KOMPENDIUM STOMATOLOGIE I
Autoři:
J. Šedý
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2014; 153: 153
Kategorie:
Knihy
Praha: Triton 2012, 1196 s. ISBN 978-80-7387-543-5
Kniha je rozsáhlou oborovou monografií, která se snaží podat komplexní přehled dostupných poznatků z oboru stomatologie, neboť v našem písemnictví doposud podobné souhrnné dílo chybí. Je výsledkem intenzivní dvanáctileté práce autora, který při její tvorbě spolupracoval s řadou domácích i zahraničních odborníků z oborů lékařských i nelékařských. Kniha podává celkový pohled na problematiku orofaciální oblasti a pojímá stomatologii jako obor, který není zaměřen pouze na dutinu ústní. Autor se díky svému všestrannému lékařskému vzdělání zaměřuje nejen na patologické stavy ústní dutiny samotné, ale také na jejich dopad na ostatní systémy lidského těla, a také opačně – na možný dopad rozličných patologií na ústní dutinu. Publikace je primárně určena všem specialistům v oboru a studentům stomatologie (zubního lékařství), cenné údaje v ní však mohou nalézt i specialisté ostatních styčných oborů (zubní technici, zdravotní sestry, dentální hygienistky). A navíc, právě díky jisté komplexitě, která přesahuje často i do ostatních lékařských oborů, je tato kniha jistě přínosná i pro ostatní lékařské obory.
Kniha je rozdělena do pěti částí. První díl, který je předmětem tohoto sdělení, se zabývá teoretickými základy stomatologie, tedy zejména vysvětlením podstaty oboru, podrobnou morfologií a fyziologií orofaciálního systému, patologií a patofyziologií, vyšetřením pacienta a materiálovým, instrumentálním a přístrojovým vybavením stomatologické ordinace. Celá řada poznatků je zpracovaných do detailu, který nemá v české odborné literatuře paralelu. Kniha je bohatě vybavena barevnými i černobílými ilustracemi a fotografiemi. V monografii jsou uvedeny léčebné postupy, pomocí kterých lze podle dlouhodobých relevantních studií v současné době dosáhnout nejlepších preventivně-terapeutických výsledků.
Druhý díl, který vyjde s největší pravděpodobností příští rok, se bude zabývat jednotlivými obory zubního lékařství, třetí díl se pak zabývá orální a maxilofaciální chirurgií, čtvrtá část projevy onemocnění jiných systémů v orofaciální oblasti a pátá diferenciální diagnostikou ve stomatologii.
MUDr. Jiří Beneš, PhD.
Anatomický ústav, Radiodiagnostická klinika1. LF UK a VFN, Praha
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- Infekce se v Americe po příjezdu Kolumba šířily nesrovnatelně déle, než se traduje
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Skotská studie upřesnila zdravotní benefity aktivního cestování za prací a studiem
- Přerušovaný půst může mít významná zdravotní rizika
Nejčtenější v tomto čísle
- Rezistence na tyreoidální hormony*
- Kolorektální karcinom (část 2)
- Doc. MUDr. Vojtěch Hainer, CSc., sedmdesátníkem
- Dobrá smrt: eutanazie očima studentů medicíny