Zemřel MUDr. Jan Pařízek
Autoři:
doc. MUDr. Tomáš Česák, Ph.D.
Působiště autorů:
Neurochirurgická klinika LF UK, a FN Hradec Králové
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2022; 85(5): 423
Kategorie:
Personalia
V roce, kdy si Neurochirurgická klinika Fakultní nemocnice v Hradci králové připomíná 70leté výročí svého vzniku, nás zastihla smutná zpráva. Dne 12. 9. 2022 ve věku nedožitých 92 let nás navždy opustil kolega MUDr. Jan Pařízek. S neurochirurgickou klinikou byl profesně spjat více než čtyři desetiletí. Významně se zasloužil o vznik dětského neurochirurgického oddělení a zásadní měrou přispěl k jeho věhlasu.
Jan Pařízek se narodil 17. 1. 1931 v Pařidlech, v malé obci na Mostecku. Gymnázium studoval v Praze-Vršovicích a promoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 1956. Na umístěnku tehdy nastoupil ve městě Partizánske na Slovensku. Pracoval na chirurgickém, otorinolaryngologickém, ortopedickém a traumatologickém oddělení. V roce 1958 přešel do Hradce Králové na chirurgickou kliniku k prof. Procházkovi a odtud o dva roky později na neurochirurgickou kliniku k prof. Petrovi. Svou univerzální chirurgickou průpravu z úvodu profesní kariéry zúročil nejenom při operacích mozku, ale i při operacích páteře. Byl dokonce jedním z prvních českých neurochirurgů, který provedl v roce 1962 spondylodézu krčního obratle z předního Clowardova přístupu.
Mladý obor neurochirurgie se v té době dynamicky rozvíjel a profesní dráha MUDr. Pařízka se začala odklánět od všeobecné k dětské neurochirurgii. Sám považoval tento podobor za naprosto svébytný a velmi specifický a odmítal tak tvrzení, že „děti jsou malí dospělí“. V roce 1971, kdy se neurochirurgická klinika přemístila do nové budovy, se Jan Pařízek stal vedoucím lékařem dětského oddělení. Zde se s opravdu nevšedním zaujetím věnoval nemocným dětem, a to systematicky od stanovení diagnózy až po precizní provedení pečlivě naplánované operace. Ke kariéře význačného dětského neurochirurga jej předurčovala nejenom vynikající teoretická, ale i manuální připravenost spojená s touhou objevovat stále něco nového.
I když sám neměl akademické ambice, jeho publikační činnost byla velmi bohatá. Jako přednášející nebo spoluautor se podílel na 141 přednáškách, z nichž sám přednesl 19 v zahraničí. Uveřejnil 92 prací, z toho jako první autor 33. Ve svých odborných publikacích se ve spolupráci s tkáňovou ústřednou soustředil na použití tkáňových transplantátů, zvláště kostních a fasciálních štěpů. Studie na velkých souborech pacientů, uveřejněné v respektovaných zahraničních časopisech v roce 1997 a 1998, byly tematicky orientovány na vhojování durálních náhrad různého typu a původu. Nadstandardní výsledky dodnes řadí tyto práce k mimořádným publikačním úspěchům královéhradeckého pracoviště. Dalším tématem MUDr. Jana Pařízka, kterým se intenzivně zabýval, byly hydrocefaly všeho druhu. Chirurgická léčba tohoto onemocnění prošla za jeho kariéry značným technologickým vývojem. Byl to právě MUDr. Pařízek, který svou pečlivě propracovanou operační technikou přispěl k vynikajícím klinickým výsledkům i v této disciplíně. Po celou svou kariéru se věnoval i dětské neuroonkologii, traumatologii a vrozeným vývojovým vadám nervové soustavy. Jeho práce popisující syndrom kývavé panenky u cysty ve III. Komoře byla unikátní. Za svou více než 40letou profesní kariéru MUDr. Jan Pařízek opakovaně získal ceny Československé lékařské společnosti JEP a České neurochirurgické společnosti. Byl také aktivním a respektovaným členem Evropské společnosti pro dětskou neurochirurgii.
Skromnost, pracovitost a pevné morální kvality společně s citlivým lidským přístupem patřily k charakterovým vlastnostem MU Dr. Jana Pařízka, kterými se trvale zapsal do srdcí a vzpomínek svých kolegů a přátel.
Čest jeho památce.
Za kolektiv kliniky
doc. MU Dr. Tomáš Česák, Ph.D.
přednosta Neurochirurgické kliniky LF UK a FN Hradec Králové
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2022 Číslo 5
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Onemocnění bederní páteře – nová neurologická nemoc z povolání
- Cenobamát
- Gyrus dentatus – anatomie, cévní zásobení, funkce a neuropatologie
- Karotický web