Významné životní jubileum doc. MUDr. Vladimíra Študenta, Ph.D
Vyšlo v časopise:
Ces Urol 2018; 22(1): 66-67
Kategorie:
Laudatio
V roce 2018 se dožívá významného životního jubilea přednosta Urologické kliniky FN a LF UP Olomouc doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D. Narodil se 9. dubna 1958 v Olomouci. Po ukončení základní školy vystudoval Slovanské gymnázium v Olomouci. Dalším významným krokem bylo úspěšné studium a promoce na Lékařské fakultě v roce 1983. Byl vzorným studentem, i když v jeho rodině nebyli lékaři ani zdravotníci. Prvním zaměstnáním byla práce na chirurgickém oddělení v Hranicích na Moravě. Zásadním zlomem byla v té době povinná vojenská služba.
Z posádkové ošetřovny jednou doprovázel nemocného vojáka do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze Střešovicích. Během krátké doby se mu podařilo získat místo na velmi prestižním urologickém oddělení ÚVN. Pod starostlivým vedením plk. primáře doc. MUDr. Lubomíra Hyršla, CSc., a jeho zástupce MUDr. Antonína Jelínka, CSc., se stal urologem a otevřel se mu svět moderní urologické operativy a vše s tím související. Se svými zkušenějšími kolegy prováděl i ty nejnáročnější operace, jako například retroperitoneální lymfadenektomie apod. Na onkologická konzilia tam tehdy docházely i tehdejší špičky onkologické společnosti. Diskutovaly nad nejsložitějšími případy a hledaly pro pacienty ta nejlepší řešení. Toto odborně velmi plodné období trvalo do roku 1986. V tomto roce se vrací do svého rodného města Olomouc. Hlavními důvody byla rodina a také volné místo na místní Urologické klinice.
Po svém nástupu na neméně renomovanou Urologickou kliniku FN Olomouc se plně zapojil do odborné i vědecké činnosti. Mimo jiné absolvoval celou řadu domácích i zahraničních stáží. Získal a úspěšně provedl grantové projekty, hodně operoval a postupně se vypracoval mezi přední urology svého pracoviště. Měl velké zásluhy na rozvoj minimálně invazivní chirurgie například laparoskopické nefrektomie nebo adrenalektomie. Výsledky své práce a celého pracoviště prezentoval na mnoha českých i zahraničních vědeckých sympoziích. Vystupoval například v sekci „Highlights“ na SIU nebo přednášel na kongresu AUA (Americké urologické společnosti) v Honolulu apod.
Velkým a zasloužilým oceněním jeho práce bylo v roce 2006 jmenování doc. Študenta přednostou Urologické kliniky FN Olomouc. Pod jeho vedením se Urologická klinika rozvíjí a patří k předním urologickým centrům nejen v České republice. Velkou zásluhu má doc. Študent také v rozvoji robotické chirurgie. Limity laparoskopie a přednosti robotického přístupu si prvně uvědomil na kongresu věnovaném robotické operativě v Praze 2008. Rok poté na podzim roku 2009 zahajuje činnost robotické centrum ve FN Olomouc. Toto centrum paří k nejaktivnějším a v současnosti provádí více než 300 operací ročně. Ne náhodou je také doc. Študent prezidentem odborné společnosti Robotické chirurgie. Jeho velkou zásluhou byla inovace podpory veziko‑uretrální anastomózy při robotické prostatektomii. Technika olomouckých autorů byla nazvána ARVUS a byla prezentována a později publikována na těch nejprestižnějších akcích jako byly kongresy EAU (Evropské urologické asociace), AUA a v časopise European Urology s „impakt faktorem“ >16.
Dovoluji si popřát doc. MUDr. Vladimírovi Študentovi, Ph.D., a to jistě nejen svým jménem, hodně zdraví, sil a pracovního elánu v jeho osobním i pracovním životě.
doc. MUDr. Miloš Broďák, Ph.D.
Urologická klinika LF UK a FN Hradec Králové
Štítky
Dětská urologie Nefrologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Česká urologie
2018 Číslo 1
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
Nejčtenější v tomto čísle
- (-2)proPSA a Index zdravé prostaty (PHI) v predikci výskytu karcinomu prostaty v transrektálních biopsiích
- Objemný hematom v pochvě přímého břišního svalu propagující se do Retziova prostoru při chronické antikoagulační terapii s rozvojem renální insuficience na podkladě útlaku močového měchýře s jeho následnou spontánní perforací
- Problematika screeningu karcinomu prostaty
- Možnosti ultrazvukového vyšetření při predikci vysokostupňového vezikoureterálního refluxu u dětí do dvou let věku