Cytomegalovirová přední uveitida
Cytomegalovirus Anterior Uveitis
Aim: The aim of the article is to summarize observations on cytomegalovirus (CMV) anterior uveitis, and in short case reports present cases of patients treated at our Department of Ophthalmology, First Faculty of Medicine, Charles University and General University Hospital in Prague.
Material and methods: Retrospective analysis of patients at the Centre for diagnosis and treatment of uveitis from 2003 to 2024. Presentation of our experiences with CMV anterior uveitis confirmed by polymerase chain reaction (PCR) in aqueous humor in case reports.
Results: From a cohort of 3844 patients with uveitis, 3 patients were diagnosed with CMV anterior uveitis, confirmed by PCR in the aqueous humor. The clinical presentation was as acute recurrent hypertensive anterior uveitis in all patients, with a switch to chronic form with elevated intraocular pressure (IOP). Despite local anti-inflammatory and antiglaucomatous therapy, there was high recurrence of uveitis with decompensation of IOP when the medication was reduced. Patients underwent antiglaucoma surgery because of persistent high IOP despite maximal local antiglaucomatous therapy. An anterior chamber tap was taken for PCR analysis, with a CMV-positive result. After the initiation of antiviral therapy with local ganciclovir, patients manifested compensated IOP and a pronounced reduction of recurrences of uveitis and progression of glaucoma.
Conclusions: CMV anterior uveitis is a rare pathology in our geographic region, but it is important to consider this etiology in cases of recurrent anterior hypertensive uveitis with a low response to local anti-inflammatory medication. Timely verification of the etiological agent with prompt diagnosis and treatment is essential in order to achieve a favorable prognosis. Long-term, low maintenance doses of antiviral therapy with local ganciclovir for several months reduce relapses of uveitis and lead to compensation of IOP.
Keywords:
secondary glaucoma – cytomegalovirus – anterior uveitis – ganciclovir
Autoři:
Veronika Kotingová; Marek Fichtl; Michaela Brichová; Petra Svozílková; Aneta Klímová; Lucie Rezková; Eva Škrlová; Jarmila Heissigerová
Působiště autorů:
Oční klinika, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova a Všeobecná, fakultní nemocnice v Praze
Vyšlo v časopise:
Čes. a slov. Oftal., 80, 2024, No. Ahead of print, p. 1-7
Kategorie:
Původní práce
doi:
https://doi.org/10.31348/2024/40
Souhrn
Cíl: Cílem práce je shrnout poznatky o cytomegalovirové (CMV) přední uveitidě a na krátkých kazuistických sděleních představit pacienty léčené na pracovišti Oční kliniky 1. LF UK a VFN v Praze s touto klinickou jednotkou.
Materiál a metody: Retrospektivní analýza souboru pacientů Centra pro diagnostiku a léčbu uveitid od roku 2003 do 2024. Prezentace vlastních zkušeností s CMV přední uveitidou verifikovanou pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR) z předněkomorové tekutiny formou kazuistik.
Výsledky: Ze souboru 3844 pacientů s uveitidou, bylo 343 s herpetickou přední uveitidou, z toho 3 pacienti s CMV uveitidou potvrzenou PCR analýzou předněkomorové tekutiny. U všech pacientů byl zaznamenán přechod z původně akutní rekurentní přední uveitidy do chronické formy s elevací nitroočního tlaku (NOT). I navzdory lokální protizánětlivé a antiglaukomové terapii docházelo při jejím snižování k častým relapsům. Pro přetrvávající elevaci NOT s nedostatečným efektem maximální lokální antiglaukomové terapie byla u všech pacientů provedena antiglaukomová operace, při které byl odebrán vzorek předněkomorové tekutiny k PCR analýze. Po zahájení lokální antivirové terapie ganciklovirem došlo u pacientů ke stabilizaci onemocnění s výrazným snížením počtu relapsů zánětu a progrese glaukomu s kompenzovaným NOT.
Závěr: CMV přední uveitida je u nás vzácná a je nutno na ni pomýšlet v případě přední uveitidy s elevací NOT nedostatečně reagující na protizánětlivou terapii. Časná verifikace etiologického agens se zahájením správné antivirové terapie je klíčová vzhledem k další prognóze onemocnění a rozvoji komplikací. Nízké udržovací dávky lokálně aplikovaného gancikloviru po dobu několika měsíců zabraňují relapsům uveitidy a dekompenzaci NOT.
Klíčová slova:
sekundární glaukom – cytomegalovirus – přední uveitida – ganciklovir
Štítky
OftalmologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská oftalmologie
2024 Číslo Ahead of print
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
- Kontaktní dermatitida očních víček
- Familiární středomořská horečka
- Léčba zánětů spojivek a mazových žlázek víčka v primární péči
Nejčtenější v tomto čísle
- Cytomegalovirová přední uveitida
- Vliv polohy trhliny a použité vnitřní tamponády na úspěšnost pars plana vitrektomie u pacientů s nekomplikovaným odchlípením sítnice
- Vztah tloušťky nervových vláken sítnice a funkční citlivosti sítnice při vyšetření na oct a statickém perimetru
- Dlhodobé refrakčné a topografické zmeny u očí s keratokónusom po akcelerovanom rohovkovom cross-linkingu