Dětská gastroenterologie a hepatologie
Autoři:
MUDr. Zárubová Kristýna, Ph.D.
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2022; 76(6): 471
Kategorie:
Editorial
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
rok se s rokem sešel a my se opět setkáváme na stránkách posledního letošního čísla časopisu Gastroenterologie a hepatologie. Stejně jako v předchozích letech jsou jeho součástí také články z dětské gastroenterologie a hepatologie. Dva letošní jsou výjimečné v tom, že jejich autory jsou kolegové ze zahraničí, konkrétně z Íránu.
Oba zahraniční texty se soustředí na problematiku jaterních onemocnění. V prvním najdete průřezovou studii, která hodnotila endoskopické nálezy u dětí zapsaných na čekací listinu k transplantaci jater. Z literatury víme, že komplikace v podobě jícnových varixů se vyskytují u více než poloviny pacientů s dekompenzovanou jaterní cirhózou [1]. Dehghani et al nám ve svém článku poskytují nejen pohled na spektrum endoskopických nálezů, ale také nejčastějších příčin, které k tomuto stavu vedou. Výsledky studie také doplňuje o klinické příznaky u téměř dvou set pacientů.
Druhý článek je na pomezí dvou oborů – dětské gastroenterologie a kardiologie. Věnuje se tématu vrozených srdečních vad (VSV) u dětí a elevaci jaterních testů. VSV patří mezi nejčastější vrozené vady u dětí a také mají významný vliv na mortalitu v prvním roce života [2]. Etiologie poruch jaterní funkce (nebo jen elevace vyšetřovaných parametrů) je velmi různorodá – od akutního kardiogenního jaterního poškození až po kongestivní hepatopatii. Ve studii jsou srovnáváni pacienti s různým typem VSV a jejich hodnoty jaterních testů, bilirubinu, ale i dalších biomarkerů.
Posledním článkem, který se také týká zejména dětí, jsou nové informace o léčbě infekce C. difficile. Na podzim roku 2022 došlo ke změně v doporučeném postupu terapie tohoto onemocnění u dětských pacientů a zařazení fidaxomicinu do standardní léčby i u této věkové skupiny [3].
Doufám, že vás témata z dětské gastroenterologie zaujala, toto číslo samozřejmě nabízí i další články mimo pediatrickou problematiku, např. kazuistiky z digestivní endoskopie nebo z hepatologie.
Kromě příjemného čtení bych vám ráda také popřála vše nejlepší do roku 2023.
MUDr. Kristýna Zárubová, Ph.D.
koeditorka sekce
Dětská gastroenterologie a hepatologie
zarubova.kristyna@gmail.com
Zdroje
1. D’Amico G. Esophageal varices: from appearance to rupture; natural history and prognostic indicators. Portal hypertension in the 21st Century; Springer 2004; 147–154. doi: 10.1007/ 978-94-007-1042-9_17.
2. Hoff man JI, Kaplan S. The incidence of congenital heart disease. J Am Coll Cardiol 2002; 39(12): 1890–1900. doi: 10.1016/ s0735-1097(02)01886-7.
3. Beneš J, Stebel R, Musil V et al. Aktualizovaný doporučený postup pro léčbu nemocných s kolitidou vyvolanou Clostridioides diffi cile. Doporučený postup Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP. 2022 [online]. Dostupné z: https:/ / www. infektologie.cz/ zprava22-39.htm.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2022 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- „Vanishing bile duct syndróm“ ako prejav poliekového poškodenia pečene u pacienta po polytraume
- 17. vzdělávací a diskuzní gastroenterologické dny
- Perforace sigmatu jako pozdní komplikace ERCP
- Titanlax – profil zdravotnického prostředku
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Kardiologické projevy hypereozinofilií
nový kurzVšechny kurzy