrojových metod.
Po obědě navázali kolegové z Olomouce. Jako první prezentoval prof. Táborský (obr. 4), přednosta IKK FN Olomouc a předseda České kardiologické společnosti, možnosti přístrojové léčby srdečního selhání a telemonitoringu. Vycházel rovněž z nových doporučení Evropské kardiologické společnosti pro léčbu srdečního selhání a arytmií. Nastínil také nové metody, které jsou teprve v oblasti ověřování, jako např. „leadless“ přístroje, denervace sympatiku aj.
Doktorka Lazárová rozebrala možnosti paliativní medicíny a farmakoterapie se zaměřením na evidence based léky. I přes jasná data upozornila ve vlastních výsledcích na nedostatečné dávkování těchto léků.
Poslední blok patřil CKTCH. Ředitel CKTCH doc. Němec se věnoval zejména podporám oběhu. Zmínil jak podpory krátkodobé – kontrapulzaci či ECMO, tak dlouhodobé a jejich využití v přemosťovacím období k transplantaci srdce či využití jako trvalého řešení, tzv. destinační terapie. Zmínil se rovněž o programu umělého srdce, které je zatím ve fázi přípravy pro využití v klinice. Blok a celý program zakončila doc. Bedáňová z CKTCH svým sdělením o transplantaci srdce. Věnovala se nejen indikaci k tomuto nekonvenčnímu řešení, ale také potransplantačnímu sledování a nežádoucím účinkům imunosupresivní léčby, na které je třeba dávat pozor.
Celý program se setkal s nesmírným zájmem mladých lékařů, po každé přednášce následovala bohatá interaktivní diskuze a dotazy z praxe. Všichni účastníci, ať již přednášející nebo posluchači, hodnotili kurz jako velice přínosný a shodli se, že na základě zkušeností z letošního prvního kurzu by bylo přínosné založit tradici každoročního pořádání této akce.
prof. MUDr Lenka Špinarová, Ph.D.
přednostka I. interní kardioangiologické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně
Štítky
Dětská kardiologie Interní lékařství Kardiochirurgie KardiologieČlánek vyšel v časopise
Kardiologická revue – Interní medicína
2017 Číslo 4
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
Nejčtenější v tomto čísle
- Ischemie a infarkt myokardu při poruchách nitrokomorového vedení na elektrokardiogramu
- Súčasné fixné antihypertenzné liekové dvojkombinácie v Slovenskej republike
- Moderní farmakologická léčba diabetes mellitus 2. typu
- Akutní selhání ledvin