Prionové nemoci
Prion Diseases
The group of prion diseases includes many diagnoses which have been long known. Nevertheless, the general awareness of these diseases increased substantially with the outbreaks of bovine spongiform encephalopathy (BSE) and the emergence of a new variant of Creutzfeldt-Jakob disease (nvCJD) at the close of the XXth century. Although major advances have been made in this field, further research is required to better understand these diseases. Many questions related e.g. to the accurate definition of the causative agent, pathogenesis, diagnosis and treatment still need to be addressed.
The aim of this article is to present the latest knowledge of the etiology and epidemiology of these diseases with a focus on BSE and nvCJD, including measures taken for their control.
Key words:
prion diseases – bovine spongiform encephalopathy – Creutzfeldt-Jakob disease – epidemiology.
Autoři:
J. Smetana
; M. Vacková; R. Chlíbek
Působiště autorů:
Univerzita obrany, Katedra epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové
Vyšlo v časopise:
Epidemiol. Mikrobiol. Imunol. 56, 2007, č. 3, s. 112-118
Souhrn
Prionové nemoci představují skupinu chorob, ze kterých je celá řada známa již dlouhou dobu. Do podvědomí lidí se však dostaly především díky epidemii Bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) a nové varianty Creutzfeldt-Jakobovy nemoci (nvCJD) na konci minulého století. I když se znalosti o těchto nemocech posunuly výrazně kupředu, stále zbývá mnoho neznámého. Vždyť nejenom otázky přesné definice etiologického agens a patogeneze, ale i problematika diagnostiky a léčby zůstávají stále neúplně zodpovězené.
Cílem tohoto článku je prezentovat v současné době aktuální poznatky o etiologii a epidemiologii těchto nemocí se zaměřením na BSE a nvCJD, včetně opatření prováděných k potlačení jejich výskytu.
Klíčová slova:
prionové nemoci – Bovinní spongiformní encefalopatie – Creutzfeldt-Jakobova nemoc – epidemiologie.
Štítky
Hygiena a epidemiologie Infekční lékařství MikrobiologieČlánek vyšel v časopise
Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie
2007 Číslo 3
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Klinicky významné β-laktamázy gramnegativních bakterií: širokospektré β-laktamázy (ESBL)
- Prionové nemoci
- Imunogenita vakcín proti virovým hepatitidám A a B u osob starších 40 let – vliv rizikových faktorů
- ABC transportné proteíny v mnohonásobnej rezistencii mikroorganizmov