H. Larjava (ed.): Oral wound healing
Vyšlo v časopise:
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 114, 2014, 1, s. 24
Kategorie:
Recenze
Wiley-Blackwell 2012, 1. vyd., vázáno, 407 stran. ISBN 978-0-8183-0481-1
Publikace s podtitulem „Cell biology and clinical management“ je dílem 34 odborníků věnujících se různým medicínským oborům a pocházejících ze šesti zemí (Kanada, USA, Velká Británie, Francie, Itálie, Finsko). Najdeme mezi nimi zejména různě zaměřené stomatology, především parodontology, též maxilofaciální a plastické chirurgy, ale i výzkumníky zabývající se biochemií, molekulární biologií, tkáňovým inženýrstvím. Jde o syntetizující dílo, jež v 15 kapitolách souhrnně pojednává o hojení ran a regeneračních procesech v dutině ústní, či lépe v orofaciální oblasti. Protože v jiných, oborově specifických publikacích bývá tato tematika pojednávána jen stručně a neúplně, jde o velmi záslužný autorský a vydavatelský počin.
Úvodních sedm kapitol se v obecné rovině zabývá hojivými procesy odehrávajícími se v lidském těle. Jsou věnovány postupně hemostáze, hemokoagulaci a jejich poruchám, zánětové reakci a imunitním pochodům, roli jednotlivých cytokinů a dalších regulačních působků (lipoxiny, resorciny, protektiny, maresiny), fibroblastům, tvorbě a remodelaci granulační tkáně, keratinocytům a epitelizaci ran, angiogenezi. Následujících osm kapitol se zabývá podrobně hojením různých typů tkáňových defektů v dutině ústní, jimiž jsou extrakční rány, parodontální defekty (včetně všech typů regenerativních technik klinicky v současnosti využívaných), vhojující se dentální implantáty, též poranění zubní dřeně, ale i kožní rány včetně popálenin. Poslední, obsáhlá kapitola je věnována problematice hojení rozsáhlých poresekčních dentofaciálních defektů (49 stran), samozřejmě s důrazem na možnosti hojení kostní tkáně. Literární citace jsou uvedeny na konci každé kapitoly. Za závěrečnou kapitolou ještě následuje podrobný dvojúrovňový rejstřík.
Úkolem autorského kolektivu bylo provést „filtraci“ obrovského množství současných poznatků o hojivých a regeneračních procesech a jejich zasazení do potřebného kontextu. Autor recenze míní, že se to mezinárodnímu kolektivu autorů povedlo.
Publikace je graficky velmi pěkně upravená. Text je přehledný, provázený v dostatečném množství barevnými schématy, grafy, makro- a mikrofotografiemi a klinickou fotodokumentací. Kniha zaujme zejména lékaře zabývající se maxilofaciální a dentoalveolární chirurgií, parodontologií, implantologií, ortodoncií, ale i postgraduální studenty v oboru stomatologie/zubní lékařství. Má pro to všechny předpoklady.
Doc. MUDr. Radovan Slezák, CSc.
Hradec Králové
Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie StomatologieČlánek vyšel v časopise
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství
2014 Číslo 1
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Diagnostika alergie na bílkoviny kravského mléka − aktuální postupy a jejich vypovídací hodnota
- Jak správně ošetřit první zubní kaz u dítěte předškolního věku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Okluzní interference – část první
- Ageneze zubů a související poruchy vývoje dentice
- Kaz raného dětství a jeho následky na stálém chrupu
- Centrální obrovskobuněčný granulom – konzervativní léčba intralezionální aplikací kortikosteroidů
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Kardiologické projevy hypereozinofilií
nový kurzVšechny kurzy