XXVI. SAZAMŮV DEN SE KONAL 4. 11. 2022
Vyšlo v časopise:
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 122, 2022, 4, s. 122
Kategorie:
Informace
Před více než čtvrtstoletím se v Hradci Králové zrodila odborná akce pořádaná Stomatologickou klinikou LF UK a FN nazvaná na počest v pořadí druhého přednosty tohoto pracoviště Sazamovým dnem. Profesor Leon Sazama, který stál v čele tohoto pracoviště rovněž více než čtvrtstoletí, dodnes zůstává nezpochybnitelnou autoritou v oboru české a československé stomatologie a maxilofaciální chirurgie, zakladatelem a také nejvýznamnějším představitelem „hradecké školy“. Vychoval též řadu svých následovníků, kteří zdárně pokračovali v jeho snahách o výuku a praktickou realizaci stomatologie jakožto plnohodnotného lékařského oboru, hlásícího se k soudobým medicínským trendům. Každoročně se konající konference nazvaná na jeho počest je jednou z možností, jak připomenout tuto skutečnou osobnost dalším generacím stomatologů, kteří již neměli možnost profesora Sazamu osobně poznat.
XXVI. SAZAMŮV DEN SE KONAL 4. 11. 2022 Spolupořadatelem a garantem části odborného programu byla tentokrát Stomatologická klinika LF MU a FNUSA v Brně. V dopolední „brněnské“ části konference zaznělo nejdříve sdělení L. Izakovičové Hollé, přednostky výše zmíněného pracoviště, o vlastních výzkumných aktivitách týkajících se vůbec nejčastější choroby ústní sliznice, tj. aftózní stomatitidy, včetně možností aplikace nových poznatků do klinické praxe. Následovaly přednášky brněnských maxilofaciálních chirurgů V. Peřiny a J. Zelinky o problematice tzv. fokální infekce dentálního původu a nekrózách čelistních kostí při antiresorpční medikamentózní léčbě a protinádorové radioterapii v oblasti hlavy a krku. Následující dvě odborná sdělení L. Roubalíkové a P. Černochové byla rovněž věnována aktuálním tématům, a to léčebnému využití laseru ve stomatologii a autotransplantacím zubů (včetně popisu řady úskalí těchto módních, avšak nesnadných výkonů, o nichž se však většina přednášejících příliš nezmiňuje).
Odpolední část odborného programu zajistilo domácí pracoviště. V jeho rámci proběhla sumarizující přednáška R. Slezáka o vztazích stomatologie k řadě autoimunitních chorob a přednáška V. Radochové rekapitulující poznatky o biologické léčbě ve vztahu k současné stomatologii. Velmi přínosné bylo následující sdělení M. Kapitána o slibných zkušenostech s digitalizací pracovních postupů využívaných v záchovné stomatologii a protetice. Chvályhodná je – mimo jiné – skutečnost, že autor sdělení zůstává k těmto moderním technologiím (skenování, tzv. 3D tisk, CAD/ CAM a další) dostatečně kritický, nepřeceňuje jejich současný význam, jejich současné možnosti, poukazuje i na určitá úskalí, provázející jejich zavedení do klinické praxe. Poté přednáška J. Schmidta (na fotografii) seznámila auditorium se zcela odlišnou problematikou, jíž byly výsledky autorových originálních studií realizovaných v komunitě českých zubních lékařů a mezi studenty stomatologie z lékařských fakult v Hradci Králové a v Plzni ve vztahu k chorobě COVID-19. Studie dokladují vysokou ukázněnost českých zubních lékařů a studentů v jejich chování, v přístupu k této epidemii, k vakcinaci, ale i značný zdravotní a profesní benefit s vakcinací lékařů a studentů spojený. Odborný program byl poté zakončen velice zajímavým sdělením O. Heneberka o komplexním, plánovitém ošetření mladého jedince s těžkým postižením dentice při diagnóze amelogenesis imperfecta. Autor se ovšem neomezil jen na pouhý popis náročné rekonstrukce defektního chrupu, nýbrž přednášku velmi vhodně doplnil recentními poznatky o genetickém podkladu choroby i nejasnostech spojených s její diagnostikou a klasifikací.
Účastníky konference byli i tentokrát zejména studenti vyšších ročníků zubního lékařství z Hradce Králové. Některé přednášky však vzbudily zájem i u lékařů jiných odborností. Po předchozích dvou letech s konferencemi pořádanými on-line, tzn. v nouzovém, distančním režimu, nastala v tomto roce možnost uspořádat Sazamův den znovu v plnohodnotné, prezenční formě, s možností přímé diskuse posluchačů s přednášejícími. Lze konstatovat, že možnost diskuse uvítala celá řada posluchačů. Doufejme, že organizátorům Sazamova dne vydrží elán pořádat další ročníky této zaběhnuté, a snad již i tradiční podzimní vzdělávací akce, že i nadále budou nalézána zajímavá a aktuální odborná témata a že zajištěni pro tyto účely budou také v budoucnu kvalitní přednášející, odborníci ochotní vystupovat i při nekomerčně pojatých odborných setkáních. Vítaná bude nepochybně další, užší spolupráce s partnerskými klinickými pracovišti, umožňující všestranně přínosnou odbornou konfrontaci a výměnu názorů mezi odborníky z různých pracovišť, jak tomu bylo i při letošním XXVI. Sazamově dni.
doc. MUDr. Radovan Slezák, CSc.
Stomatologická klinika LF UK a FN v Hradci Králové
Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie StomatologieČlánek vyšel v časopise
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství
2022 Číslo 4
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Význam ústní sprchy pro čištění mezizubních prostor
- MIH – komplexní problém s nutností komplexního přístupu
- Diagnostika alergie na bílkoviny kravského mléka − aktuální postupy a jejich vypovídací hodnota
Nejčtenější v tomto čísle
- POŠKOZENÍ ZUBŮ V DŮSLEDKU MIMOJÍCNOVÉHO REFLUXU
- MOŽNOSTI IMPLANTACE V SUBANTRÁLNÍM ÚSEKU MAXILLY
- 100 LET STOMATOLOGICKÉ KLINIKY (1922–2022)
- DOC. MUDR. OTAKAR BRÁZDA, CSC., OSLAVIL VÝZNAMNÉ ŽIVOTNÍ JUBILEUM