Záhadná erupce na břiše
Bizzare erruption on the skin
The article deals of the case from first line pediatric office. Together with ongoing global warming up, incidence of contagious diseases, originally typical for tropic or subtropic belt, move to our climatic belt, parazital diseases including.
Key words:
hookworms, cutaneous larva migrans, itching, selflimiting infection
Autoři:
Z. Adamová
Působiště autorů:
Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost, Brno
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2016; 71 (2): 96-97.
Kategorie:
Kazuistika
Souhrn
Jedná se o případ z terénní pediatrické ordinace. S postupem globálního oteplování se infekční nemoci původně typické pro pásmo tropů a subtropů objevují i v našem klimatickém pásmu. Zdá se, že mezi ně můžeme řadit i infekce parazitární.
Klíčová slova:
hlístice, cutaneous larva migrans, svědění, samovolně odeznívající infekce
Před dvěma lety, v horkém červenci, přivedla ke mně do ordinace matka svou jinak zdravou šestnáctiletou dceru. Ta měla na břiše nad pupkem nevelkou erupci. Trvala tři dny, ohlásila se svěděním a svědit nepřestávala. Zajímavé bylo, že se v čase trochu měnila. Třetího dne měla trochu jiný tvar, byla o něco bledší a méně svědila než první den. Připomínala tmavě červené tetování ve tvaru létajícího talíře nebo papírového draka asi 3 cm velkého (obr. 1). Útvar se na kůži objevil přes noc po tropickém dni stráveném v rozžhavených ulicích velkoměsta, kdy se dívka silně potila. Anamnesticky dále uvedla, že byla před dvěma týdny o víkendu u vody. Ležela tam na vlhkém břehu v opalovačkách přímo na zemi. I na břiše.
Nikdy jsem nic podobného neviděla, vůbec jsem nevěděla, o jakou diagnózu se jedná. A tak jsem sáhla po osvědčeném obrazovém atlasu kožních chorob a dozvěděla se o patogenetickém významu hlístic. Psi nebo kočky „zasejí“ vajíčka svých parazitů – hlístic do vlhké, nejčastěji písčité půdy. Z vajíček se po čase vylíhnou larvy. Ty umí penetrovat do kůže člověka, pokud se s ní dostanou do přímého kontaktu. V lidské kůži larvičky migrují. O to snadněji, když se člověk přehřívá a kůže se potí. Pohybují se rychlostí 1–2 cm za den po týdny až měsíce. Objevuje se erupce, nejčastěji v girlandách. Hodně svědí. Po bezcílném putování v kůži larvičky nakonec hynou a kůže se vyhojí. Systémové příznaky infekce chybí.
Infekce se nazývá Cutaneous larva migrans. Je to infekce typická pro dětský a adolescentní věk. Diferenciálně diagnosticky musíme myslet na fytofotodermatitidu, erythema chronicum migrans, žahnutí medúzou a na granuloma annulare. Léčebně se používá kryoterapie, antihelminika celkově i lokálně (thiabendazol, albendazol).
V našem případě jsme stihli jen rovněž doporučené lokální steroidy ke zmírnění svědění. V následujících dnech totiž infekce mizela a skončila rychleji, než jsme stihli opatřit potřebná antihelminika a konzultovat infekční a kožní specialisty. Trvala celkem 5 dní. Zřejmě jsou larvičky v mírném pásmu méně aktivní než v subtropech a tropech, kde se typicky infekce vyskytuje a má tam mnohem dramatičtější průběh.
Došlo: 10. 2. 2016
Přijato: 12. 2. 2016
MUDr. Zdenka Adamová
Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost
Obilní trh 9
602 00 Brno
e-mail: adamova.zdenka@seznam.cz
Zdroje
1. Kane KSM, Ryder JB, Johnson RA, et al. Color Atlas & Synopsis of Pediatric Dermatology. International Ed. McGraw-Hill Companies, Inc., 2002: 1–652. ISBN 112452-7.
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2016 Číslo 2
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- S prof. Františkem Kopřivou (nejen) o tom, jak ovlivnit kritická místa rozvoje respirační infekce
Nejčtenější v tomto čísle
- Infekce způsobené Shiga toxin-produkujícími Escherichia coli u dětí
- Recidivující respirační infekce
- Čo sa môže skrývať za diagnózou atypickej cystickej fibrózy?
- Neketotická hyperglycinémie: případ závažné kongenitální hypotonie diagnostikovaný magnetickou rezonancí