Webové okénko
Autoři:
S. Voháňka
Působiště autorů:
Neurologická klinika, LF MU a FN Brno
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2010; 73/106(3): 314
Kategorie:
Webové okénko
Vážené kolegyně a kolegové,
v tomto čísle se pokusíme nahlédnout pod pokličku intenzivní péče v neurologii. Heslo „neurointensive care“ se vyskytuje na Google ve více než 43 tis. odkazech. Nejčastěji jsou nalézána hesla ve spojení „neurointensive care unit“, tedy prezentace jednotlivých neurointenzivních jednotek v USA. Tyto stránky jsou zaměřeny převážně směrem k pacientům a jejich rodinám, část je věnována ošetřovatelské péči na JIP.
Na Google books najdeme volně také téměř celé druhé vydání knihy „The Clinical Practice of Critical Care Neurology“ od EFM Wijdickse z roku 2003.
Americká společnost neurointenzivní péče („Neurocritical care society“)
http://www.neurocriticalcare.org/
Webové stránky mají nenápadnou konzervativní grafiku, obsah není příliš bohatý. Jde spíše o stránky zaměřené na organizaci společnosti, odborné materiály chybí. Archiv „newsletterů“ v pdf formátu, odkazy na kongresy pořádané společností a časopis „Neurocritical Care“.
Obsah 3, Grafika 2, P
Univerzita Chicago, lékařské centrum
http://www.uchospitals.edu/specialties/neurology/neuro-icu.html
Informační stránky pro pacienty jsou zaměřeny na jednotlivé choroby nervového systému léčené na jednotce intenzivní péče: úrazy hlavy a míchy, myastenie, aneuryzmatické krvácení, meningitida apod.
Obsah 3, Grafika 3, V
Neurointenzivní jednotka nemocnice Pensylvánské univerzity
http://www.pennmedicine.org/neuro/services/nicu.html
Stejně jako v případě předchozích stránek se jedná o web zaměřený na pacienty. Součástí je pěkně vypracovaná miniencykopedie vědomostí o poruchách nervového systému.
Obsah 2, Grafika 2, V
Společnost neurochirurgické anesteziologie a kritické péče
Web společnosti, která má ve svém poselství zlepšování intenzivní a perioperační péče o nemocné s postižením nervového systému. Obsahuje nevelké množství edukačních materiálů v pdf formátu, prolinky na několik kongresů a časopisů a kalendář akcí.
Obsah 2, Grafika 2, P
Delirium na jednotce intenzivní péče
Tomuto významnému fenoménu, se kterým se často na jednotkách intenzivní péče setkáváme, je věnován web Vanderbiltovy univerzity. Na stránkách s průměrným grafickým designem jsou instruktážní videa a schematické návody k vyšetřování deliria na JIP metodou CAM-UCU (confusion assessment metod-intensive care unit), dále materiály na práci se škálou RASS (Richmond agitation-sedation scale), řada kazuistik včetně videí a rozsáhlá databáze odkazů. Řada materiálů je ke stažení ve formátu pdf.
Obsah 1, Grafika 2, P
Heslo Glasgow Coma Scale (GCS) objeví Google ve 114 tis. stránek. To samo ukazuje na mimořádnou popularitu této škály, kterou uvedl v život prof. Jennett v roce 1974 a která měla v první verzi jen 14 bodů (nebyla rozlišena normální a abnormální flekční reakce), viz http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC214084/ nebo http://www.sbn-neurocirurgia.com.br/site/download/artigos/14j.pdf. Na internetu lze také najít množství automatických kalkulátorů, jde o velmi užitečnou pomůcku pro lékaře, kteří se nenaučili počítat do patnácti. Brzy objevíme také řadu stránek, které umožňují stažení GCS do moderních komunikátorů, jako je iPhone apod.
MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA
Neurologická klinika
LF MU a FN Brno
e-mail: svohanka@fnbrno.cz
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2010 Číslo 3
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Spondylogenní cervikální myelopatie
- Zlomeniny pátého bederního obratle
- Standardizace české verze The Confusion Assessment Method for the Intensive Care Unit (CAM‑ICUcz)
- Využití regionální mozkové oxymetrie jako neinvazivní metody ke sledování pacientů v neurointenzivní péči