10. kongres International Society of Dermatology v Praze 20.–24. 5. 2009: další šance pro české dermatology
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Derm, 83, 2008, No. 5, p. 278
Kategorie:
Česká a slovenská dermatovenerologie
V roce 2002 jsme navzdory povodním přilákali s pomocí krás Prahy na 11. kongres Evropské dermatovenerologické akademie (EADV) více než 6000 účastníků, bylo z toho 1200 kolegů z bývalého východního bloku. A až třetina přednášejících a předsedajících byla z „naší“ části Evropy. Tehdy jsme mohli proniknout do evropských struktur, byli jsme první východní zemí, která opravdu dostala šanci. Od roku 2000 jsme měli jako jediní člena „EADV Board“ (tím jsem byla díky organizaci kongresu já), ale naše členství bylo v roce 2004 zrušeno s vysvětlením, že „člen výboru byl zvolen v době, kdy jsme nebyli součástí Evropské unie“. Po čtyřech letech máme opět, nyní již jako všechny bývalé východní země, člena výboru EADV, mezi předsedajícími odborných sekcí na kongresu v Paříži byli však jen tři zástupci České Republiky (Strejček, Kazakov, Hercogová). Přestože vedení naší Společnosti zaujalo neutrální postoj a oficiálně nepodpořilo mou kandidaturu na funkci prezidentky EADV, tato volba unikla o pouhý vlas (v prvním kole jsem sice získala nejvíce preferenčních hlasů, protože však nedosáhly nadpoloviční většiny, byl ve druhém kole uplatněn jiný systém součtu hlasů, který v závěru vedl ke zvolení dr. Powella).
V roce 2004 jsme získali příležitost pořádat 10. světový dermatologický kongres – International Society of Dermatology (ISD), který představuje další velkou šanci pro mezinárodní postavení české dermatovenerologie. Dovolte připomenout, že světové dermatologické kongresy jsou dva:
1. První historicky je ten, který organizuje International League of Dermatological Societies (ILDS). Tento kongres se koná od roku 1889 každých 5 let (nově po 4 letech) a původně se nazýval „International“. Poslední z této řady kongresů byl vloni v Buenos Aires.
2. Druhý světový kongres je organizovaný International Society of Dermatology (ISD) od roku 1964 každých 5 let. Poslední kongres byl v roce 2004 v Pekingu. Název tohoto kongresu byl původně „World Congress of Dermatology“ a ten byl po dohodě s ILDS v roce 1994 změněn na „International“. Původní kongres ILDS tak výměnou získal onen „světový“ rozměr. A to je zdrojem všech dohadů a nejasností – není tak obvyklé, aby si, obrazně řečeno, manželé vyměnili partnery. Dermatologická liga (ILDS) je sdružením společností (národních a mezinárodních), zatímco ISD je společností jednotlivců z celého světa. Vzhledem k tomu, že o pořádání dnešního „World“ kongresu ILDS je enormní zájem, Česká republika zřejmě reálné šance nemá, třebaže by se o tento kongres ucházela (další kongres bude v roce 2011 v Soulu a pro rok 2015 jsou již tři kandidáti).
Naproti tomu 10. International Congress of Dermatology (10. ICD) jsme dostali do Prahy! Bylo tomu poprvé a zřejmě i naposledy – soudě podle četnosti těchto kongresů v Evropě (poslední a první zároveň byl v Evropě v roce 1964 v Neapoli). Bohužel, z důvodů ekonomických (farmaceutické firmy, dle sdělení předsedy ČDS, preferují podporu pouze jednoho malého kongresu) byl Česko-slovenský dermatovenerologický kongres, původně plánovaný v časové návaznosti na 10. kongres ICD z hlediska umožnění co největšímu počtu českých dermatovenerologů účasti s nižším kongresovým poplatkem i na světovém kongresu, přesunut do listopadového termínu, kdy bude spojený s německým setkáním u příležitosti založení Německé dermatologické společnosti v Praze.
Na co můžeme v květnu v Praze během 10. ICD těšit?
- nejlepší představitelé našeho oboru pod vedením prof. Jean Bolognia a prof. Steve Katze pro nás připravují mimořádný vědecký program
- 108 odborných sekcí, včetně 5 ucelených doškolovacích kurzů v dětské dermatologii, kosmetické dermatologii, onkodermatologii, klinické dermatologii, dermatopatologii)
- 250 vyzvaných předsedajících sekcí, na 1000 přednášejících,
- 23 odborných společností projevilo přání uspořádat své zasedání v rámci 10. ICD,
- Fórum rezidentů (kam se můžete stále zapojit i vy), ocenění posterů, přednášek atd.
- stovky žadatelů o stipendia k účasti ze všech koutů světa (opět šance pro vás),
- v rámci 10. ICD se budou konat odborná setkání, kde jednacím jazykem bude čeština a slovenština, kompletní seznam bude brzy k dispozici na webových stránkách,
- fotbalový zápas národních mužstev (kdo bude kapitánem českého týmu?),
- nové provedení Rusalky v Národním divadle, gala večer na Žofíně. ..... a mnoho dalšího, a to i na základě vašich přání.
S potěšením mi také dovolte poblahopřát dalším kolegům, kteří vyhráli volnou registraci na 10. ICD a byli panem docentem Vašků vylosováni z účastníků sympozia „1. Den o psoriáze a příbuzných onemocněních“: MUDr. Iva Bernatíková (Bruntál), MUDr. Hana Jedličková (Brno), MUDr. Zdeňka Kuncová (Voděrady), MUDr. Bohumila Michalová (Moravské Budějovice), MUDr. Lenka Slezáková (Šternberk), MUDr. Jana Valíčková (Brno) a MUDr. Pavel Zíma (Přerov).
Je mi velkou ctí, že přes všechna úskalí mohu přispět k většímu sebevědomí české dermatovenerologie a být nápomocna jejímu pevnějšímu zakotvení v mezinárodních strukturách, k čemuž pořádání kongresu ICD 2009 jistě přispěje.
Na vaše reakce se jako vždy těší
Jana Hercogová
(můžete psát i prostřednictvím nových stránek:
www.dermanet.cz)
PS. Kdo z vás např. ví, že vice-prezident Světové flebologické unie je pan prim. Jaroslav Strejček, CSc.?
Štítky
Dermatologie Dětská dermatologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská dermatologie
2008 Číslo 5
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
- Proces hojení ran krok za krokem a co ho může zkomplikovat
- Condylomata accuminata a jejich prevence i léčba
Nejčtenější v tomto čísle
- Papillae coronae glandis - hirsuties papillaris penis
- Akutní a chronické rány – etiologie, rozdíly v hojení a léčba
- Kožní nálezy u dialyzovaných pacientů s chronickým selháním ledvin
- Česká dermatologie na počátku 20. století