Webové okénko
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2015; 78/111(6): 716
Kategorie:
Webové okénko
Vážené čtenářky a čtenáři,
pojem neuroepidemiologie použili poprvé (jak uvádí Wikipedie https:/ / en.wikipedia.org/ wiki/ Neuroepidemiology) Len Kurland, Milton Alter a John F. Kurtzke v roce 1967. Tamtéž lze také najít menší výběr světových pracovišť, která se touto problematikou zabývají. Na Google Books (https:/ / books.google.cz/ ) lze také najít k přečtení Hanbook of Clinical Neuroepidemiology, editorů V. L. Feigina a D. A. Bennetta. (celý odkaz je příliš dlouhý, než aby mohl být explicitně uveden, ale není těžké knihu vyhledat.) Hesla incidence a prevalence nám zobrazí více než 1,2 mil. odkazů, heslo neuroepidemiology se nachází ve více než 230 tis. odkazech.
Neuroepidemiology
https:/ / www.karger.com/ Journal/ Home/ 224263
Webové stránky časopisu, který založilo v roce 1982 nakladatelství Karger, jsou jednoduché a přehledné. Některé články jsou tzv. „open access“, jiné jsou přístupné jen po autentizaci. Prolinky na hlavní neurologické kongresy, samozřejmě vč. ICNE (International Conference on Neurology and Epidemiology).
Obsah 1 , Grafika 2 , P / En
American Journal of Epidemiology
http:/ / aje.oxfordjournals.org
Nejde o specializovaný časopis jako v předchozím případě, ale lze zde nalézt řadu článků z oblasti výskytu chorob nervového systému. Výhodou je volný přístup ke všem článkům, možnost stahovat v PDF formátu. S výhodou lze využít funkční vnitřní vyhledávač. Výborný zdroj kvalitních dat.
Obsah 1 , Grafika 1 , P / En
Neuroscience Research Australia
http:/ / www.neura.edu.au/ projects
Nezávislá výzkumná instituce sídlí v Sydney. Stránky nejsou příliš informativní, ani na první pohled zajímavé. Za zmínku snad stojí možnost stažení demografických a epidemiologických prognóz až do roku 2050. Ke studii je však třeba mít nainstalovaný prohlížeč vektorových map.
Obsah 3 , Grafika 2 , P / En
Neuroepidemiology Research Group – Harvardova lékařská škola
http:/ / www.hsph.harvard.edu/ neuroepi
Velmi jednoduché stránky pracovní skupiny, kde lze nalézt některé užitečné informace o vybraných chorobách (ALS, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc) a prolink na Medline s publikacemi členů pracovní skupiny. Na tak prestižní instituci bych čekal víc…
Obsah 3 , Grafika 3 , P/ En
Neuroepidemiologická data na stránkách WHO
http:/ / www.who.int/ mental_health/ neurology/ neurological_disorders_report_web.pdf
Na stránkách WHO je ke stažení více než 230stránková publikace hodnotící globální výskyt chorob nervového systému. Najdeme zde opět predikce až do roku 2030, země jsou vždy rozdělené do příjmových kategorií. Důvěru k těmto datům mi poněkud zkazilo zařazení Česka mezi „upper middle“ spolu s Venezuelou, Libyí a africkým Gabonem?!
Obsah 3, Grafika 1 , P,V / En
Thomson Reuters: Global Epidemiology Data
http:/ / www.tdrdata.com/ ipd/ ipd_init.aspx
Velký datový sklad epidemiologických údajů. Lze vyhledávat podle klíčových slov nebo číselných diagnóz. Moderní grafika, svižný chod. Víc bohužel nemohu dodat. Finální data lze nakonec vidět jen po autentizaci. Jde o vcelku typickou ukázku privatizace veřejných informací.
Obsah 1 , Grafika 1 , P / En
OrphaNet
http:/ / www.orpha.net/ consor/cgi-bin/ index.php
Na stránkách OrphaNetu, který jsem už zmiňoval v okénku o vzácných nemocech, lze najít rozsáhlou publikaci v PDF formátu: Prevalence and incidence of rare diseases: bibliographic data. Záložka „read orphanet reports“ (http:/ / www.orpha.net/ orphacom/ cahiers/ docs/ GB/ Prevalence_of_rare_diseases_by_alphabetical_list.pdf ).
Obsah 1, Grafika 1, P / En
Stránky převážně určené pro veřejnost (V), stránky zaměřené pro zdravotnické profesionály (P), za lomítkem je zkratka primárního jazyka.
prim. MU Dr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA
Ne urologická klinika LF MU a FN Brno
e-mail: svohanka@fnbrno.cz
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2015 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Nádory očnice
-
Péče o pacienty s dysfagií po cévní mozkové příhodě
Standard léčebného plánu - Novinky ze světa NOAK – „Dienerovo pravidlo 1- 3- 6- 12“ a první antidotum s potvrzeným účinkem
- Familiární amyloidová polyneuropatie – kazuistika