100 let Sexuologického ústavu Univerzity Karlovy v Praze
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2021; 160: 259
Kategorie:
Dějiny lékařství
29. listopadu 2021 uspořádala Sexuologická společnost ČLS JEP slavnostní pracovní schůzi ke stému výročí nejstaršího univerzitního ústavu svého druhu na světě – pražského Sexuologického ústavu. Promluvili na ní pamětníci – doyeni české sexuologie doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc., MUDr. Antonín Brzek, MUDr. Radim Uzel, CSc., prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc., a prim. MUDr. Slavoj Brichcín. Jejich referáty zmapovaly především poválečný vývoj sexuologie jako samostatného oboru reprezentovaného zejména právě Sexuologickým ústavem a osobnostmi s ním spjatými.
SKROMNÉ ZAČÁTKY
Ústav pro studium sexuální patologie byl zřízen z podnětu profesora dermatovenerologie Františka Šambergera již v roce 1921. Jeho prvním přednostou, „skutečným mimořádným profesorem nauky o pohlavnosti u člověka“, byl ustanoven prof. MUDr. Ferdinand Pečírka, který se však otevření ústavu nedožil – zemřel v lednu 1922. Zanechal jen malou knihovnu s asi 50 knihami, která byla uložena na dermatovenerologickém oddělení polikliniky. Celá věc byla veřejností zapomenuta a ke skutečnému budování Sexuologického ústavu došlo až po roce 1945 zásluhou prof. MUDr. Josefa Hynie, DrSc.
Ústav začínal ve velmi stísněných prostorách v Salmovské ulici a zpočátku tam kromě profesora Hynie působili jen tři medici, kteří právě dokončovali studium po pauze, způsobené uzavřením vysokých škol nacisty. Byli to Jan Raboch, Vladimír Barták a Karel Nedoma. Prof. MUDr. Jan Raboch, DrSc. (1917–2002) se později stal druhým přednostou a Sexuologický ústav vedl od roku 1974 do roku 1989, po něm převzal vedení doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc. V současnosti je Sexuologický ústav zařazen do struktury Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, jeho přednostou je tudíž přednosta kliniky doc. MUDr. Martin Anders, CSc.
K historii české sexuologie se vrátíme v tematickém čísle v příštím ročníku.
redakce
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
2021 Číslo 6
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Léčba obezity – přehledně a prakticky
- Suplementy s obsahem jodu volně dostupné na českém trhu
- Ryby – zdroj jodu, ale i dalších chemických látek
- Význam jodu v graviditě – klinický pohled