Digestivní endoskopie
Autoři:
O. Urban
Působiště autorů:
Centrum péče o zažívací trakt, Vítkovická nemocnice a. s., Ostrava
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2015; 69(3): 193
Kategorie:
Editorial
doi:
https://doi.org/10.14735/amgh2015193
Vážení čtenáři,
letošní třetí číslo časopisu Gastroenterologie a hepatologie je věnováno zejména endoskopii. Obsahuje především abstrakta z 37. slovenských a českých endoskopických dní, které se konaly 28.– 29. 5. 2015 v Trnavě. Dokonale zorganizovaná mezinárodní přehlídka všeho podstatného, co současná digestivní endoskopie nabízí, ukázala, že se slovenská gastroenterologie s přehledem vyrovnává s největšími výzvami oboru. V „Malém Římě“ byla k vidění velká endoskopie. Organizačnímu týmu vedenému dr. Pekárkovou patří obdiv a poděkování. Následující, v pořadí 38. ročník českých a slovenských endoskopických dní, se bude konat v květnu 2016 v Hradci Králové.
V původní práci dr. Klimenta je na souboru šesti nemocných analyzována problematika žlábkové pankreatitidy. Jedná se o zvláštní formu chronické pankreatitidy charakterizovanou vznikem fibrotizujících zánětlivých změn v oblasti „žlábku“ mezi hlavou pankreatu, duodenem a žlučovodem. Pro diagnostiku jsou zásadní zobrazovací metody, především CT, MR a EUS. Onemocnění se prezentuje ve dvou formách. Pro cystickou formu je typická přítomnost cyst ve stěně duodena, forma solidní může napodobovat adenokarcinom hlavy pankreatu.
S další vzácnou chorobou, biliární papilomatózou, se můžeme seznámit v práci dr. Buriánové. Onemocnění je charakterizováno tvorbou mnohočetných papilárních adenomů žlučových cest a je považováno za prekancerózu s rizikem maligního zvratu ve 25– 50 %. Typickým projevem onemocnění je produkce mucinu, který může dilatovat ústí Vaterovy papily do endoskopického obrazu rybích úst („fish mouth“). Pro diagnostiku a zejména staging je zásadní metodou cholangioskopie s nálezem obrazu „rybích vajíček“, případně „korálového útesu“.
Raritní diagnózu herpetické ezofagitidy u imunokompetentní nemocné popisuje dr. Vítek. Typický endoskopický obraz vředů vzhledu sopečného kráteru může navést diagnostickou rozvahu endoskopisty správným směrem. Diagnózu většinou potvrdí histologické vyšetření s typickým nálezem mnohojaderných buněk s eozinofilními Cowdryho tělísky a přímý průkaz viru metodou PCR.
Zajímavý případ Budd-Chiariho syndromu uvádí dr. Olbrechtová. Toto život ohrožující onemocnění zná každý gastroenterolog, diagnostikováno je však zřídka. Až v 80 % případů je komplikací jiného základního onemocnění, typicky polycythaemia vera. V uvedeném případě byla pravděpodobnou příčinou kombinace gravidity a Crohnovy choroby.
Dr. Král se zabývá problematikou screeningu kolorektálního karcinomu z pohledu praktického lékaře. Analýzou odpovědí celkem 522 praktických lékařů dospěl k závěru, že kazetový iTOKS používá 66 %, iTOKS analyzátor 23,5 % a do laboratoře vzorky stolice odesílá 7,5 % z nich. Důležité je zjištění, že nastavení cut-off u kazetových iTOKS bylo v rozmezí 10– 200 ng/ ml, což se negativně projeví variabilitou senzitivity a specificity testu.
Vážení čtenáři. Věřím, že Vás zmínky o Malém Římě, rybích ústech, korálovém útesu a kráteru sopky naladily na letní dovolenou. Pokud si svůj časopis zapomenete přibalit, můžete využít webového přístupu na www.csgh.info.
Přeji Vám klidnou dovolenou
MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.
předseda ES ČGS a koeditor sekce digestivní endoskopie
ondrej.urban@nemvitkovice.cz
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2015 Číslo 3
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Saccharomyces boulardii – probiotická kvasinka z Indočíny
- Doporučené postupy chirurgické léčby pacientů s idiopatickými střevními záněty – 2. část: Crohnova nemoc
- Trombotická mikroangiopatie z pohledu nefrologa
- Žliabková (paraduodenálna) pankreatitída – séria šiestich pacientov