Kongenitální myotonická dystrofie - kazuistika z pohledu ortopeda
Congenital Myotonic Dystrophy - Case-report from the Orthopaedist’s Aspect
The authors present the case-report of a girl with congenital myotonic dystrophy whom they transferred froma childrens home to the orthopaedic clinic on account of rigid pedes equinovari excavati at the age of 3 years. Inthis child it was an autosomal dominant form of the disease with transmission from the mother. In the clinicalpicture dominated in addition to pedes equinovari also psychomotor retardation and pectus excavatus. By surgeryof both feet and intense rehabilitation it proved possible to verticalize the patient and teach her unaided walking.The authors draw attention to the variability of the clinicalmanifestation in the diagnosis of myotonic dystrophyand sometimes also a problematic prognosis.They emphasize the difference of surgical therapy between pes equinovarus congenitus, pes equinovarus inarthrogryposis multiplex congenita and pes equinovarus in myotonic dystrophy. They present excellent results oforthopaedic therapy in a child after 2 years and at the same time draw attention to the advancing psychosomaticdevelopment in the girl who is 5 years old by now.
Key words:
congenital myotonic dystrophy, contractures of the major joints, pes equinovarus
Autoři:
A. Schejbalová; T. Trč
Působiště autorů:
Ortopedická klinika 2. LF UK a FN Motol - dětská a dospělá ortopedie a traumatologie, Praha přednosta doc. MUDr. T. Trč, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2003; (2): 76-79.
Kategorie:
Články
Souhrn
Autoři prezentují kazuistiku dívky s kongenitální myotonickou dystrofií, kterou převzali z dětského domovado péče ortopedické kliniky pro rigidní pedes equinovari excavati ve věku 3 let. U dítěte se jednalo o autosomálnědominantní formu onemocnění s transmisí ze strany matky. V klinickém obraze dominovala kromě pedes equinovarii psychomotorická retardace a pectus excavatus. Operačním řešením obou nohou na měkkých tkáníchs následným přikládáním korekčních sáder po dobu 3 měsíců a intenzivní rehabilitací se pacientku podařilovertikalizovat a naučit ji samostatné chůzi.Autoři upozorňují na variabilitu klinické manifestace u diagnózy myotonické dystrofie i někdy s problematickouprognózou.Zdůrazňují rozdíl operační terapie mezi pes equinovarus congenitus, pes equinovarus u arthrogryposis multiplexcongenita a pes equinovarus umyotonické dystrofie. Prezentují výborný výsledek ortopedické terapie u dítětepo 2 letech a současně poukazují na pokračující vývoj psychomotorický u dnes již 5leté dívky.
Klíčová slova:
kongenitální myotonická dystrofie, kontraktury velkých kloubů, pes equinovarus
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2003 Číslo 2
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Aktuality v léčbě syndromu dráždivého tračníku
Nejčtenější v tomto čísle
- Kongenitální myotonická dystrofie - kazuistika z pohledu ortopeda
- Srovnání výsledků SSEP a klasického audiogramu,přínos pro dětskou audiologii
- Intoxikace vodou u malých dětí způsobená nadměrným příjmemhypotonických tekutin
- Lze příčinu hematurie vždy snadno určit?
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Kardiologické projevy hypereozinofilií
nový kurzVšechny kurzy