Milé kolegyně, milí kolegové,
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2018, 7, č. 3: 91
Kategorie:
Editorial
aktuální číslo Geriatrie a gerontologie se poprvé dostává do rukou nejen členům České gerontologické a geriatrické společnosti, ale také některým dalším zájemcům, zejména farmaceutům a ostatním odborným pracovníkům lékárenské sítě Moje lékárna.
Výrazně se tím tedy rozšiřuje počet našich čtenářů a jsme velice rádi, že se dále utvrzuje spolupráce mezi naší společností a farmaceuty, která započala se sítí lékáren Moje lékárna již před mnoha lety. Společně jsme uskutečnili řadu přednášek, seminářů a podíleli se na odborném obsahu bulletinu pro lékárny. Skutečnost, že se Geriatrie a gerontologie dostává nyní i do rukou lékárníků, považuji za významnou etapu naší spolupráce. Z okruhu farmaceutů přišla, naprosto nezávisle na tomto kroku, další dobrá zpráva: Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové je jednou z hlavních výzkumných institucí, které se podílejí na projektu financovaném EU EUROAGEISM (2017–2021). Více o tomto projektu se můžete dočíst v článku, který je mu věnován. Věřím, že i články věnované antipsychotikům budou zajímavé jak pro lékaře, tak lékárníky.
Letní číslo Geriatrie a gerontologie se zaměřuje tradičně na sociální gerontologii a humanitní aspekty geriatrie. Je tomu tak v článcích o potřebách hospitalizovaných geriatrických pacientů, o trendech v poskytování domácí péče a péče ústavní stejně jako o bariérách a možnostech integrace zdravotní a sociální péče v České republice.
Nedávno vstoupilo v platnost obecné Nařízení Evropského parlamentu a Rady o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů. Jde o General Data Protection Regulation, tedy GDPR, jak už mu nějakou dobu všichni říkáme, protože název nařízení je příliš dlouhý a nepříliš srozumitelný. Nařízení přináší určité změny i do naší práce a našich organizací. Ty naštěstí nejsou zdaleka tak drakonické, jak se nám snaží vnutit různé agentury, které vycítily možnost dobrého a vydatného zisku za konzultační či„takzvaně konzultační“ činnost. Pro naši společnost však z GDPR přece jen vyplývá důležitá změna: můžeme shromažďovat a schraňovat jakékoli údaje o osobách pouze na základě jejich souhlasu. To se týká samozřejmě i různých adresářů včetně adresáře a seznamu e-mailů členů naší společnosti. Elektronická komunikace je nepochybně nejrychlejší i nejefektivnější a umožňuje také zasílání aktuálních informací a oznámení o konaných či připravovaných akcích. Proto bychom velmi rádi vytvořili nový, funkční adresář členů naší společnosti. Prosím tedy členy ČGGS, aby byli tak laskavi a na adresu jana.karlova@gerontocentrum.cz zaslali svůj souhlas se zařazením kontaktní
e-mailové adresy do elektronického adresáře společnosti. Svou e-mailovou adresu můžete poskytnout i tehdy, pokud členy ČGGS nejste, ale máte zájem o zasílání aktuálních informací. V tomto případě vás rádi zařadíme do adresáře „spolku přátel“ České gerontologické a geriatrické společnosti.
Na vaše e-maily se těší a příjemné čtení vám přeje
doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D.
Gerontologické centrum Praha
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2018 Číslo 3
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Nezastupitelná role rehabilitace u geriatrického pacienta na lůžkách následné péče
- Potřeby starších lidí v nemocniční péči – analýza výsledků review české literatury
- Neuropsychiatrické symptomy demence a jejich management
- Bariéry a možnosti integrace zdravotní a sociální péče v České republice