Manuál ambulantního specialisty-kardiologa
Vyšlo v časopise:
Kardiol Rev Int Med 2017, 19(1): 73
Rychlé a správné rozhodnutí ambulantního lékaře, bez možnosti konzultace, může mít zásadní dopad na nemocného. Právě tato myšlenka je hlavním motivem monografie Manuál ambulantního specialisty-kardiologa autorů MU Dr. Hany Skalické, prof. MU Dr. Miloše Táborského a kol., kterou na konci loňského roku vydalo nakladatelství Mladá fronta, v edici Postgraduální medicína. Jak uvádí hlavní pořadatel a autor knihy MU Dr. Skalická, lékař na úrovni ambulantní praxe musí nejen pokračovat v procesu vzdělávání, ale studium musí být intenzivnější, neboť takového lékaře už nikdo nevede ani nezkouší.
V publikaci je uvedeno základní ošetření akutních stavů ve spolupráci s operačním střediskem zdravotnické záchranné služby a řešení specifických situací. Koncizní formou a přitom v souladu se současnými doporučeními jsou uvedeny vyšetřovací metody v ambulanci kardiologa (EKG, echokardiografie, ergometrie, 24hodinová monitorace EKG a krevního tlaku, telemedicína). Jsou zde uvedeny základní choroby, se kterými se ambulantní kardiolog setká, s praktickými poznámkami – např. kdy poslat pacienta s vrozenými i získanými vadami srdce do kardiocentra. Zvláštní stať je věnována sledování a léčení pacientů se srdečním selháváním, arytmiemi a přidruženým onemocněním v kardiologické ambulanci (kardiorenální syndrom, hematoonkologická onemocnění, geriatrický pacient). Záslužná je kapitola o kardiovaskulární rehabilitaci, která stále není v praxi doceněna a není realizována dle současných doporučení, vč. zásad sekundární prevence a změn životního stylu. Velká pozornost je v publikaci věnována přípravě kardiologického nemocného k nekardiální operaci s ohledem na skutečnost, že kardiovaskulární komplikace jsou nejčastější příčinou operační a pooperační morbidity a mortality.
V monografii nechybí ani posudková kritéria v kardiologii, posuzování schopnosti řízení motorových vozidel, minimum právních znalostí v ambulanci kardiologa a spolupráce praktického lékaře s kardiologem.
Čtenář najde vše potřebné v přehledném obsahu kapitol, přesto by byl vhodnější podrobnější rejstřík.
Monografie obsahuje vše, co může zajímat ambulantního kardiologa a neměla by chybět v jeho knihovně. Jsem však přesvědčen, že bude poučná nejen pro ambulantní kardiology.
MUDr. Michal Fejfuša, CSc.
www.kzcr.cz
michal.fejfusa@seznam.cz
Štítky
Dětská kardiologie Interní lékařství Kardiochirurgie KardiologieČlánek vyšel v časopise
Kardiologická revue – Interní medicína
2017 Číslo 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Diuretika a antagonisté mineralokortikoidních receptorů v terapii chronického srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí levé komory
- COSYREL – lék pro pacienty s ischemickou chorobou srdeční a srdečním selháním
- Rivaroxaban – farmakologický profil
- Pozdní následky kardiotoxicity