Významné životní jubileum prof. MUDr. Evy Topinkové, CSc.
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2023, 12, č. 4: 197-198
Kategorie:
Zprávy
29. srpna letošního roku oslavila významné životní jubileum přední česká gerontoložka a internistka prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.
Po ukončení studia na Fakultě všeobecného lékařství (dnešní 1. lékařské fakultě) Univerzity Karlovy v Praze nastoupila v roce 1977 do Biologického ústavu FVL jako interní vědecká aspirantka, kde studovala cytogenetické účinky mutagenních látek. Současně zahájila i klinickou činnost jako sekundární lékařka na III. interní klinice 1. LF UK a VFN pod vedením prof. Pacovského. Základní klinickou kvalifikací paní profesorky je interní lékařství, postupně získala atestace I. a II. stupně (1981 a 1985). Od roku 1982 se již profiluje v geriatrii a jako odborná asistentka Subkatedry gerontologie a geriatrie IPVZ v roce 1991 získala atestaci z geriatrie. Od roku 1997 přebrala vedení této katedry.
Vědeckou hodnost kandidáta lékařských věd (CSc.) získala na 1. LF v roce 1981, obhajoba habilitační práce v oboru interní lékařství s tématem geriatrie následovala v roce 1997 (docentura pro obor vnitřní lékařství). V roce 2001 byla jmenována profesorkou Univerzity Karlovy v Praze v oboru sociální lékařství (gerontologie). Roku 2005 se stala přednostkou Geriatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kterou vede dosud.
Profesorka Eva Topinková se během celé své profesní kariéry věnuje geriatrii a gerontologii v klinické oblasti, pedagogice i výzkumu. Její pedagogická činnost je nesmírně rozsáhlá a kontinuální. Od roku 1982 v rámci Subkatedry geriatrie IPVZ organizuje předatestační (nyní specializační) vzdělávání lékařů v oboru geriatrie, od roku 2011 specializační a kontinuální vzdělávání v oboru na 1. LF jako garantka oboru a předsedkyně Specializační oborové rady LF (SOR) a atestační komise. Zajišťuje stáže a vzdělávací kurzy, kterými za dobu jejího pedagogického působení prošlo více než 300 současných geriatrů a dalších lékařů. V obou obdobích vykonávala funkci předsedkyně akreditační komise Ministerstva zdravotnictví ČR pro obor geriatrie. Od roku 2000 je zástupcem ČR v mezinárodní evropské organizaci lékařů UEMS – Sekce geriatrické medicíny, kde se aktivně podílela na vypracování evropských vzdělávacích programů pre- i postgraduálního vzdělávání, které prosadila i do vzdělávacích programů geriatrie MZ ČR v letech 2004, 2009 a 2019.
Výuku geriatrie aktivně prosazuje i v dalších odbornostech jak ve specializačním, tak v kontinuálním vzdělávání. Aktivně přednáší v oborech posudkové lékařství, vnitřní lékařství a všeobecné praktické lékařství. V letech 2005–2007 byla hlavní řešitelkou grantu Geriatric medicine for primary care (Merck Institute of Aging and Health, USA), jehož cílem bylo zařazení geriatrických témat do systému specializačního vzdělávání praktických lékařů a zkvalitnění jejich znalostí v problematice péče o geriatrické pacienty.
Na 1. LF UK profesorka Topinková společně s doc. Neuwirthem iniciovala v roce 1991 výuku sociální gerontologie a v následujícím roce také geriatrie v magisterském studiu lékařství. Později pak v bakalářském studiu ošetřovatelství a dále obor fyzioterapie a ergoterapie a nutričních terapeutů. Profesorka Topinková rozvíjí také mezinárodní spolupráci v oblasti výuky, European Master’ studies in Gerontology v Amsterdamu, organizovala několikrát Letní školu gerontologie v Praze. V posledních zhruba deseti letech je garantkou a organizátorkou čtyřsemestrového studijního programu Univerzity třetího věku 1. LF UK a navazujícího kurzu Novinky v medicíně, kde pravidelně přednáší.
Pro každý obor je nutné rozvíjet i činnost vědeckou a podporovat mladé vědecké pracovníky. Díky úsilí paní profesorky se podařilo na Univerzitě Karlově v Praze prosadit od školního roku 2001/2002 interdisciplinární doktorský studijní program Gerontologie v rámci biomedicínských studií, jako první v ČR. Studium gerontologie dosud zahájilo 30 mladých vědeckých pracovníků.
Ve vědeckovýzkumné oblasti dosáhla profesorka Topinková významných vědeckých úspěchů. Je hlavní řešitelkou řady grantů IGA/AZV MZ ČR a významnou mezinárodní osobností v geriatrickém a gerontologickém výzkumu. V současnosti je nejcitovanější vědeckou autorkou v ČR v oboru gerontologie a geriatrie s více než 25 000 citačními ohlasy. Publikovala přes 380 vědeckých a odborných článků, je autorkou či spoluautorkou 23 monografií a vysokoškolských učebnic i mnoha zahraničních. Přednesla více než 450 přednášek na mezinárodních i domácích vědeckých konferencích a kongresech.
Od roku 2001 byla koordinátorkou řady mezinárodních evropských grantových projektů: 5., 6. i 7. Rámcového programu Evropské komise a v současnosti programu Horizon 2020. V roce 2021 převzala od ministra Plagy cenu MŠMT ČR F. Běhounka za propagaci a popularizaci české vědy v evropském výzkumném prostoru. Profesorka Topinková je činná v řadě mezinárodních odborných organizací – zastávala funkci generální sekretářky a po dvě funkční období prezidentky Klinické sekce Mezinárodní asociace gerontologie a geriatrie (IAGG) pro evropský region, byla členkou Akademické rady Evropské geriatrické společnosti (EUGMS) a v současnosti je členkou několika Special Interest Groups (SIG EUGMS). Pracuje v redakčních radách šesti českých a tří mezinárodních odborných a vědeckých časopisů. Od roku 1982 je členkou České gerontologické a geriatrické společnosti ČLS JEP, kde dlouhá léta zastává funkci vědecké sekretářky. A ve výčtu jejích profesních aktivit bychom mohli dále pokračovat…
Osobně mohu vyjádřit velký obdiv ženě, se kterou spolupracuji dlouhá léta a která nyní stejně houževnatě pokračuje ve výboru ČGGS ČLS JEP spolu s mladými kolegyněmi a kolegy na rozvoji oboru geriatrie. Paní profesorka se stejnou houževnatostí a pracovitostí sobě vlastní pečuje nyní i o svého vnuka. Snaží se být i v tomto případě stoprocentní babičkou. Prostě a zkrátka, jinak to ani neumí.
Přeji Ti, Evo, jménem celého výboru – a určitě mohu mluvit za všechny členy ČGGS ČLS JEP – hodně zdraví a neutuchajícího elánu
ještě dlouhá léta.
Božena Jurašková
předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti ČLS JEP
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2023 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
Nejčtenější v tomto čísle
- Gerontologická prevence jako součást geriatrie
- Určení fází paliativní péče u klientů v domově pro seniory – představení nového dotazníku
- Myasthenia gravis u geriatrické pacientky
- Významné životní jubileum prof. MUDr. Evy Topinkové, CSc.