Za docentkou Jarmilou Večerkovou
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2023; 162: 128
Kategorie:
Osobní zprávy
Dne 10. dubna 2023 zemřela ve věku 99 let mimořádná osobnost české toxikologie doc. RNDr. PhMr. Jarmila Večerková, CSc.
Jarmila Večerková se narodila 1. února 1924 jako dcera českých učitelů v Banskej Štiavnici. Studovala na přírodovědecké a lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde získala tituly magistry farmacie (v roce 1948) a doktorky přírodních věd (1952). Již během studia pracovala na 1. ústavu pro chemii lékařskou a soudní, kde později jako odborná asistentka učila studenty lékařství a v 50. letech i studenty farmacie.
V roce 1960 byla profesorem Karlem Káclem převedena na právě zřízený Ústav pro toxikologii a soudní chemii, kde patřila mezi zakládající klíčové osobnosti. V roce 1965 obhájila kandidátskou disertační práci v lékařských vědách, v roce 1991 se habilitovala na 1. lékařské fakultě UK v oboru biochemie. Na základě svých vynikajících znalostí biochemie a organické chemie i svých studií přeměny xenobiotik v lidském organismu vypracovala Jarmila Večerková originální analytický systém pro záchyt a identifikaci neznámých léčiv a drog v biologických materiálech pomocí tenkovrstevné chromatografie s barevnými detekcemi.
Paní docentka byla moudrá, rozhodná paní v bílém plášti, pozorně prohlížející nevelkou chromatografickou destičku s mnoha barevnými skvrnami, která by se laikovi mohla jevit jako abstraktní obrázek. Ona však bez velkého váhání diktovala do telefonu názvy jedů, drog či jejich metabolitů, které našla ve zkoumaném vzorku intoxikovaného pacienta a na něž ošetřující lékař na jednotce intenzivní péče nedočkavě čekal. Téměř žádný z tisíců pacientů, kterým zachránila život, nezná její tvář. Jen málo lékařů si dovede představit, jaké úsilí a soustředění si vyžádalo vypracování analytického postupu, kterým lze v biologickém vzorku odhalit a jednoznačně určit neznámou cizorodou škodlivinu včetně jejích metabolitů.
Její profesionalita i pevná morální integrita si získala velký respekt rovněž ve forenzní oblasti, při objasňování násilných trestných činů, šíření toxikománie aj. Mezi dvěma sty publikací Jarmily Večerkové lze vystopovat vývoj toxikománie v našich zemích, první záchyt hydrokodonu a odhalení jeho ilegální výroby při výrobě tekutiny brown, zaměřila se také na způsoby ilegální výroby metamfetaminu v Československu. Jako soudní znalkyně ministerstva spravedlnosti vypracovala stovky posudků pro orgány činné v trestním řízení.
Závěry jejích expertíz byly vždy podloženy hlubokými vědomostmi a praktickými zkušenostmi a vyznačovaly se vědeckou i lidskou poctivostí.
Paní docentka má dále zásadní a trvající zásluhy ve specializačním postgraduálním praktickém vzdělávání toxikologů z bývalého Československa a později z obou nástupnických zemí. V letních měsících školního roku využila volné kapacity studentských laboratoří a mnoho let pravidelně naprosto nezištně a ochotně organizovala a vedla týdenní letní toxikologické praktické kurzy, které byly vyhledávané začínajícími i pokročilými toxikology z Čech, Moravy i Slovenska. Během roku průběžně archivovala alikvoty zajímavých biologických vzorků ze zkoumaných případů intoxikací, jež poté uplatnila právě při těchto každoročních specializačních kurzech.
Její unikátní screeningový toxikologický systém byl přenesen do toxikologické praxe v celé zemi, a i po uplatnění nových pokročilých přístrojových technologií s hmotnostní spektrometrií dostupných v současné době je stále používán jako doplněk v systematické toxikologické analýze.
Docentka Jarmila Večerková nedávno odešla do hvězdného nebe nad námi. Ve svém oboru byla a zůstává uznávanou profesionálkou, ve vzpomínkách osobou společensky přímou, moudrou a vtipnou. Patří jí vděk mnohých za odbornou podporu, nezištné a ochotné profesionální poradenství i lidské férové jednání.
doc. Ing. Marie Balíková, CSc.
Ústav soudního lékařství a toxikologie 1. LF UK a VFN v Praze
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
2023 Číslo 2-3
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Sezónní a týdenní výkyvy v užívání alkoholu v Česku
- Zkušenosti lékařů s interkulturními rozdíly v komunikaci s ukrajinskými uprchlíky v době rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu
- Společnost vstřícná životu s demencí (dementia-friendly community) a její implikace ve zdravotnictví
- Hepatocelulární karcinom a multiplicitní primární neoplazie a jejich asociace s diabetem mellitem 2. typu