Cenzura v medicíně a ztráta soudnosti
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2014; 153: 270
Kategorie:
Dopisy redakci
Reakce na „dopis redakci“ uveřejněný v Čas. Lék. čes. 2014, 153(4): 218.
Se zájmem jsem si přečetl dopis redakci nazvaný „Cenzura v medicíně – jeden příběh“ od profesora MUDr. Lubora Stejskala, DrSc., významného odborníka v oboru neurologie. Jako jeden z „potrefených“ jsem se rozhodl několika řádky reagovat, neboť vyřčené „obvinění“ z cenzury aplikované v odborném časopisu, jehož jsem vedoucím redaktorem, se mě profesně dotýká.
Zmíněný článek prof. Stejskala byl zasílán k uveřejnění do časopisu ACHOT opakovaně. Byl podroben standardnímu recenznímu řízení, poprvé třemi a opakovaně dokonce pěti recenzenty. Vzhledem k tomu, že žádný z recenzentů, významných odborníků ve spondylochirurgii, nedoporučil práci k uveřejnění, a to vždy s uvedením důvodů (které ovšem autor článku považuje zřejmě za malicherné), nebylo možné článek přijmout. K tomu slouží recenzní řízení. Vedoucí redaktor je povinen jeho výsledky brát v úvahu. Skutečnost, že prof. Stejskal nazývá objektivní recenzní řízení „cenzurou“, ale zejména to, že dává do souvislosti výsledky recenzního řízení s ekonomickými vlivy výrobců a prodejců instrumentárií, hraničí s nactiutrháním nebo svědčí přinejmenším o ztrátě soudnosti.
Nechci s v rámci objektivního a již uzavřeného recenzního procesu pouštět do polemiky s konkrétními námitkami pana profesora Stejskala. Nicméně, chápu, že je někdy těžké přijmout sebekriticky fakt, že je článek redakcí odmítnut, že se nejedná o spiknutí recenzentů a firem a že je chyba asi někde jinde.
prof. MUDr. Martin Krbec, CSc.
vedoucí redaktor časopisu Acta Chirurgiae orthopaedicae at Traumatologiae čechoslovaca
předseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii pohybového ústrojí
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Adenokarcinom pankreatu – časné symptomy a screening
- Prevalence nadváhy, obezity a podváhy u sedmiletých dětí v České republice od roku 1951*
- 140 let od narození prof. MUDr. Karla Weignera
-
Je závažná obezita nepříznivým prognostickým faktorem u chřipkového zánětu plic?
Poučení z komplikujícího průběhu onemocnění H1N1