Kolega Aleš Petřík slaví životní jubileum
Vyšlo v časopise:
Ces Urol 2022; 26(1): 60-61
Kategorie:
Laudatio
MUDr. Aleš Petřík, Ph.D., se narodil 9. března 1962 v jihočeském Písku. Část jeho rodiny měla a má vztah k Praze, a tak vedle milovaných jižních Čech miluje i Prahu. Jeho otec byl chemik, ale v jeho rodině byla řada lékařů už od roku 1878. A maminka Aleše Petříka byla sama lékařka. Jeho strýc dokonce urolog, slavný doc. MUDr. Radko Petřík, CSc., mj. emeritní přednosta Urologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha. Takže se dalo předpokládat, kam se kariéra Aleše bude ubírat. Po studiu gymnázia v Písku zamířil na Fakultu všeobecného lékařství Praha (dnešní 1. lékařská fakulta). Po promoci v roce 1986 nastoupil na Urologické oddělení Nemocnice České Budějovice. Práci zde záhy přerušil kvůli tehdější povinné roční základní vojenské službě, kdy pracoval jako lékař na chirurgické ambulanci zdravotnického praporu. V roce 1989 složil atestaci z urologie 1. stupně a 1993 2. stupně. V roce 2006 obhájil na Lékařské fakultě v Olomouci titul Ph.D. dizertační prací na téma Minimálně invazivní terapie ureterolitiázy. V dané nemocnici postupně stoupal po kariérním žebříčku. Od r. 2005 pracoval jako zástupce primáře, od r. 2021 jako náměstek centrálních operačních sálů a téhož roku se stal dokonce ředitel úseku chirurgických oborů. Externě pracuje od r. 2002 jako odborný asistent Urologické kliniky 1. LF UK Praha a od r. 2008 i na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity.
Absolvoval krátkodobé stáže London Central Middleses Hospital (u H. N. Whitfielda) v r. 1994, Department of Urology Erasmus Universiteit Rotterdam v r. 1997, Institute of Urology London v r. 1999. Je členem ČUS, EAU, Endourological Society, AUA. Od r. 2009 pracuje ve skupině pro doporučené postupy pro urolitiázu při EAU. Od r. 2009 je člen a předseda oborové komise urologie ČLK. Od r. 1998 je člen akreditační komise EBU (European Board of Urology). Dlouhodobě se angažuje ve vedení ČUS (1999–2005 předseda revizní komise, 2005–2008 její člen, od r. 2008 člen výboru, kde dlouhodobě zastává funkci pokladníka).
Je autorem 35 publikací a u dalších 75 spoluautorem. Přednesl přes 250 přednášek. Je spoluautorem kapitol ve dvou zahraničních monografiích. Odnesl si cenu rektora Univerzity Karlovy za výsledy dosažené během studia na FVL UK (1986) a cenu ministra zdravotnictví za spoluřešitelství grantu Metafylaxe urolitiázy (1987).
Má rozsáhlé znalosti z celého oboru urologie. Ale je velmi vzdělaný i v mimomedicínských oblastech, mj. v historii, zeměpise. Urologii ovládá v celém rozsahu, ale naprosto dokonalé znalosti má v oblasti léčby urolitiázy. Kdo měl možnost Aleše Petříka vidět operovat, tak musel žasnout, co je vůbec technicky možné. Stejně dokonale zvládnul metodiku HoLEP. Výbor ČUS těží z jeho systematičnosti, matematického myšlení, organizačních schopností, dokonalé znalosti financování zdravotnictví. Jeho nenahraditelnou úlohou je zmíněná práce pokladníka, organizátora odborných vědeckých akcí, příprava registračních listů atd. Je vášnivým fotografem, myslivcem, cestovatelem. Je neobyčejně manuálně zručný, a to nejen v práci, ale i běžném životě. Samozřejmostí je pro něj péče o své blízké.
Milý Aleši, přejeme Ti (a to i sobecky za celou urologii), ať Ti zdraví, vitalita a chuť do života vydrží ještě dlouhou řádku (desítky) let.
Milan Hora, 24. 2. 2022
Štítky
Dětská urologie Nefrologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Česká urologie
2022 Číslo 1
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Kam se posunula léčba SLE v roce 2024 – aktuální klinická doporučení
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
Nejčtenější v tomto čísle
- Vývoj antibiotické mikrobiální rezistence – prevalence bakteriálních kmenů v moči
- Postpubertální teratom s malignitou somatického typu
- Cytoredukční nefrektomie: možnosti identifikace ideálního kandidáta na základě předoperačních prediktivních faktorů
- „Novinky“ v diagnostice karcinomu prostaty