Zprávy
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2020; 75 (5): 323-324.
Kategorie:
Zprávy
Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku – více než 80 let kvalitní zdravotní péče o děti
V loňském roce jsme si připomenuli 80leté výročí založení dětského oddělení ve Frýdku-Místku. Po olomoucké dětské klinice je naše oddělení druhým nejstarším pediatrickým pracovištěm na severní a střední Moravě. Výročí jsme již vloni na jaře „oslavili“ odbornou pediatrickou konferencí Beskydské pediatrické dny 2019.
Historie oddělení je úzce spjata s historií a vývojem nemocnice ve Frýdku-Místku a v širších souvislostech s vývojem celého systému zdravotnické péče v našem regionu. V době výstavby a otevření nové nemocnice ještě město Frýdek-Místek jako takové neexistovalo. Prosperovala zde (a často si i konkurovala…) 2 nezávislá města, město Frýdek na levém břehu řeky Ostravice, ve Slezsku, a město Místek na pravém břehu Ostravice, na Moravě. Obě města se po celá staletí vyvíjela samostatně a podstatnou část své existence patřila i pod jiná zemská zřízení. Spojena v jeden městský celek byla až za nacistické okupace.
Až do roku 1935 fungovala na území města jednopodlažní nemocnice, která měla 30 lůžek a pracoval v ní 1 lékař. Byla to jediná nemocnice v celém Pobeskydí a její kapacita byla zcela nedostatečná. Snahy měšťanů a radních obou měst o zřízení nové, vyhovující nemocnice se dlouho setkávaly s neúspěchem. Až v roce 1935 byla značným úsilím města Frýdku a za významného finančního přispění bohatých měšťanů dokončena výstavba nové, na svou dobu velmi moderní nemocnice. Byla postavena na „zelené louce“, otevřena byla 1. 8. 1935 a stála až do počátku 20. století, kdy byla jako nevyhovující stržena a nahrazena novým pavilonem.
Dětské oddělení bylo v nemocnici založeno v roce 1939. Bohužel kapacita nové nemocnice nedostačovala a některé provozy se do její hlavní budovy nevešly. Tak i dětské oddělení zpočátku fungovalo v tzv. dřevěných barácích. Teprve v roce 1953 byl postaven nový pavilon, jehož celé 5. podlaží bylo určeno pro dětské pacienty, tyto prostory byly moderně koncipovány, byly vzdušné, prosklené a v téměř nezměněné podobě fungovaly až do 90. let minulého století. V roce 1991 byla založena jednotka dětské intenzivní péče a v letech 1998–2001 prošlo celé oddělení přestavbou, rekonstrukcí a procesem humanizace interiéru.
Přestože je oddělení takto „staré“, vystřídal se v jeho vedení jen malý počet primářů. Prvním primářem a tedy „otcem zakladatelem“ byl prim. MUDr. Ferdinand Stodůlka (1939–1964). Za jeho éry bylo dětské oddělení nejen zkoncipováno, ale posléze také přestěhováno do moderních prostor nového pavilonu a pod jeho vedením se také začala rozvíjet organizovaná terénní péče o děti v odlehlých koutech Beskyd, kde tehdy žily v neuvěřitelně chudých a sociálně nevyhovujících podmínkách. V jeho práci pokračoval prim. MUDr. Ferdinand Quitt (1964–1981), začaly se rozvíjet jednotlivé pediatrické odbornosti. Sám pan primář do vysokého věku pracoval jako dětský kardiolog, také jako chápající revizní lékař zdravotní pojišťovny a byl činný i v České lékařské komoře.
V letech 1981–1996 oddělení vedla prim. MUDr. Alena Zamarská. Za její éry došlo k dalšímu rozvoji jednotlivých odborností, odborných ambulancí. Velmi se zasadila o vznik a oficiální uznání dětské jednotky intenzivní péče. Její specializací se stala dětská nefrologie. Byla lékařkou se „šestým smyslem“ a medicínskou intuicí. Byla také člověkem s velkým nadhledem, k čemuž jistě přispěl její dlouhodobý pobyt v zemích Jižní a Střední Ameriky, kde byl její muž geologickým expertem.
V letech 1996–2014 pracovalo oddělení pod vedením prim. MUDr. Ivany Röschlové. Oddělení prošlo rekonstrukcí a projektem humanizace. V nemocnici se podařilo zcentralizovat péči o nemocné děti na pediatrické pracoviště, včetně všech dětí po operacích a úrazech. Oddělení poskytovalo skutečně komplexní péči se širokým záběrem dětských konziliářů. Taktéž se rozvíjela herní terapie na profesionální úrovni.
Od roku 2014 vede oddělení prim. MUDr. Sylva Gistingerová, která je zároveň atestovanou neonatoložkou.
Jako vedoucí lékaři oddělení intenzivní péče o děti se za dobu jejího trvání působili: MUDr. Ludmila Hušková, MUDr. Bořek Trávníček, MUDr. Jana Beránková a nyní MUDr. Ivo Hanzlík.
Důležitou a nedílnou součástí oddělení bylo a je oddělení neonatologické. V nemocnici ve Frýdku-Místku byla vždy velká a vyhledáv aná porodnice. Do sametové revoluce oddělení organizačně spadalo pod oddělení gynekologicko-porodnické, pak přešlo organizačně a i logicky pod primariát dětského oddělení. Jako jedno z prvních na Moravě a ve Slezsku získalo titul Baby Friendly Hospital. Také na tomto oddělení pracovalo několik kvalitních neonatologů, jejichž rukama prošly stovky a tisíce novorozenců: MUDr. Vlasta Štěpánková, MUDr. Jana Bohušová, MUDr. Magdalena Malcharová, MUDr. Sylva Gistingerová.
Během trvání našeho dětského oddělení se na něm v péči o novorozence, kojence, děti a dospívající vystřídaly desítky lékařů a sestřiček. Bohužel není prostor k tomu, abychom je všechny mohli připomenout. Někteří lékaři na oddělení zůstali celý profesní život, jiní zaplňovali rozrůstající se dětské ambulance v regionu, další odešli pracovat do jiných koutů republiky.
Na oddělení se vždy uznával princip důslednosti, tlak na kvalitní lékařskou péči a individualizaci péče o každého dětského pacienta, snaha o udržení vysokého profesního statusu oddělení.
Co zbývá dodat na závěr? Je potřeba poděkovat všem těm desítkám obětavých sestřiček, lékařů a dalších zdravotníků, kteří se za dobu existence oddělení při péči o nemocné pacienty vystřídali.
A popřát našemu oddělení, aby si i v dnešní turbulentní době udrželo statut pracoviště s vysoce profesionální a kvalitní lékařskou a ošetřovatelskou péčí a dařilo se mu i nadále uzdravovat naše dětské pacienty.
MUDr. Ivana Röschlová
Dětská endokrinologická a diabetologická
ambulance ve Frýdku-Místku
Stará cesta 83
738 01 Frýdek-Místek
e-mail: roschlova@ordfm.cz
Doc. MUDr. Miloše Sedláčková, CSc. – významné jubileum
Doc. MUDr. Miloše Sedláčková, CSc. (nar. 1930) studovala na Fakultě dětského lékařství UK v Praze, patří mezi první absolventy této fakulty. Po promoci pracovala krátce ve Fyziologickém ústavu LF UK a od roku 1957 se věnovala pediatrii na dětské klinice v Praze na Karlově a fakultní poliklinice téže nemocnice.
Brzy po příchodu na dětskou kliniku se začala věnovat problematice dětské gastroenterologie. Soustředila se zejména na problematiku chronické gastritidy u dětí, do té doby nikým u nás neprobádané. Publikovala výsledky studií podílu helikobakterové infekce na chronických obtížích začínajících v dětském věku. Zavedla u nás moderní endoskopické instrumentální vyšetření horních části trávicího traktu s bioptickými metodami u dětí. Dokázala vytvořit tvůrčí tým se spoluúčasti mnohých odbornosti zejména morfologů-histologů. Uvedla do oboru dětské gastroenterologie své nástupce, kteří pokračuji v jejím díle.
Paní docentce při příležitosti jubilea chceme poděkovat za neutuchající tvůrčí elán a přejeme dobré zdraví a radost i do dalších let.
Doc. MUDr. Jozef Hoza, CSc.
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2020 Číslo 5
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- S prof. Františkem Kopřivou (nejen) o tom, jak ovlivnit kritická místa rozvoje respirační infekce
Nejčtenější v tomto čísle
- Prof. MUDr. Jiří ZEMAN, DrSc. – jubileum
- Pandemie COVID-19 z pohledu dětské kliniky krajské nemocnice
- Anémie u dětí s nespecifickými střevními záněty
- Bolesti břicha způsobené retrokaválním ureterem