Dětská dermatologie v České republice
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Derm, 84, 2009, No. 4, p. 181
Kategorie:
Úvodník
Proč dítě není malý dospělý? Na barokních portrétech vzbuzují soucit strnulé děti sešněrované do zmenšenin bohatých barokních rób svých rodičů. Dětství a s ním i dětská medicína má svá specifika a své opodstatněné místo v našem světě. Stejně jako pravidla světa dospělých nefungují v světě dětských fantazií a her, má svá specifika i péče o dětskou kůži.
Kůže malého ekzematika je zrcadlem dětské duše. Dědičná onemocnění, autoimunitní choroby a další kožní onemocnění se podepisují nejen na kůži, ale i na psychice pacientů. Naším nepřímým cílem je hojení i těchto ran.
Dětská dermatologie je dnes respektovaným samostatným oborem. Nebylo tomu tak však vždy.
Ač dětská, není tato dermatologie žádnou rozjívenou holčičkou, ale již dámou v nejlepších letech. V loňském roce uplynulo 55 let od doby, kdy bylo profesorem Horáčkem a docentem Rovenským v Brně založeno první samostatné dětské kožní oddělení v rámci Dětské nemocnice. I když dermatologové se dívali na pracoviště s rozpaky, razila si cestu i další dětská kožní pracoviště v Praze a Hradci Králové. Citlivý přístup a vnímání zdravotního specifika jednotlivých údobí věku dítěte a charakteru onemocnění vedlo k rozvoji subspecializací v rámci oboru. Hlavní centra komplexní dětské péče vznikla v Praze v Motole a v Brně v Černých Polích. V tomto směru bylo naše zdravotnictví velmi progresivní.
Podnět ke vzniku Mezinárodní dětské dermatologické společnosti vzešel z Mexika v roce 1973 od prof. Maldonada a zde se konal o tři roky později i první sjezd. Evropská společnost dětské dermatologie ESPD byla založena v roce 1983.
V roce 1996 byla založena v Brně Sekce dětské dermatologie v rámci České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP. Snažíme se systematicky podílet na postgraduálním vzdělávání dermatologů i pediatrů. Budujeme v republice síť dětských kožních ambulancí, které v jednotlivých regionech plní funkci konziliárního pracoviště. Podařilo se nám zvýšit počet lékařů s nástavbovou atestací z dětské dermatologie z původních pěti v roce 1996 na dvacet dva v roce 2009. Další lékaři se k nástavbové atestaci připravují. Uhájili jsme dětskou dermatologii jako samostatný atestační obor.
Podařilo se vybudovat multididsciplinární centrum umožňující komplexní péči o pacienty s vzácnými genodermatózami a možností mezinárodní spolupráce na bázi molekulárně genetické diagnostiky, založit praktickou „školu atopie“. Umožňujeme specializaci dětského dermatologa na určitou oblast v oboru ať už se jedná o vrozené vady kůže, cévní anomálie, pohlavní choroby, autoimunitní onemocnění nebo korektivní dermatologii.
Systematicky se podílíme na postgraduálním vzdělávání dermatologů i pediatrů. Pořádáme řadu vzdělávacích akcí. V letošním roce nás čeká ještě několik významných odborných akcí. 12. 9. 2009 v hotelu Pyramida v Praze bude monotematický seminář sekce dětské dermatologie. Specialisté různých odborností z EB Centra v Brně českým lékařům přiblíží, v čem spočívá komplexní péče o pacienty s epidermolysis bullosa congenita, proč EB centrum, co přináší pacientům, proč úzká spolupráce s dermatology a obvodními lékaři v regionech, jaké jsou úspory pojišťovnám. 23. 10. 09 na IPVZ se zaměříme na kožní onemocnění u novorozenců a kojenců. Na Česko-slovenském kongresu 5.–7.11. 2009 plánujeme další odborný seminář SDD, zaměřený převážně na zajímavé kazuistiky z praxe (www.derm.cz/kongresy).
Úkolem nás dětských dermatologů je pečovat o dětskou populaci, včas stanovit kožní diagnózu a správně léčit. Důležité je navázat pozitivní kontakt s rodiči pacienta a objasnit úskalí a svízelnost léčby.
Svoji důležitost má nepochybně dobře fungující systém předávání pacientů do péče dospělých specialistů. Vizitkou kvality péče jsou naši pacienti sami.
Prim. MUDr. Hana Bučková Ph.D.
Vedoucí sekce dětské dermatologie ČDS ČLS JEP
Štítky
Dermatologie Dětská dermatologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská dermatologie
2009 Číslo 4
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
- Alopecia areata – autoimunitní zánětlivé onemocnění a nová možnost jeho cílené léčby
- Condylomata accuminata a jejich prevence i léčba
Nejčtenější v tomto čísle
- Rosacea a dermatitis perioralis
- Gigantický kožní roh
- Lichen amyloidosus: klinický případ a nové možnosti terapie
- LYMFEDÉM Standard léčebného plánu České lymfologické společnosti ČLS JEP