Pavel Jerie: Pro koho je medicína
Autoři:
prof. MUDr. Pavel Barták
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2010; 149: 343
Kategorie:
Knihy
Praha: Academia 2009 (Edice Paměť), 424 s. ISBN 928-80-200-1740-9.
Vlastně nelze knihu charakterizovat jinak, než jako paměti zkušeného lékaře, který vyměnil v temné době bolševického útlaku okupovanou vlast za pokojné Švýcarsko. Kniha začíná v reálném gymnaziu v Praze ve Slovenské ulici a přes „total-einsatz“ se Pavel Jeriedostal až na lékařskou fakultu v Praze.
Prvním jeho zaměstnáním byla interna v Mostě, s níž má autor dodnes dobré styky. Další štací bylo Ústí nad Labem, kde se autor stal již poučeným kardiologem s následnou publikací knížky v tomto oboru.
Čtvrtek 18. září 1968 se stal v životě Pavla Jerieho přelomovým dnem. Po nezbytných formalitách následovala cesta do Švýcarska, kde pochopitelně nebyly začátky bez problémů. Basilej i kolegové přijali uprchlíka příznivě a pak už začal každodenní lékařský kolotoč, který končil ve farmaceutickém průmyslu. Odtud se rekrutuje i hlavní otázka Pro koho je medicína?
V současnosti je to velmi aktuální dotaz, který ani evropská ani česká medicína dosud nedovedou zopovědět. V knize je uvedeno srovnání s jinými státy a lze odvodit, že nikde není situace o moc lepší. Důvody jsou nasnadě a nikdo je nedovede zlepšit. Platí slova brněnského Čerbaka na konci knihy, že zatím nejdůležitější je fonendoskop v rukou praktického lékaře – a to i nahluchlého!
Celkem lze knihu považovat nejen za biografii uprchlého lékaře, ale také za historický dokument o jedné epoše českého zdravotnictví a mnoha vzájemně podobných osudů. Zároveň potvrzuje staré české přísloví, že všude je chléb o dvou kůrkách.
Jakkoliv rozumím rozhodnutí mnoha mladých lékařů odejít do ciziny za větším platem, mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že peníze nejsou vše. Každý takto rozhodnutý lékař by si měl Jerieho knihu přečíst a znovu zvážit své rozhodnutí.
prof. MUDr. Pavel
Barták
spolužák
autora knihy
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Biliární ileus – diagnostická i terapeutická výzva
- Žírné buňky – nový pohled na staré známé
- Prof. MUDr. Jan Šmarda, DrSc., osmdesátiletý
- Změny ve složení mastných kyselin v lipidech plazmy a erytrocytů u kriticky nemocných v průběhu sepse