Správná odpověď na kvíz
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2019; 73(2): 176
Kategorie:
Kvíz
Neuroendokrinní tumor tenkého střeva
Jednalo se o dobře diferencovaný, solidně uspořádaný neuroendokrinní tumor (NET) jejuna velikosti 15 × 12 mm s velmi nízkou mitotickou aktivitou (proliferační index < 2 %), který infiltroval celou stěnu tenkého střeva v oblasti střední části jejuna, pronikal do lymfatických cév a nevykazoval perineurální propagaci. Velký útvar v mezenteriu, který také vedl ke klinické symptomatologii tlakových bolestí v pravé bederní krajině, byla infiltrovaná lymfatická uzlina a tuková tkáň v mezenteriu. Tři drobné „satelitní“ lymfatické uzliny v okolí velkého ložiska nebyly nádorem postiženy. Nemocný byl předán do péče specializovaného onkologického pracoviště, ve kterém budou doplněna další stagingová vyšetření (octeroscan a eventuálně pozitronová emistní tomografie doplněná počítačovou tomografií) a kde bude také dlouhodobě monitorován (chromogranin A/kyselina 5-hydroxyindoloctová). V současné době zůstává bez terapie. Z hlediska gastroenterologického bude vhodné ještě doplnit enteroskopické vyšetření nebo kapslovou endoskopii k vyloučení koincidujících ložisek NET na tenkém střevě. Pacient je v současné době bez jakýchkoli obtíží a přibral na váze cca 4 kg.
NET, dříve označovaný termínem karcinoid, vychází z tzv. argentafinních (neuroendokrinních) buněk, které jsou diseminovány ve sliznici trávicí trubice, pankreatu a v plicích. Tyto nádory jsou podle své struktury a předpokládaného biologického chování zpravidla rozdělovány do tří skupin na nádory:
- a) dobře diferencované, s velmi nízkou proliferační aktivitou (většinou benigní);
- b) dobře diferencované neuroendokrinní karcinomy;
- c) špatně diferencované neuroendokrinní karcinomy.
Podle lokalizace na trávicí trubici se také rozdělují na NET pocházející z neuroendokrinní lišty předního střeva (bronchy, jícen, žaludek a proximální polovina duodena), které jsou obvykle bez schopnosti syntetizovat biogenní aminy a zpravidla mají benigní chování, na NET vycházející ze středního střeva, zahrnující distální část duodena, celé tenké střevo a orální část tlustého střeva, které mohou mít maligní potenciál a mohou vytvářet některé biogenní aminy (serotonin, substance P) nebo prostaglandiny a mohou způsobovat vznik tzv. karcinoidového syndromu. Třetí skupinu tvoří nádory vycházející z embryonálního zadního střeva, které zpravidla nevykazují žádnou endokrinní aktivitu a jsou obvykle (nádory < 20 mm) benigního charakteru.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2019 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Dieulafoy léze žaludku
- Postižení gastrointestinálního traktu amyloidózou – kdy na ni myslet a jak diagnostikovat
- Ektopický pankreas jako zdroj krvácení do horní etáže trávicího traktu
- Idiopatické střevní záněty a fertilita mužů
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Kardiologické projevy hypereozinofilií
nový kurzVšechny kurzy