Cytopatologie - State of the Art (2. část)
Vyšlo v časopise:
Čes.-slov. Patol., 55, 2019, No. 1, p. 3
Kategorie:
Editorial
Vážené kolegyně, vážení kolegové, přátelé,
v prvním čísle našeho časopisu v roce 2019 budeme pokračovat v sérii doškolovacích textů z oblasti cytopatologie. V minulém čísle jsme se věnovali zejména cytopatologii karcinomu děložního hrdla a možnostem jeho prevence a také cytologii výpotků v coelomových dutinách.
První článek této cytopatologické série z pera J. Duškové se týká aktuálních otázek v tenkojehlové aspirační biopsie (FNAB) štítné žlázy a diskutuje nejen postupnou genezi klasifikačních schémat v této diagnostické oblasti, ale přináší i řadu praktických doporučení pro rutinní tenkojehlovou diagnostiku tyreoidálních lézí.
Další článek autorek L. Čapkové a P. Galgonkové je pak věnován pneumologické cytodiagnostice. Jak je v textu zdůrazněno, kromě stanovení biologické povahy patologického procesu a případně hodnocení stavu mediastinálních a hilových lymfatických uzlin (umožňující upřesnit staging nádorového onemocnění) je úkolem současné pneumologické cytodiagnostiky také zajištění materiálu pro následná specializovaná vyšetření. A to zejména proto, že požadavky na kvalitní materiál se díky novým terapeutickým možnostem závislým na prediktivních biomarkerech neustále zvyšují. K efektivnímu odběru a využití tohoto materiálu přispívá zejména bronchoskopické vyšetření za kontroly endobronchiálního ultrazvuku (EBUS) a rychlé posouzení vzorku cytopatologem v době odběru (ROSE).
O tom, co přináší Pařížská klasifikace do oblasti močové cytologie, informuje článek K. Pivovarčíkové et al.
Cytopatologické tematiky (a to v oblasti patologie slinných žláz) se týká i příspěvek z nové rubriky „Resident´s short review“ M. Miesbauerové et al. Článek kromě toho, že podává přehled diagnostických kategorií navržených Milánským systémem pro reportování salivárních cytologických nálezů, doporučuje přijetí této klasifikace jako náš národní standard.
Dále je pro vás připravena zajímavá kazuistika primárního maligního obrovskobuněčného nádoru kosti napodobujícího chondroblastom (Z. Kinkor et al.), článek z oblasti fetopatologie věnovaný syndromu Noonanové (T. Stupková et al.) i článek věnovaný imunohistochemické diagnostice Hirschsprungovy nemoci (M. Ježová et al.). Diagnostický odhad si můžete prověřit v rubrice Jaká je vaše diagnóza, kterou se spolupracovníky připravil M. Švajdler.
Přeji vám poučné a inspirativní čtení
J. Zámečník
Štítky
Patologie Soudní lékařství ToxikologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská patologie
2019 Číslo 1
Nejčtenější v tomto čísle
- Aktuální otázky tenkojehlové aspirační biopsie štítné žlázy
- Aktuální pohled na močovou cytologii: Co přináší Pařížská klasifikace?
- Noonanovej syndróm z pohľadu fetopatológa
- Pneumologická cytodiagnostika – state of the art 2019