Zpráva z 37. výroční konference EAU v Amsterdamu
Autoři:
Adriena Bartoš Veselá; Jiří Kolář; Barbora Bendová
Působiště autorů:
Urologická klinika LF UK a FN Plzeň
Vyšlo v časopise:
Ces Urol 2022; 26(3): 208-212
Kategorie:
Informace
V předchozích letech se v důsledku pandemie onemocnění covid-19 většina vzdělávacích akcí a konferencí přesunula do virtuálního světa. Původní březnový termín 37. výroční konference Evropské urologické asociace (EAU) musel být sice ještě odložen, nicméně v termínu 1.–4. července se vzhledem k příznivému vývoji pandemie mohla konečně konference konat prezenčně – v krásném Amsterdamu. Kongres tak nebyl výrazně ovlivněn epidemiologickými restrikcemi a nošení roušek či respirátorů nebylo povinné.
Amsterdam hostil největší evropskou urologickou konferenci již podruhé, v roce 1990 se zde konal její 9. ročník. V letošním roce byl velmi nabitý a pestrý program rozdělen do čtyř dnů. Během konference proběhlo 8 plenárních zasedání s navazujícími postplenárními diskuzemi, 19 tematických sekcí, zasedání relativně nové pacientské sekce, přednášky s live a semilive surgery, vzdělávací sezení a mnoho dalších. Účastníkům se tak naskytla možnost poslechnout si sdělení o nejnovějších poznatcích a trendech v urologii od předních evropských i světových odborníků a jednotlivá témata s nimi diskutovat. Prezenční forma sebou přinesla i nespornou výhodu osobní interakce s kolegy z ostatních zemí a předávání si zkušeností z jednotlivých pracovišť. Zejména pro mladé urology a rezidenty byl připraven bohatý program ESU kurzů a hands-on trainingů, na kterých se bylo možné zdokonalit i v praktických dovednostech. Přihlášení na kurz probíhalo spolu s registrací na konferenci, a pokud nebyla kapacita kurzu naplněna, bylo možné se přihlásit na místě. V rámci konference se konalo i EAUN22 – 22. mezinárodní zasedání urologických sester, jejichž třídenní program prezentoval nejnovější pokroky v urologickém ošetřovatelství.
Kompletní program konference včetně orientačních plánků areálu byl mimo jiné k dispozici přes mobilní aplikaci EAU22, ve které si každý účastník mohl sestavit program dle vlastních preferencí. Aplikace sama upozorňovala na začátek uložených či oblíbených přednášek a kurzů.
Pro zájemce, kteří se nemohli zúčastnit prezenčně, byla připravena virtuální platforma s vlastní registrací, na které byly zpřístupněny živé přenosy probíhajících relací.
Již před zahájením kongresu bylo přihlášeno kolem 15 000 účastníků, odborný program včetně sezení a praktických kurzů probíhal ve 23 sálech. Součástí kongresu byla i rozsáhlá výstavní plocha se zástupci firem prezentujících své produkty včetně nejmodernějších technických inovací, např. firmy Intuitive s robotickým systémem Da‑ Vinci nebo Medtronic s robotickým systémem Hugo. Ve večerních hodinách probíhala firemní sezení s představením prezentovaných produktů a firemní workshopy.
Pro členy EAU byly jako dárek připravené tištěné Guidelines, zájemci si mohli vyzvednout i USB disk s přístupem ke všem ESU kurzům.
Hlavní témata se věnovala tradičně zejména onkourologii. Sdělení na téma karcinomu prostaty se zaměřovala na diagnostiku (porovnání standartní mpMRI s PSMA PET), genetické testování, porovnání možností systémové terapie u metastatického karcinomu prostaty i na nové možnosti teranostiky.
Zmiňovaná byla studie VISION hodnotící terapeutický efekt Lutecia-177 (177Lu)-PSMA-617 (radioligand exprimující beta záření do buněk s expresí PSMA) u pacientů s progresivním metastatickým kastračně rezistentním karcinomem prostaty po předchozí léčbě inhibitorem androgenního receptoru a taxanu. Při použití 177Lu‑PSMA- 617 oproti samostatné standartní léčbě se snížilo riziko úmrtí o 38 % (medián OS 15,3 oproti 11,3 měsíce, p < 0,001) a přežití bez progrese či smrti se zlepšilo o 60 % (medián rPFS 8,7 oproti 3,4 měsíce, p < 0,001).
Dále byla diskutovaná studie PROpel, která porovnává olaparib + abirateron v první linii léčby u mCRPC v porovnání s abirateronem + placebem. Studie prokázala snížení rizika progrese onemocnění o 34 % (rPFS 24,8 měsíce vs. 16,6 měsíce). Zlepšení PFS bylo studií prokázáno bez ohledu na mutace HRR – homologous recombination repair gene (BRCA1, BRCA2 a ATM).
Dalším zajímavým tématem byla neoadjuvantní terapie u vysoce rizikového karcinomu prostaty před radikální prostatektomií. Diskutovaly se studie ARNEO – podávání degarelixu + apalutamidu neoadjuvantně nebo studie PROTEUS – šestiměsíční léčba apalutamidem + ADT vs. placebo + ADT u lokalizovaného vysoce rizikového karcinomu prostaty před radikální prostatektomií.
V léčbě karcinomu močového měchýře se mimo jiné diskutovaly probíhající studie intravezikální terapie u vysoce rizikového karcinomu. Studie BRIDGE porovnává výsledky intravezikální léčby docetaxelem a gemcitabinem s BCG u neinvazivních vysoce rizikových BCG citlivých nádorů. SUNRISE-3 hodnotí intravezikální systém TAR-200, který kontinuálně uvolňuje gemcitabin a cetrelimab (inhibitor PD-1) v porovnání s BCG u pacientů s neinvazivním karcinomem měchýře. POTOMAC porovnává aplikace BCG + durvalumab versus samotné BCG u vysoce rizikových neinvazivních karcinomů měchýře. Zmiňovány byly také nové testované preparáty, např. EG-70 jako nevirový preparát kódující agonisty RIG-I a interleukin 12 a stimulující imunitní odpověď. Aplikuje se intravezikálně u neinvazivních vysoce rizikových na BCG nereagujících karcinomů měchýře. N-803 jako nový superagonista interleukinu 15, který stimuluje NK a T buňky v kombinaci s BCG u pacientů s tumorem měchýře dříve nereagujícího na samostatné BCG.
Česká urologická společnost již tradičně podporuje rezidenty v účasti na konferencích a stážích a podpora účasti na největším evropském kongresu nebyla výjimkou. Snad jedinou kaňkou na průběhu konference byly problémy na Amsterdamském letišti Schiphol. Nedostatek zaměstnanců a probíhající stávka zemědělců, kteří zablokovali příjezdové cesty na letiště, vedla k potížím s kontrolou a odbavením cestujících. Některé lety byly zrušeny, jiné měly několikahodinové zpoždění a před letištěm se tvořila několikakilometrová fronta. Poslední den konference tak museli mnozí účastníci včetně některých přednášejících odejít předčasně právě kvůli předpokládaným potížím s odletem, jiní rovnou vyměnili letadlo za vlak.
Další ročník se bude konat v Miláně 10.–13. března 2023. Budeme se těšit na viděnou!
Štítky
Dětská urologie Nefrologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Česká urologie
2022 Číslo 3
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Kam se posunula léčba SLE v roce 2024 – aktuální klinická doporučení
Nejčtenější v tomto čísle
- Nekrolog prof. MUDr. Ondřej Hes, Ph.D.
- Hodnocení bolestivosti transperineální biopsie prostaty v lokální anestezii
- Intravezikální, radiofrekvencí indukovaná chemohypertermie v léčbě svalovinu neinfiltrujících nádorů močového měchýře
- Aktuální pohled na roli imunoterapie v onkourologii