Úloha mikrobiomu v těhotenství
The role of the microbiome in pregnancy
Objective: To provide a comprehensive overview of the available information on the maternal microbiome and its effect on pregnancy and preterm birth. Methods: Systematic review of available literature on the topic was done using the PubMed database. Conclusion: Etiology of preterm labor is multifactorial. Individual setting of humoral and cellular immune response is key; however, lately the focus has shifted to the role of the microbiome, especially the vaginal one. The role of additional microbiomes and the relationship between different compartments are the focus of intensive research. Mainly the differences in the maternal and neonatal microbiome depend on the method of delivery and administration of different antibiotics during pregnancy and labor. The uterine cavity is no longer thought to be without colonization and the formation of the fetal microbiome begins early in pregnancy.
Keywords:
Preterm labor – microbiome – antibiotics – microbial invasion of amniotic cavity – vaginal seeding
Autoři:
Hornová M.; Pařízek A.; Koucký M.
Působiště autorů:
Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Vyšlo v časopise:
Ceska Gynekol 2021; 86(6): 422-427
Kategorie:
Přehledový článek
doi:
https://doi.org/10.48095/cccg2021422
Souhrn
Cíl: Cílem práce bylo podat souhrnný přehled o dostupných informacích týkajících se mikrobiomu a jeho vlivu na průběh těhotenství s ohledem na předčasný porod. Metodika: Literární zdroje byly vyhledávány pomocí PubMed vyhledávače. Závěr: Patogeneze předčasného porodu je multifaktoriální. Kromě nastavení imunitního systému se ukazuje, že velkou roli hraje mikrobiom, především vaginální. Role dalších mikrobiomů a vztahy mezi jednotlivými kompartmenty jsou intenzivně zkoumány. Kromě mikrobiomů u žen jsou zkoumány i mikrobiomy novorozenců a rozdíly v závislosti na způsobu vedení porodu. Nejen vedení porodu, ale i podávání antibiotik těhotným ženám má vliv na mikrobiom novorozence. Vzhledem k tomu, že intraamniální prostředí již není považováno za sterilní, zdá se pravděpodobné, že formování mikrobiomu jedince začíná již v době jeho intrauterinního života.
Klíčová slova:
předčasný porod – mikrobiom – antibiotika – mikrobiální invaze amniální dutiny – vaginální inokulace novorozence
Úvod
Informace z různých biomedicínských oborů stále častěji naznačují, jak důležitou úlohu hraje mikrobiální osídlení různých částí těla v lidském zdraví. Kromě skupiny mikroorganizmů, o nichž víme, že mohou být původci celé řady onemocnění, žije v lidském organizmu ještě řada dalších mikroorganizmů, jejichž přesný vliv na lidské zdraví není znám. Nicméně i tuto druhou skupinu mikrobů musí imunitní systém registrovat, aby je odlišil od patogenů a ke své škodě je nezlikvidoval. Právě díky rozpoznání těchto skupin mikroorganizmů se podařilo charakterizovat společenství, která nazýváme endogenní mikroflórou neboli mikrobiomem.
Mateřský mikrobiom a výsledek těhotenství
Mikrobiom je definován jako soubor komenzálních, symbiotických a patogenních bakterií, hub a virů a jejich genetických informací. Mikrobiom tvoří ekologickou entitu. Jednotlivé mikrobiomy interagují vzájemně mezi sebou a s jejich hostitelem. Mikrobiom je v souvislosti s těhotenstvím studován především ve dvou základních okruzích. První představuje vztah mezi mikrobiomy jednotlivých kompartmentů těhotné ženy v patogenezi předčasného porodu a případně i dalších těhotenských komplikací. Druhou oblast představuje studium vztahu podávání antibiotik ženám v jejich těhotenství a způsobu vedení porodu na mikrobiální osídlení novorozence. Je nepochybné, že kvalita mikrobiálního osídlení novorozence hraje zásadní roli pro pozdější zdraví jedince [1].
Předčasný porod
Předčasným porodem rozumíme porod do 37+0 týdne těhotenství. V ČR se incidence pohybuje okolo 7 % všech porodů [2]. V současném nejnovějším pojetí chápeme spontánní, tj. samovolně se rozvíjející předčasný porod (zahrnující i předčasný odtok plodové vody) jako chronický proces, kdy dochází k abnormální komunikaci mezi mateřským imunitním systémem a trofoblastem, a to již v samém úvodu těhotenství. Přitom je zatím obtížné prokázat, zda se jedná (při daném konkrétním patologickém výstupu těhotenství) o systémově nastavenou chybu, tj. imunodeficit matky, nebo „pouze“ o ad hoc se vyskytující narušenou materno-fetální toleranci [3]. Plod vnímáme jako „semialogenní štěp“, k jehož toleranci je potřeba adekvátní funkce mateřské imunity i prezentace paternálních antigenů trofoblastem [4–7].
Vedle úlohy imunity v patogenezi předčasného porodu se pozornost obrací právě také ke studiu lidského mikrobiomu a jeho možného podílu na spuštění předčasného porodu. Významný pokrok v poznávání mikroorganizmů přinesly možnosti v oblasti molekulární biologie – metagenomika. Metagenomika studuje genetický materiál získaný z různých sledovaných prostředí. Stávající mikrobiologické techniky jsou zaměřeny především na studium kultivovaných vzorků mikroorganizmů. Nicméně postupně se ukazuje, že izolace organizmů silně podhodnocuje skutečnou mikrobiální diverzitu. Současné metagenomické studie používají anonymní sekvenování DNA izolované ze studovaného prostředí a umožňují podstatně přesněji definovat jednotlivé mikroorganizmy, např. ve srovnání s kultivačními technikami [8]. Jedním z cílů studií lidského mikrobiomu je určit, zda existuje definovaný „základní“ (core) soubor mikrobiálních osídlení společný všem lidem pro daný tělesný kompartment, tj. porodní cesty, trávicí trakt apod. Předpokládá se, že změny tohoto „základního“ mikrobiomu mohou korelovat se změnami v lidském zdraví nebo s rizikem onemocnění. O vztahu narušení přirozené mikroflóry (dysbióze) k různým nemocem, jako jsou obezita, nespecifické střevní záněty, diabetes mellitus 2. typu a kolorektální karcinom, již bylo publikováno více prací [9–11].
Mikrobiální invaze amniální dutiny
Infekce byla mnoho let, a stále je, považována za hlavní příčinu předčasného porodu. Tento pohled však změnily informace o tom, že intraamniální dutina nemusí být sterilní [12]. Posuzování přítomnosti mikrobiomů v děloze v průběhu těhotenství je velmi komplikované, v současnosti je stále předmětem mnoha kontroverzí a přináší stále nové poznatky, ale i otázky.
V posledních letech se různé skupiny odborníků snaží testovat plodovou vodu na přítomnost především bakterií rodu Mycoplasma (které byly a jsou považovány za nejčastější spouštěče předčasného porodu), ale i jiných bakterií. Materiál k tomuto testování je získáván z amniocentéz, které jsou indikovány z jiných důvodů – především genetických. Vzorky amniální tekutiny jsou následně testovány nejen na přítomnost bakterií, ale sledují se i jiné markery (C-reaktivní protein, IL-6 apod). Výsledky se různí, ale dosud není popsána jednoznačná souvislost nálezu těchto bakterií se spouštěcím mechanizmem předčasného porodu [13,14]. Ukazuje se, že mikrobiom endometria ovlivňuje již samotný vznik těhotenství – tedy samotnou koncepci – ať už tím, že bakterie umí ovlivnit morfologii endometriálních buněk, tak tím, že ovlivňují imunitní systém endometria [15].
Současně je upozorňováno na problém falešné pozitivity vzorků a možnosti kontaminace [16]. Na některé otázky zatím nelze adekvátně odpovědět. Např. lze sice doložit přítomnost mikrobů různými molekulárně genetickými technikami v plodové vodě i placentách po předčasném a termínovém porodu, ale zatím nelze posoudit jejich výskyt v oblasti fetomaternálního rozhraní v průběhu nekomplikovaného těhotenství [17]. Pokud hodnotíme mikroorganizmy v placentách po porodech, nelze také odlišit, zda představují dlouhodobé osídlení, či invazi do dutiny děložní v průběhu těhotenství [18,19].
Profesorky Prince a Aagaard ve své práci porovnávaly mikrobiom placent z předčasných a termínových porodů a navíc sledovaly, jak souvisí mikrobiom placent s přítomností chorioamnionitidy. Výstupem této práce bylo zjištění, že jak placenty z předčasných porodů, tak placenty z termínových porodů obsahovaly stejný výčet bakteriálních společenství a lišily se pouze v kvantitě identifikovaných mikroorganizmů. Placenty z termínových porodů vykazovaly významně vyšší výskyt Lactobacillus crispatus proti placentám z předčasných porodů [12]. Poznatky v této oblasti však přibývají velmi rychle a někteří autoři přítomnost mikrobiomu v děložní dutině zpochybňují [20,21]. Metodicky jednodušší možnost představuje hodnocení přítomnosti mikrobiomu z ostatních částí reprodukčních orgánů ženy – z pochvy a děložního hrdla – vaginální a cervikovaginální mikrobiom [22–24].
Vaginální mikrobiom
Jako první popsali vaginální mikrobiom Ravel et al [22]. Výsledky jejich studie ukázaly, že pro lidskou pochvu není charakteristický jeden „základní“ mikrobiom společný všem ženám. Definovali celkem pět základních mikrobiomů, které označili jako komunitní skupiny I–V. Zavedli termín používaný i v českém názvosloví pod zkratkou CST (typy komunitních států / community state types).
Jednotlivé CST lze rozlišit na základě dvou kritérií:
1. zda v základních komunitách dominují acidofilní laktobacily;
2. jaké jsou přítomny konkrétní druhy laktobacilů.
Konkrétně pro CST I, II, III a V je charakteristická dominance Laktobacillus sp. Pro CST I je typická dominance Lactobacillus crispatus, pro CST II Lactobacillus gasseri, pro CST III Lactobacillus iners a pro CST V Lactobacillus jensenií. CST IV nemá žádný specifický dominantní druh a byl označen jako různorodá skupina (diverse group). Skupina IV je charakterizována vyššími podíly přísně anaerobních bakterií, jako jsou Prevotella, Dialister, Atopobium, Gardnerella, Megasphaera, Peptoniphilus, Sneathia, Eggerthella, Aerococcus, Finegoldia a Mobiluncus. Typická pro CST IV je vyšší vyrovnanost jednotlivých bakteriálních společenství kvůli nedostatku dominantních druhů. Vzhledem k velké diverzitě bakteriálních společenství v CST IV u žen s touto skupinou častěji nalézáme bakteriální vaginózu [25]. Poslední práce popisují, že některé kompozice mikrobiomů (konkrétní CST) a vyšší diverzita mikroorganizmů v pochvě v časném těhotenství mají prokazatelný vliv na jeho pozdější průběh, konkrétně vyšší riziko předčasného porodu [26–29]. Bylo popsáno, že dominance Lactobacillus iners (CST III) v pochvě v 16. týdnu těhotenství je spojena s vyšším výskytem předčasného porodu, zatímco dominance Lactobacillus crispatus (CST I) představuje „ochranu“ před rizikem předčasného porodu, resp. výskyt této bakterie v pochvě je spojen s častějším porodem v termínu. Za zmínku stojí, že jediný Lactobacillus iners byl izolovaný pouze z pochvy. Je častěji zastoupen u těhotných žen s anamnézou abortu než u primigravid [30]. Přitom nebyla shledána přítomnost mikrobiomů závislých na vaginálním podávání progesteronu těhotným ženám [31]. Později byl popsán v cervikovaginálním sekretu vztah přítomnosti cervikovaginálních mikrobiomů a lokální produkce antimikrobiálního peptidu beta-defensinu-2. Z toho lze vyvodit, že samotná přítomnost definovaných bakteriálních CST sama o sobě nemusí mít rozhodující význam pro spuštění předčasného porodu, ale že jednotlivá CST ovlivňují lokální imunitní odpověď organizmu odlišně [32]. Proto bylo navrženo nové paradigma, a to že mikrobiomy modulují interakci trofoblastu a imunity v průběhu těhotenství [33].
Mikrobiomy dalších kompartmentů
V průběhu těhotenství se mění mikrobiomy v různých kompartmentech. Největší změny byly zatím zjištěny u vaginálního a střevního mikrobiomu [34]. Není však dosud jasné, ze které části lidského těla mohou mít mikrobiomy dosah na průběh těhotenství. Přestože se nabízí především jejich lokální vliv v porodních cestách a jejich relativní „blízkost“ plodu, někteří autoři předpokládají i interkonektivitu mezi mikrobiomy jednotlivých tělesných kompartmentů [35,36]. Předmětem diskuzí je vztah orálního mikrobiomu a mikrobiomu trávicího traktu k osídlení porodních cest. Nejpravděpodobnější se jeví přenos krevní cestou. Zástupci rodů charakteristických pro ústní dutinu, jako jsou Streptococcus, Porphyromonas, Filifactor, Campylobacter a Fusobacterium, představují druhy, které jsou opakovaně spojovány s předčasným porodem [37]. Změny mikrobiální diverzity v lidském střevě v průběhu těhotenství spojené s dominancí Proteobacteria a Acinetobacteria a redukcí výskytu některých bakterií rodu Clostridium a Bacteroides bývají také spojeny s předčasným porodem [38]. Neméně zajímavé jsou informace o tom, že některé bakteriální kmeny, právě z výše uvedených rodů Clostridium a Bacteroides, jsou schopny modulovat lokální imunitní systém v lidském střevě, konkrétně zvyšovat počty T-regulačních lymfocytů [39,40]. Lze konstatovat, že klasické mikrobiologické techniky detekující mikroorganizmy v porodních cestách budou mít nadále v porodnictví své pevné místo. Informace o jejich přítomnosti (získané např. kultivací) však se vší pravděpodobností o příčinách předčasného porodu mnoho nevypovídají, avšak stále zatím představují důležitou informaci pro neonatology kvůli možnému ovlivnění postnatálního zdraví novorozenců, především riziku neonatální sepse či dalších infekčních komplikací. Metagenomické studie přinášejí ve srovnání s kultivačními technikami podstatně přesnější údaje o konkrétním výskytu mikroorganizmů. Lidské tělo je kolonizováno komenzálními mikroby, jejichž kompozice se vyvíjí spolu s imunitním systémem hostitele. Složení mikrobiomů se může ve vývoji člověka měnit v závislostech na genetice hostitele, změnách stravovacích návyků, nadužívání antibiotik apod. Zvláště komenzální mikrobiomy jsou nezbytné pro vývoj, indukci a funkci T-lymfocytů a udržení homeostázy v lidském těle. Kvalitativní a kvantitativní změny mikrobiomů tak mohou způsobit nerovnováhu v populacích T-lymfocytů a podpořit rozvoj autoimunitních a zánětlivých onemocnění, mezi něž se řadí mimo jiné i předčasný porod. Lze očekávat, že odpovědi na otázky spojené s příčinami předčasného porodu bude potřeba hledat v interakcích mezi mateřskou imunitou, plodem a mikroorganizmy osídlující lidské tělo [41].
Antibiotika, porod a jejich vliv na mikrobiální osídlení dětí
Střevní mikrobiomy pravděpodobně hrají důležitou roli v imunologické „edukaci“ hostitele během raného dětství. Narušení složení pravděpodobně nejen střevního mikrobiomu během tohoto období mohou přispět k rozvoji imunitně zprostředkovaných onemocnění [42]. V současnosti je diskutováno, do jaké míry může být mikrobiom dětí ovlivněn prenatálním/intrapartálním podáváním antibiotik jejich matce. Recentní metaanalýza naznačuje, že antibiotika takto aplikovaná matce ovlivňují střevní mikrobiom dětí ve smyslu snížení abundance kmenů Bacteriodetes a Bifidobacteria a současně nárůstem abundance Proteobacteria [43]. Podobné výsledky ukazuje další metaanalýza, která hodnotí vztah podávání antibiotik matce v rámci intrapartální profylaxe neonatálního streptokoka typu B (GBS – group B streptococcus) vzhledem ke střevnímu mikrobiomu. Tato práce také potvrzuje nižší diverzitu střevní mikroflóry, především snížení výskytu Bifidobacteria u dětí, jejichž matky dostaly antibiotika [44]. To sice nemění význam profylaktického podávání antibiotik v zájmu snížení rizika neonatálních streptokokových infekcí, avšak na druhou stranu je potřeba vzít v úvahu, jaké případné nepříznivé souvislosti mohou výše uvedené výsledky pro budoucí zdraví dětí znamenat. Velmi zajímavé téma v současnosti také představuje problematika vztahu způsobu vedení porodu k mikrobiomu novorozence. Výsledky klinických studií prokazují, že vedení porodu císařským řezem je proti dětem porozeným vaginálně spojeno s rozdílným mikrobiálním osídlením trávicího traktu novorozenců [45]. Je prokázáno, že vaginální vedení porodu je ve srovnání s císařským řezem spojeno s bohatou přítomností druhu Bacteroides ve stolici, hodnocením jeho přítomnosti přibližně do věku 2,5 let dítěte [46]. Nadbytek tohoto druhu v dětském střevě je spojeno s nižším rizikem vývoje astmatu u dětí [47]. Další práce udává, že vedení porodu císařským řezem je spojeno s nadbytkem výskytu skupiny Firmicutes zastoupené zejména třídou Clostridia [48]. Již delší dobu je známa souvislost dominantního výskytu těchto mikrobů ve střevě s vývojem obezity a event. diabetu či dalších patologií u dětí i dospělých [49]. Je také nepochybné, že na osídlení trávicího traktu dětí nemusí mít vliv jen způsob vedení porodu, ale v úvahu je potřeba brát i další mnohé proměnné. Jednou z nich může být obezita matky [50]. Další zajímavý názor přináší tým kolem prof. Kjersti Aagaarda, který jako první popsal dutinu děložní jako „nesterilní orgán“ [12]. Spíše než způsob vedení porodu diskutují uvedenou problematiku, tj. že dítě získává svůj originální mikrobiom nezávisle na mechanizmu vedení porodu. Kvalitativní stav střevního mikrobiomu dětí se v čase vyvíjí a mimo jiné je jistě ovlivněn tím, zda matka dítě částečně/plně kojí nebo zda je dítě uměle krmeno, byť s účastí prebiotických formulí [45]. Zároveň se ukazuje, že na rozvoj mikrobiomu novorozence má vliv i antibiotická terapie matky v průběhu kojení [51]. Spekuluje se, že mikrobiální osídlení různých tělesných kompartmentů dítěte podléhá četným postnatálním epigenetickým vlivům, mimo jiné je jistě ovlivněno výživou novorozence a prostředím, ve kterém dítě žije [52,53].
Kontroverzním tématem je v posledních letech tzv. vaginal seeding (vaginální inokulace novorozence) – metoda, kdy se v případě porodu císařským řezem očistky matky nanáší pomocí tampónů na tělo novorozence. Přestože může být tato metoda považována za vhodnou pro event. snížení rizika obezity, diabetu, astmatu apod. u dětí rozených císařským řezem, je třeba brát v úvahu rizika této metody – zejména přenos patogenů (streptokoky skupiny B, Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis, herpes virus apod.) způsobujících řadu onemocnění. Proto může být významným nebezpečím pro novorozence [54–56].
Formování mikrobiomu dětí jedince je pravděpodobně započato ještě v děloze matky, i když se pro toto tvrzení ještě dále sbírají data. Avšak je prokázané, že časné mikrobiální osídlení novorozence, a to nejen střevní, se podílí na budoucím zdraví dítěte. Otázkou nadále zůstává, do jaké míry se na tom podílí vlastní způsob vedení porodu, antibiotika podaná matce a výživa, zejména kojení dítěte, stejně tak jako další epigenetické vlivy.
Závěr
Patogeneze předčasného porodu je multifaktoriální proces. Jednou z příčin této závažné perinatologické patologie je nastavení imunitního systému matky. Ukazuje se, že na rozvoji předčasného porodu se podílí také mikrobiom – především vaginální. Role dalších mikrobiomů a vztahy mezi jednotlivými kompartmenty jsou intenzivně zkoumány. Kromě mikrobiomů u žen jsou zkoumány i mikrobiomy novorozenců a rozdíly u dětí v závislosti na způsobu vedení porodu.
Doručeno/Submitted: 13. 5. 2021
Přijato/Accepted: 13. 9. 2021
MUDr. Michal Koucký, Ph.D.
Gynekologicko-porodnická klinika
1. LF UK a VFN v Praze
Apolinářská 18
128 00 Praha 2
Publikační etika: Redakční rada potvrzuje, že rukopis práce splnil ICMJE kritéria pro publikace zasílané do biomedicínských časopisů.
Publication ethics: The Editorial Board declares that the manuscript met the ICMJE “uniform requirements” for biomedical papers.
Konflikt zájmů: Autoři deklarují, že v souvislosti s předmětem studie/práce nemají žádný konflikt zájmů.
Conflict of interests: The authors declare they have no potential conflicts of interest concerning the drugs, products or services used in the study.
Zdroje
1. Gensollen T, Iyer SS, Kasper DL et al. How colonization by microbiota in early life shapes the immune system. Science 2016; 352 (6285): 539–544. doi: 10.1126/science.aad9378.
2. Kacerovský M, Kokrdová Z, Koucký M et al. Spontánní předčasný porod, doporučený postup České gynekologické a porodnické společnosti (ČGPS) a České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP). 2021 [online]. Dostupné z: http: //www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy.
3. Koucký M, Malíčková K, Hrdý J et al. The role of maternal imunity and woman’s microbiome in the pathogenesis of preterm labor. Ceska Gynekol 2017; 82 (5): 407–410.
4. Gomez-Lopez N, StLouis D, Lehr MA et al. Immune cells in term and preterm labor. Cell Mol Immunol 2014; 11 (6): 571–581. doi: 10.1038/cmi.2014.46.
5. Tong M, Abrahams VM. Immunology of the placenta. Obstet Gynecol Clin North Am 2020; 47 (1): 49–63. doi: 10.1016/j.ogc.2019.10.006.
6. Regal JF, Gilbert JS, Burwick RM. The complement system and adverse pregnancy outcomes. Mol Immunol 2015; 67 (1): 56–70. doi: 10.1016/j.molimm.2015.02.030.
7. Green ES, Arck PC. Pathogenesis of preterm birth: bidirectional inflammation in mother and fetus. Semin Immunopathol 2020; 42 (4): 413–429. doi: 10.1007/s00281-020-00807-y.
8. Prince AL, Chu DM, Seferovic MD et al. The perinatal microbiome and pregnancy: moving beyond the vaginal microbiome. Cold Spring Harb Perspect Med 2015; 5 (6): a023051. doi: 10.1101/cshperspect.a023051.
9. Devaraj S, Hemarajata P, Versalovic J. The human gut microbiome and body metabolism: implications for obesity and diabetes. Clin Chem 2013; 59 (4): 617–628. doi: 10.1373/clinchem.2012.187617.
10. Wang T, Cai G, Qiu Y et al. Structural segregation of gut microbiota between colorectal cancer patients and healthy volunteers. ISME J 2012; 6 (2): 320–329. doi: 10.1038/ismej.2011.109.
11. Qin J, Li Y, Cai Z et al. A metagenome-wide association study of gut microbiota in type 2 diabetes. Nature 2012; 490 (7418): 55–60. doi: 10.1038/nature11450.
12. Prince AL, Ma J, Kannan PS et al. The placental membrane microbiome is altered among subjects with spontaneous preterm birth with and without chorioamnionitis. Am J Obstet Gynecol 2016; 214 (5): 627.e1–627.e16. doi: 10.1016/j.ajog.2016.01.193.
13. Tétu A, Guerby P, Rallu F et al. Mid-trimester microbial invasion of the amniotic cavity and the risk of preterm birth. J Matern Fetal Neonatal Med 2020: 1–4. doi: 10.1080/14767058.2020.1846704.
14. Rowlands S, Danielewski JA, Tabrizi SN et al. Microbial invasion of the amniotic cavity in mid- trimester pregnancies using molecular microbiology. Am J Obstet Gynecol 2017; 217 (1): 71.e1–71.e5. doi: 10.1016/j.ajog.2017.02.051.
15. Crha I, Ventruba P, Žáková J et al. Děložní mikrobiom jako faktor receptivity endometria. Ceska Gynekol 2019; 84 (1): 49–54.
16. Eisenhofer R, Minich JJ, Marotz C et al. Contamination in low microbial biomass microbiome studies: issues and recommendations. Trends Microbiol 2019; 27 (2): 105–117. doi: 10.1016/j.tim.2018.11.003.
17. Bardos J, Fiorentino D, Longman RE et al. Immunological role of the maternal uterine microbiome in pregnancy: pregnancies pathologies and alterated microbiota. Front Immunol 2020; 10: 2823. doi: 10.3389/fimmu.2019.02823.
18. Baker JM, Chase DM, Herbst-Kralovetz MM. Uterine microbiota: residents, tourists, or invaders? Front Immunol 2018; 9: 208. doi: 10.3389/ fimmu.2018.00208.
19. Theis KR, Romero R, Winters AD et al. Does the human placenta delivered at term have a microbiota? Results of cultivation, quantitative real-time PCR, 16S rRNA gene sequencing, and metagenomics. Am J Obstet Gynecol 2019; 220 (3): 267.e1–267.e39. doi: 10.1016/j.ajog.2018.10.018.
20. Zhu L, Luo F, Hu W et al. Bacterial communities in the womb during healthy pregnancy. Front Microbiol 2018; 9: 2163. doi: 10.3389/fmicb.2018.02163.
21. Leiby JS, McCormick K, Sherrill-Mix S et al. Lack of detection of a human placenta microbiome in samples from preterm and term deliveries. Microbiome 2018; 6 (1): 196. doi: 10.1186/s40168-018-0575-4.
22. Ravel J, Gajer P, Abdo Z et al. Vaginal microbiome of reproductive-age women. Proc Natl Acad Sci U S A 2011; 108 (Suppl 1): 4680–4687. doi: 10.1073/pnas.1002611107.
23. Witkin SS. The vaginal microbiome, vaginal anti-microbial defence mechanisms and the clinical challenge of reducing infection-related preterm birth. BJOG 2015; 122 (2): 213–218. doi: 10.1111/1471-0528.13115.
24. Vinturache AE, Gyamfi-Bannerman C, Hwang J et al. Preterm Birth International Collaborative (PREBIC). Maternal microbiome – a pathway to preterm birth. Semin Fetal Neonatal Med 2016; 21 (2): 94–99. doi: 10.1016/j.siny.2016.02.004.
25. Mendling W. Vaginal microbiota. Adv Exp Med Biol 2016; 902: 83–93. doi: 10.1007/ 978-3-319-31248-4_6.
26. Brown RG, Al-Memar M, Marchesi JR et al. Establishment of vaginal microbiota composition in early pregnancy and its association with subsequent preterm prelabor rupture of the fetal membranes. Transl Res 2019; 207: 30–43. doi: 10.1016/j.trsl.2018.12.005.
27. Tabatabaei N, Eren AM, Barreiro LB et al. Vaginal microbiome in early pregnancy and subsequent risk of spontaneous preterm birth: a case-control study. BJOG 2019; 126 (3): 349–358. doi: 10.1111/1471-0528.15299.
28. Hyman RW, Fukushima M, Jiang H et al. Diversity of the vaginal microbiome correlates with preterm birth. Reprod Sci 2014; 21 (1): 32–40. doi: 10.1177/1933719113488838.
29. Stout MJ, Zhou Y, Wylie KM et al. Early pregnancy vaginal microbiome trends and preterm birth. Am J Obstet Gynecol 2017; 217 (3): 356.e1–356.e18. doi: 10.1016/j.ajog.2017.05.030.
30. Mls J, Stráník J, Kacerovský M. Lactobacillus iners-dominantní vaginální mikrobiota v těhotenství. Ceska Gynekol 2019; 84 (6): 463–467.
31. Kindinger LM, Bennett PR, Lee YS et al. The interaction between vaginal microbiota, cervical length, and vaginal progesterone treatment for preterm birth risk. Microbiome 2017; 5 (1): 6. doi: 10.1186/s40168-016-0223-9.
32. Elovitz MA, Gajer P, Riis V et al. Cervicovaginal microbiota and local immune response modulate the risk of spontaneous preterm delivery. Nat Commun 2019; 10 (1): 1305. doi: 10.1038/s41467-019-09285-9.
33. Mor G, Kwon JY. Trophoblast – microbiome interaction: a new paradigm on immune regulation. Am J Obstet Gynecol 2015; 213 (Suppl 4): S131–S137. doi: 10.1016/j.ajog.2015.06.039.
34. Záhumenský J, Hederlingová J, Pšenková P. Význam materského mikrobiómu v tehotnosti. Ceska gynekol 2017; 82 (3): 211–217.
35. Power ML, Quaglieri C, Schulkin J. Reproductive microbiomes: a new thread in the microbial network. Reprod Sci 2017; 24 (11): 1482–1492. doi: 10.1177/1933719117698577.
36. Chu DM, Seferovic M, Pace RM et al. The microbiome in preterm birth. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol 2018; 52: 103–113. doi: 10.1016/j.bpobgyn.2018.03.006.
37. Cobb CM, Kelly PJ, Williams KB et al. The oral microbiome and adverse pregnancy outcomes. Int J Womens Health 2017; 9: 551–559. doi: 10.2147/IJWH.S142730.
38. Connor KL, Chehoud C, Chan L et al. Reproductive Sciences. Maternal diet shapes the gut microbiome, impacting immune status in pregnancy. Vol. 21. USA, CA: Thousand Oaks 2014.
39. Atarashi K, Tanoue T, Shima T et al. Induction of colonic regulatory T cells by indigenous Clostridium species. Science 2011; 331 (6015): 337–341. doi: 10.1126/science.1198469.
40. Atarashi K, Tanoue T, Oshima K et al. Treg induction by a rationally selected mixture of Clostridia strains from the human microbiota. Nature 2013; 500 (7461): 232–236. doi: 10.1038/nature12331.
41. Lee N, Kim WU. Microbiota in T-cell homeostasis and inflammatory diseases. Exp Mol Med 2017; 49 (5): e340. doi: 10.1038/emm.2017.36.
42. Reyman M, van Houten MA, van Baarle D et al. Impact of delivery mode-associated gut microbiota dynamics on health in the first year of life. Nat Commun 2019; 10 (1): 4997. doi: 10.1038/s41467-019-13014-7.
43. Dierikx TH, Visser DH, Benninga MA et al. The influence of prenatal and intrapartum antibiotics on intestinal microbiota colonisation in infants: a systematic review. J Infect 2020; 81 (2): 190–204. doi: 10.1016/j.jinf.2020.05.002.
44. Zimmermann P, Curtis N. Effect of intrapartum antibiotics on the intestinal microbiota of infants: a systematic review. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed 2020; 105 (2): 201–208. doi: 10.1136/archdischild-2018-316659.
45. Marrs T, Jo JH, Perkin MR et al. Gut microbiota development during infancy: impact of introducing allergenic foods. J Allergy Clin Immunol 2021; 147 (2): 613.e9–621.e9. doi: 10.1016/j.jaci.2020.09.042.
46. Galazzo G, van Best N, Bervoets L et al. Development of the microbiota and associations with birth mode, diet, and atopic disorders in a longitudinal analysis of stool samples, collected from infancy through early childhood. Gastroenterology 2020; 158 (6): 1584–1596. doi: 10.1053/j.gastro.2020.01.024.
47. Zheng H, Liang H, Wang Y et al. Altered gut microbiota composition associated with Eczema in infants. PLoS One 2016; 11 (11): e0166026. doi: 10.1371/journal.pone.0166026.
48. Sordillo JE, Zhou Y, McGeachie MJ et al. Factors influencing the infant gut microbiome at age 3–6 months: findings from the ethnically diverse Vitamin D Antenatal Asthma Reduction Trial (VDAART). J Allergy Clin Immunol 2017; 139 (2): 482.e14–491.e14. doi: 10.1016/j.jaci.2016.08.045.
49. Gholizadeh P, Mahallei M, Pormohammad A et al. Microbial balance in the intestinal microbiota and its association with diabetes, obesity and allergic disease. Microb Pathog 2019; 127: 48–55. doi: 10.1016/j.micpath.2018.11.031.
50. Soderborg TK, Clark SE, Mulligan CE et al. The gut microbiota in infants of obese mothers increases inflammation and susceptibility to NAFLD. Nat Commun 2018; 9 (1): 4462. doi: 10.1038/s41467-018-06929-0.
51. Štefan M, Vojtěch J. Antibiotická terapie v graviditě. Ceska Gynekol 2018; 83 (1): 70–80.
52. Chu DM, Ma J, Prince AL et al. Maturation of the infant microbiome community structure and function across multiple body sites and in relation to mode of delivery. Nat Med 2017; 23 (3): 314–326. doi: 10.1038/nm.4272.
53. Aagaard KM. Mode of delivery and pondering potential sources of the neonatal microbiome. EBioMedicine 2020; 51: 102554. doi: 10.1016/j.ebiom.2019.11.015.
54. Limaye MA, Ratner AJ. ‚Vaginal seeding‘ after a caesarean section provides benefits to newborn children: AGAINST: Vaginal microbiome transfer – a medical procedure with clear risks and uncertain benefits. BJOG 2020; 127 (2): 302. doi: 10.1111/1471-0528.15977.
55. Cunnington AJ, Sim K, Deierl A et al. „Vaginal seeding“ of infants born by caesarean section. BMJ 2016; 352: i227. doi: 10.1136/bmj. i227.
56. Eschenbach DA. Vaginal seeding: more questions than answers. BJOG 2018; 125 (5): 537. doi: 10.1111/1471-0528.14815.
Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicínaČlánek vyšel v časopise
Česká gynekologie
2021 Číslo 6
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Dlouhodobé užívání dienogestu v terapii endometriózy
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
Nejčtenější v tomto čísle
- Srovnání využití dinoprostonu, misoprostolu a amniotomie při indukci vaginálního porodu
- Úloha mikrobiomu v těhotenství
- Covid-19 jako rizikový faktor intrauterinního úmrtí plodu
- Rekonstrukce prsou u pacientek s BRCA mutací a karcinomem prsu – náš přístup