Chřipka – aktuální klinická praxe
Influenza – current clinical practice
During the covid pandemic, influenza took a back seat. Its prevalence dropped dramatically due to the introduction of anti-epidemic measures. Following their relaxation, influenza has returned unchanged and continues to be a major health problem, affecting mostly people over 65 years of age. The positive aspect of the pandemic caused by a similar respiratory virus is the widening of the range and availability of diagnostic tests. Early diagnosis is essential in the treatment of influenza because the only available antiviral drug, oseltamivir, is only effective if given within 2 days of the onset of symptoms. The inadequate spectrum of antivirals further emphasizes the importance of regular vaccination in persons at risk not only against influenza but also against pneumococcal and haemophilus diseases, which are the most common causative agents of bacterial superinfections superimposed on influenza-induced lower respiratory tract involvement. It is bacterial superinfection that is the most important cause of mortality in influenza.
Keywords:
flu, influenza, oseltamivir, bacterial superinfection, viral pneumonia
Autoři:
Husa Petr
Působiště autorů:
Klinika infekčních chorob Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2024, 13, č. 2: 86-91
Kategorie:
Přehledový článek
Souhrn
V období covidové pandemie ustoupila chřipka do pozadí. Její prevalence dramaticky poklesla vlivem zavedení protiepidemických opatření. Po jejich rozvolnění se chřipka vrátila v nezměněné síle a stále představuje významný zdravotní problém postihující nejvíce osoby ve věkové kategorii nad 65 let. Pozitivum proběhlé pandemie vyvolané podobným respiračním virem lze spatřovat v rozšíření spektra a dostupnosti diagnostických testů. Včasná diagnostika je u léčby chřipky zásadní, protože jediné dostupné antivirotikum oseltamivir je účinné pouze tehdy, pokud je nasazeno do dvou dní od začátku příznaků. Nedostatečné spektrum antivirotik ještě zdůrazňuje význam pravidelné vakcinace u rizikových osob nejen proti chřipce, ale i proti pneumokokovým a hemofilovým onemocněním, která představují nejčastější původce bakteriálních superinfekcí nasedajících na chřipkou vyvolané postižení dolních cest dýchacích. Právě bakteriální superinfekce je nejvýznamnější příčinou mortality u chřipky.
Klíčová slova:
chřipka, influenza, oseltamivir, bakteriální superinfekce, virová pneumonie
Korespondenční adresa: MUDr. Petr Husa jr., Ph.D. Klinika infekčních chorob, FN Brno Jihlavská 20, 625 00 Brno e-mail: husa.petr2@fnrbrno.cz |
Úvod
Chřipka stále představuje významný zdravotní problém. Každoročně je celosvětově zodpovědná za asi 700 000 úmrtí. V době pandemie covidu-19 ustoupila chřipka do pozadí jak po stránce mediální, tak po stránce prevalence a mortality. Po uvolnění protiepidemických restrikcí se chřipka zpět vrací ve stejné síle. Zvláště nebezpečná je pro věkovou kategorii nad 65 let. Úmrtnost v Evropě je v uvedené věkové kategorii 30,8 na 100 000 obyvatel, což je přibližně třikrát více než na dopravní nehody.(1)
Etiologie
Původcem chřipky je stejnojmenný RNA virus. Epidemie způsobují druhy A a B. Virus chřipky typu C tuto vlastnost nemá. Jejich povrchové proteiny hemaglutinin a neuraminidáza jsou velmi variabilní, což určuje rozlišování subtypů a variant. Drobné změny antigenní struktury (drift) se objevují plynule. Dramatická změna (shift) vede ke vzniku nové varianty viru a objevuje se jednou za několik dekád. Typický je shift viru zvířecí chřipky, který získá schopnost infikovat člověka, což obvykle vyvolá pandemii. Nejhorší pandemie proběhla v letech 1918–1919 a je označována jako španělská chřipka. Poslední shift proběhl v roce 2009 a vedl ke vzniku dlouho očekávané pandemie „prasečí chřipky“, která měla ve srovnání s předchozími pandemiemi lehký průběh.(2,3) Štafetu pandemií tak převzaly koronaviry.(4)
Epidemiologie
Tradičně se v jedné chřipkové sezoně objevují dvě vlny: první v prosinci a druhá v průběhu ledna až března. Vyskytují se však významné lokální a meziroční rozdíly. Každá chřipková sezona je odlišná co do průběhu, tíže onemocnění i typických příznaků, neboť se každý rok objevuje jiná mutanta viru a během jedné sezony se může objevit i jiná varianta.(2)
Pandemie covidu-19 v letech 2020 až 2023 vedla k významnému útlumu výskytu chřipky a dalších respiračních virů. Hlavní vliv měla tvrdá protiepidemická opatření. V evropském regionu mezi říjnem 2020 a únorem 2021 došlo k poklesu v počtu pozitivně testovaných vzorků na chřipku o 99,8 %.(5) Během pandemie dokonce kompletně vymizel jeden kmen chřipky B Yamagata.(6)
Obdobný pokles ilustrují data z Národní referenční laboratoře pro chřipku (graf 1). V sezoně 2020–2021 nebyl zachycen jediný případ chřipky, zatímco po rozvolnění protiepidemických opatření v sezoně 2022–2023 byl výskyt vyšší než v letech před pandemií.(7) V celoevropském měřítku byla prevalence chřipky ve stejném období srovnatelná s roky před covidem-19.(8)
Lze spekulovat, že postpandemický nárůst v České republice (ČR) jde zřejmě na vrub lepší dostupnosti testů a masivnímu rozšíření kombinovaných testů na chřipku a covid-19.
Klinický obraz
Chřipka má typicky velmi prudký průběh, kdy se do 24 hodin od začátku potíží objevují teploty 38–39 °C, doplněné o další „chřipkové příznaky“, jako jsou artralgie, myalgie, cefalea, nauzea atd. Respirační symptomy nastupují zpravidla později. Při těžkém průběhu se rozvíjí pneumonie, která může vést k respiračnímu selhání.(2)
Příčinou úmrtí však nebývá nejčastěji virová pneumonie, ale nasedající bakteriální superinfekce do disponovaného terénu. K nejčastějším původcům bakteriální superinfekce patří trojice Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus a Haemophilus influenzae.(9)
Na obrázku 1 jsou snímky z výpočetní tomografie (CT) plic pacientů s oboustrannou pneumonií u chřipky, pneumonie u infekce Pneumocystis jirovecii u HIV pozitivního a u covidu-19. Základní radiologické znaky jsou shodné: opacity typu mléčného skla, zvýraznění interlobulárních sept a u těžkých forem i splývavé infiltrace.(10–12) U snímku covidové pneumonie je postižení plic nejtěžší, vedoucí až k obrazu „hepatizace“ plic, což byl častý nález v době vrcholící pandemie u pacientů na jednotkách intenzivní péče.
Diagnostika
Nabídka diagnostických testů k detekci viru chřipky se i díky pandemii covidu-19 rozšířila. Problémy jako v minulosti již nečiní nazofaryngeální stěr, jehož techniku měli možnost zdravotníci vypilovat na stovkách a tisících pacientů. Lze jistě konstatovat, že testování na chřipku je dnes lépe dostupné a levnější než před érou covidu-19, což může přispět k lepšímu záchytu onemocnění a epidemiologické monitoraci sezonních epidemií.
Z testů se nám nabízí polymerázová řetězová reakce (PCR). V nabídce bývají i různé panely zachycující další respirační patogeny, jako je RS virus, SARS-CoV-2 či i bakterie, což může být výhodné k detekci superinfekce. Nevýhodou je vysoká cena pohybující se mezi 2000–5500 Kč podle rozsahu panelu.(13–15)
Užitečným nástrojem k rychlé diagnostice v ambulantních provozech i v rámci samotestování jsou antigenní rychlotesty, označované také jako rapid influenza diagnostic test (RIDS). Opět existuje i kombinované provedení, nejčastěji i s detekcí SARS-CoV-2.(16) Cena za test se pohybuje v řádech vyšších desítek korun a lze je zakoupit i volně v lékárnách.(17,18) V porovnání s jinými metodami dosahují nižší, ale stále uspokojivě vysoké senzitivity a specificity.(19) Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) od roku 2017 požaduje u RIDS minimální senzitivitu 80 % a specifitu 90 %.(20) Dobré parametry RIDS obhajují jejich použití v rutinní praxi, minimálně v rámci primární péče.
Pro zdravotnická zařízení poskytující sekundární péči a mající k dispozici laboratoře s nepřetržitým provozem je vhodnější použití rychlých analyzátorů (molecular assay) k detekci RNA viru či antigenu. Využívají většinou metod real time PCR, amplifikace nukleových kyselin či imunofluorescenčních metod k detekci antigenu. Analyzátory běžně umí analyzovat i jiné patogeny nebo biochemické markery. Mají lepší senzitivitu a specificitu než RIDS za nižší cenu než klasické PCR.(21,22)
Terapie
U většiny nakažených si vystačíme se symptomatickou léčbou a klidovým režimem. Kauzální antivirová léčba je určena především pro následující skupiny nemocných: děti do 2 let, pacienti nad 65 let, těhotné, pacienti s těžkým či progredujícím průběhem chřipky nebo s vysokým rizikem komplikací, kam řadíme nemocné s imunodeficity, chronickými onemocněními plic a srdce.(23)
Paleta léků s antivirovým účinkem na virus chřipky se v poslední letech rozšířila na celkem čtyři molekuly schválené FDA.(24) Zanamivir (Relenza) v podobě prášku pro inhalaci není v ČR dostupný od roku 2014. Intravenózně podávaný peramivir (Rapivab, Alpivab) se v české distribuci ani nikdy neobjevil, stejně jako nejnovější příspěvek do arzenálu antivirotik baloxavir marboxil (Xofluza), jehož výhodou je jednorázová perorální aplikace.(24–26)
Jediným dlouhodobě dostupným kauzálním lékem na chřipku v ČR je oseltamivir (Tamiflu). Podává se jedna tableta o síle 75 mg každých 12 hodin po 5 dní. Oseltamivir je selektivním inhibitorem enzymu neuraminidázy zodpovědné za vstup viru do buňky, a proto je jeho efekt největší na samém začátku infekce. Účinnost byla prokázána jen v případě, že léčba byla zahájena během dvou dnů po nástupu příznaků. Na individuální bázi ve výjimečných případech se připouští i preventivní postexpoziční podání.(26)
Nedostupnost dalších inhibitorů neuraminidázy (zanamivir, peramivir) v ČR není na škodu, protože nebyla spolehlivě potvrzena jejich účinnost. Oseltamivir je jako jediný doporučován Světovou zdravotnickou organizací (WHO) k léčbě pacientů v riziku rozvoje těžké chřipky, ač důkazy o jeho účinnosti mají nízkou kvalitu.(27) Jako významnější se může zdát absence baloxavir marboxilu, který má jiný mechanismus účinku. V provedených studiích dosahoval lepší virové suprese než oseltamivir. Klinický efekt byl srovnatelný.(28) Zajímavou, s ohledem na různé mechanismy účinku, se jeví zejména kombinace oseltamiviru a baloxavir marboxilu. Bohužel v praxi se nepotvrdil jejich synergistický účinek na zmírnění průběhu chřipky.(29)
Letitým problémem v praxi je úhradové omezení preskripce oseltamiviru (Tamiflu). Úhrada je schválena jen pro dospělé pacienty, u kterých bylo kontraindikováno očkování či došlo k selhání vakcinace, a navíc mají závažné medikamentózně řešené onemocnění plic nebo srdce, případně trpí imunodeficitem, u něhož je nepravděpodobná protilátková odpověď na vakcinaci.(26) Nabízí se sice celá paleta onemocnění včetně arteriální hypertenze, ischemické choroby srdce, chronického srdečního selhání, chronické obstrukční plicní nemoci, asthma bronchiale, hematoonkologických malignit, ale všichni pacienti s uvedenými onemocněními jsou indikováni k vakcinaci proti chřipce. Jedinou trvalou kontraindikací očkování je vzácná hypersenzitivita na složky vakcíny. Reálně je oseltamivir hrazen jen u pacientů alergických na vakcínu proti chřipce či v případě selhání očkování, kdy i přes podání vakcíny došlo k manifestaci chřipky.(30) Pacienti nesplňující výše uvedenou podmínku si mohou lék vyzvednout na recept s vyznačenou úhradou pacientem. Cena za jedno balení oseltamiviru (Tamiflu) se dlouhodobě pohybuje mezi 400 a 500 Kč.(31)
Antibiotika ani kortikoidy nejsou u chřipky indikované. Antibiotika mají místo až v terapii bakteriální superinfekce, kde se řídíme doporučenými postupy léčby komunitní a nozokomiálních pneumonií.(23) Vždy je nutno mít na paměti, že nejčastějšími původci je výše zmíněná trojice, a tomu přizpůsobovat volbu antibiotika.
Prevence
K základním metodám prevence přenosu chřipky a dalších respiračních patogenů patří omezení kontaktu s nemocnými, pravidelné větrání obývaných prostor, omezení doteků úst, nosu a očí, časté umývání rukou, zakrývání úst a nosu při kýchání či používání respirátorů. Nejdůležitějším preventivním opatřením zůstává očkování.(32)
Česká vakcinologická společnost doporučuje každoročně očkovat všechny osoby od šesti měsíců věku proti chřipce s využitím tetravalentních očkovacích látek. S ohledem na známé rizikové faktory, jako je věk, zdravotní stav nebo profese, pak doporučuje očkovat zejména osoby uvedené v tabulce 1. Dostupné k očkování dospělých jsou atenuované vakcíny obsahující čtyři kmeny chřipky (tetravalentní). Od roku 2022 je dostupná i vysokodávková tetravalentní štěpená vakcína (Efluelda) obsahující čtyřikrát větší množství antigenu oproti standardním vakcínám. Je určená k očkování osob ve věku 60 let a více. Skupina nad 65 let by měla být očkována prioritně vysokodávkovou vakcínou. Dostupné vakcíny, jejich typ, orientační cenu a cílovou věkovou skupinu shrnuje tabulka 2. Ideální dobou k očkování je období října až prosince.(30) Vakcíny ani zpravidla nebývají dříve dostupné.
Vakcinace je hrazena ze zdravotního pojištění u osob nad 65 let, u pracovníků ve zdravotnictví, u osob umístěných ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem a u pacientů trpících závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest či ledvin nebo diabetem. Vysokodávková vakcína je plně hrazena jen u osob nad 65 let. U ostatních skupin se doplácí rozdíl v ceně proti standardním vakcínám. Přesné podmínky vykazování a hrazení vakcinace upravuje pravidelně aktualizovaný Metodický postup k vykazování očkování.(33)
Proočkovanost v ČR zůstává velmi nízká i přes opakované výzvy ze strany odborných organizací. V rámci celé populace je pravidelně očkováno 6–7 % jedinců. U rizikových skupin (věk nad 65 let s rizikovým chronickým onemocněním) se proočkovanost pohybuje mezi 20–30 %, což je stále žalostně málo.(34)
Důležitou součástí prevence je i vakcinace proti potenciálním původcům bakteriální superinfekce. Dostupné jsou očkovací látky proti pneumokokovým onemocněním a infekci vyvolané Haemophilus influenzae typu b. Ve věkové skupině 65 let a více je očkování proti pneumokokovým onemocněním doporučené bez ohledu na komorbidity. Dosud byla hrazena ze zdravotního pojištění pouze základní konjugovaná 13valentní vakcína (Prevenar 13). Nově jsou hrazeny i další dostupné vakcíny: konjugované 15valentní (Vaxneuvance) a 20valentní (Prevenar 20, dříve Apexxnar) a 23valentní polysacharidová (Pneumovax 23).(33,35,36)
Závěr
Chřipka i v době po covidové pandemii zůstává významným lékařským problémem, který nejvíce dopadá na pacienty vyššího věku. Pozitivum proběhlé pandemie vyvolané obdobným respiračním virem lze spatřovat v rozšíření portfolia a dostupnosti diagnostických testů. Možná největším přínosem jsou těžce nabyté praktické zkušenosti zdravotnického personálu s péčí o pacienty s těžkým průběhem respirační infekce a ve zvládání velkého množství pacientů infikovaných v krátkém období. U chřipky je zásadní rychlé stanovení diagnózy, protože léčba jediným dostupným antivirotikem oseltamivirem je efektivní jen v prvních dvou dnech od výskytu příznaků. Při absenci širšího spektra léků s kauzálním účinkem se ještě zvýrazňuje důležitost vakcinace, která v ČR stále nedosahuje dostatečného rozsahu. Obdobně je nutno zdůraznit i vhodnost vakcinace proti původcům bakteriálních superinfekcí (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae typu b), které představují nejvýznamnější příčinu mortality u chřipky. ¡
Zdroje
1. Dattani S, Spooner F, Roser M. How many people die from the flu? [online] Our World Data. [cit.2024-04-24]. Dostupné z https://
ourworldindata.org/influenza-deaths.
2. Beneš J. Infekční lékařství. 1. vydání. Praha: Galén 2009.
3. Centers for Disease Control and Prevention. How flu viruses can change. [online] [cit.2024-04-24]. Dostupné z https://www.cdc.gov/flu/about/viruses/change.htm.
4. World Health Organization. Coronavirus disease (COVID-19) pandemic. [online] [cit.2024-04-22]. Dostupné z https://www.who.int/europe/emergencies/situations/covid-19.
5. Pendrey CG, Strachan J, Peck H, et al. The re-emergence of influenza following the COVID-19 pandemic in Victoria, Australia, 2021 to 2022. Eurosurveillance. 2023; 28(37): 2300118.
6. Dhanasekaran V, Sullivan S,
Edwards K, et al. Human seasonal influenza under COVID-19 and the potential consequences of influenza lineage elimination. Nat Commun 2022; 13(1): 1721.
7. NRL pro chřipku a nechřipková respirační onemocnění. Data, respirační viry. SZÚ [online]. Oficiální web Státního zdravotního ústavu v Praze. [cit.2024-04-22]. Dostupné z: https://szu.cz/publikace-szu/data/akutni-respiracni-infekce-chripka/.
8. European Centers for Diasease control and Prevention. Seasonal influenza – Annual Epidemiological Report for 2022/2023. [online] [cit.2024-04-22]. Dostupné z: https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/seasonal-influenza-annual-epidemiological-report-20222023.
9. Hartshorn KL. New look at an old problem: bacterial superinfection after influenza. Am J Pathol 2010; 176(2): 536–539.
10. Weerakkody Y. H1N1 influenza | Radiology Reference Article | [online] Radiopaedia.org. Radio-
paedia. [cit. 2024-04-27]. Dostupné z: https://radiopaedia.org/articles/h1n1-influenza?lang=us.
11. Amini B. Pulmonary Pneumocystis jirovecii infection | Radiology Reference Article | [online]. Radiopaedia.org. Radiopaedia. [cit. 2024-04-27]. Dostupné z: https://radiopaedia.org/articles/pulmonary-pneumocystis-jirovecii-infection-2?lang=us.
12. Bell DJ. COVID-19 | Radiology Reference Article | [online]. Radiopaedia.org. Radiopaedia. [cit.2024-04-27]. Dostupné z: https://radiopaedia.org/articles/covid-19-4?lang=us.
13. Centers for Disease Control and Prevention. CDC’s influenza SARS-CoV-2 multiplex assay. [online] Centers for Disease Control and Prevention. [cit. 2024-04-27]. Dostupné z: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/lab/multiplex.html.
14. Oddělení klinické mikrobiologie ÚLM FN Brno. Ceník PCR mikrobiologie výkony 2024. [cit.2024-03-21].
15. MEDILA s.r.o. Ceník | MEDILA [online]. [cit.2024-04-24]. Dostupné z: https://www.medila.cz/cenik.
16. Centers for Disease Control and Prevention. Rapid influenza diagnostic tests. [online], CDC. [cit. 2024-04-27]. Dostupné
z: https://www.cdc.gov/flu/professionals/diagnosis/clinician_guidance_ridt.htm.
17. EUC. JusChek SARS-CoV-2 a chřipka A/B antigen.test 1ks. [online] EUC Lékárna. [cit. 2024-04-27]. Dostupné z: https://www.euclekarna.cz/zdravotnicke-potreby/testy/testy-covid-19/58729/juschek-sars-cov-2-a-chripka-a/b-antigen.test-1ks.
18. MOBLER. Flowflex 20ks – Sars CoV2 – Chřipka A/B - RSV - Adenovirus Antigen Combo Rapid Test – Acon Biotech, [online]. MOBLER. mobler.cz. [cit.2024-04-27]. Dostupné z: https://www.mobler.cz/flowflex-20ks-sars-cov2-chripka-a-b-rsv-adenovirus-antigen-combo-rapid-test-acon-biotech/.
19. Seki Y, Oda Y, Sugaya N. Very high sensitivity of a rapid influenza diagnostic test in adults and elderly individuals within 48 hours of the onset of illness. PLoS One 2020; 15(5): e0231217.
20. Centers for Disease Control and Prevention. Rapid diagnostic testing for influenza: information for clinical laboratory directors. [online] CDC. [cit.2024-04-27]. Dostupné z: https://www.cdc.gov/flu/professionals/diagnosis/rapidlab.htm.
21. Centers for Disease Control and Prevention. Information on rapid molecular assays, RT-PCR, and other molecular assays for diagnosis of influenza virus infection. [online]. CDC. [cit.2024-04-27]. Dostupné z: https://www.cdc.gov/flu/professionals/diagnosis/molecular-assays.htm.
22. Test na chřipku A/B cobas Influenza A/B Assay. Diagnostika. [online] [cit. 2024-04-27]. Dostupné z: https://diagnostics.roche.com/cz/cs/products/params/cobas-influenza-a-b-assay.html.
23. Společnost infekčního lékařství ČLS JEP. Praktický návod diagnostiky a léčby chřipky pro nadcházející sezónu. [online] [cit.2024-04-27]. Dostupné z: https://infektologie.cz/zprava19-01.htm.
24. Centers for Disease Control and Prevention. What you should know about flu antiviral drugs. [online] Centers for Disease Control and Prevention. [cit. 2024-04-21]. Dostupné z: https://www.cdc.gov/flu/treatment/whatyoushould.htm.
25. Státní ústav pro kontrolu léčiv. Databáze léků. [online]. SÚKL. [cit. 2024-04-21]. Dostupné z: https://prehledy.sukl.cz/mr.html#/.
26. Státní ústav pro kontrolu léčiv. Tamiflu (0027698 – 75MG CPS DUR 10). SÚKL – Přehled léčiv. [online] SÚKL. [cit. 2024-04-21]. Dostupné z: https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/.
27. World Health Organization. Guidelines for the clinical management of severe illness from influenza virus infections. [online]. World Health Organization 2022. [cit. 2024-04-24]. Dostupné z: https://iris.who.int/handle/10665/352453.
28. Kuo YC, Lai CC, Wang YH, et al. Clinical efficacy and safety of baloxavir marboxil in the treatment of influenza: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. J Microbiol Immunol Infect Wei Mian Yu Gan Ran Za Zhi 2021; 54(5): 865–875.
29. Lampejo T. Is combination antiviral therapy for influenza the optimal approach? Lancet Infect Dis 2022; 22(5): 587–588.
30. Česká vakcinologická společnost ČLS JEP. Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP k očkování proti chřipce. [online] [cit. 2024-04-24]. Dostupné z: www.vakcinace.eu/doporuceni-a-stanoviska/doporuceni-ceske-vakcinologicke-spolecnosti-cls-jep-k-ockovani-proti-chripce-3.
31. Nemocniční lékárna FN Brno. Aktuální ceník Nemocniční lékárny FN Brno.
32. Centers for Disease Control and Prevention. How to prevent flu. [online]. Centers for Disease Control and Prevention. [cit. 2024-04-27]. Dostupné z: https://www.cdc.gov/flu/prevent/prevention.htm.
33. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR. Metodický postup k vykazování očkování od 9. 4. 2024. [online]. VZP ČR. [cit. 2024-04-27]. Dostupné z: https://www.vzp.cz/poskytovatele/informace-pro-praxi/ockovani/metodicky-postup-k-vykazovani-ockovani.
34. Populační přehled proočkovanosti proti chřipce. [online]. NZIP.cz. [cit.2024-04-27]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1698-populacni-prehled-proockovanosti-proti-chripce-se-zamerenim-na-rizikove-skupiny-obyvatel.
35. Česká vakcinologická společnost ČLS JEP. Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti pneumokokovým onemocněním. [online] [cit. 2024-04-24]. Dostupné z: https://www.vakcinace.eu/doporuceni-a-stanoviska/doporuceni-ceske-vakcinologicke-spolecnosti-cls-jep-pro-ockovani-proti-pneumokokovym-onemocnenim.
36. Sdělení č. 118/2024 Sb. Sdělení Ministerstva zdravotnictví o antigenním složení očkovacích látek proti pneumokokovým infekcí pro očkování pojištěnců nad 65 let věku. Zákony pro lidi [online]. [vid. 2024-05-23]. Dostupné z: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2024-118
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2024 Číslo 2
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Frailty – vztah k vybraným komorbiditám u hospitalizovaných seniorů v průběhu 28 let
- Přínos a rizika nových antidiabetik pro léčbu diabetiků vyššího věku
- Syndrom diabetické nohy – i v seniorském věku závažná komplikace diabetes mellitus
- Nové parametry pro hodnocení metabolismu glukózy u seniorních pacientů s diabetes mellitus