Úvodník
Vyšlo v časopise:
Čes.-slov. Patol., 46, 2010, No. 4, p. 81
Kategorie:
Úvodník
Milí kolegové,
tímto číslem se s vámi loučím jako vedoucí redaktor Česko-slovenské patologie. Po 11 letech jsem nabyl přesvědčení, že je vhodné, aby za mne přišel někdo mladší, technicky zdatný, s novými nápady, a proto jsem požádal výbor naší společnosti o uvolnění z funkce.
Dovolím si udělat jakousi inventuru časopisu za těch 11 let:
Všechny obdržené rukopisy byly posuzovány dvěma recenzenty; i práce doporučené k publikaci byly prakticky všechny vráceny autorům k úpravám – odborným i jazykovým. Posléze pak byly publikovány celkem 283 práce (tj. průměrně 6,4 práce na číslo).
Od roku 2000 jsme začali uveřejňovat reprezentativní fotografie od našich čtenářů pod titulkem „Jak se vám líbí?“ a od roku 2002 diagnostické případy „Jaká je vaše diagnóza?“.
Od roku 2005 je každé číslo uváděno přehledovým článkem od vyzvaného našeho předního odborníka v dané problematice.
Potěšující skutečností je, že trvale přibývá článků v angličtině od zahraničních i našich autorů.
Od roku 2005 volí členové redakční rady nejlepší práci publikovanou v minulém ročníku; jejímu autorovi je udělena Bednářova cena. (Prof. Blahoslav Bednář byl zakladatelem časopisu a jeho vedoucím redaktorem v letech 1965–1989.)
Pokud jde o formální stránku časopisu – od roku 2008 má novou titulní stranu, lepší papír a novou grafickou úpravu.
Pochopitelným přáním potenciálních autorů je, aby časopis získal tzv. impakt faktor. Musím sebekriticky přiznat, že mně se to nepodařilo. Jde však o úkol dosti obtížný! Jedním z kritérií pro udělení impakt faktoru je citovanost prací z daného časopisu, což je dáno hlavně jejich kvalitou. Čím bude větší nabídka rukopisů, tím bude vyšší kvalita publikovaných prací.
Potěšující skutečností však je, že v roce 2008 byl náš časopis zařazen do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik Rady vlády pro výzkum a vývoj, což je kategorie dosti významná – při evaluaci jednotlivých autorů i pracovišť.
Nezanedbatelnou problematikou je hospodaření Česko-slovenské patologie. V roce 2006 přestalo Ministerstvo zdravotnictví finančně podporovat periodika ČLS JEP a poprvé vyvstala otázka ekonomiky našeho časopisu. Za rok 2006, tehdy ještě společný časopis Čes.-slov. patol. a Soudní lék. vykázal ztrátu 145 tis. Kč a hrozil jeho zánik. Bylo zapotřebí urychleně podniknout kroky pro jeho záchranu. Pro zlepšení ekonomiky byla přijata následující opatření: povinné předplatné časopisu v členském příspěvku členů České společnosti patologů, každoroční příspěvek Slovenské společnosti patologů, zrušení odměn autorům i recenzentům, příspěvky z výnosů našich odborných akci (sjezdy, semináře), příspěvky sponzorů a inzerentů, ale hlavně – od roku 2008 oddělení ekonomik našeho časopisu a Soudního lékařství (náklady se dělí v poměru 2:1).
Výsledkem je přechod do pozitivního hospodaření – v roce 2008 to je +60 tis. Kč a v roce 2009 +52 tis. Kč. Výnosy jsou převáděny na účet Společnosti patologů.
Náklad časopisu je v letošním roce 550 výtisků.
Výbor Společnosti patologů jmenoval novým vedoucím redaktorem k datu 1. ledna 2011 doc. Josefa Zámečníka. Vaše rukopisy proto již nyní zasílejte na adresu:
doc. MUDr. Josef Zámečník, Ph.D., Ústav patologie a molekulární medicíny, 2. LF UK a FN v Motole, V Úvalu 84, 150 06 Praha – Motol; e-mail: josef.zamecnik@lfmotol.cuni.cz.
Závěrem chci poděkovat svým spolupracovníkům, kteří se podíleli na tvorbě časopisu – zástupcům vedoucího redaktora prof. Josefu Špačkovi (2000–2003) a prof. Aleši Ryškovi (2004-2010) a rovněž sekretářce redakce paní Aleně Hejnové.
Přeji novému vedoucímu redaktorovi (a potažmo nám všem), aby časopis Česko-slovenská patologie přinášel kvalitní odborné poznatky a současně byl atraktivní četbou.
Ivo Šteiner
Štítky
Patologie Soudní lékařství ToxikologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská patologie
2010 Číslo 4
Nejčtenější v tomto čísle
- Muir-Torre syndrom – fenotypická varianta Lynchova syndromu
- Lymfatický systém: novinky v morfologii a patologii
- Patolog by se neměl (nechat) tlačit do práce soudního lékaře
- JAKÁ JE VAŠE DIAGNÓZA?