Olomoucké hematologické dny s mezinárodní účastí
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2009; 148: 459
Kategorie:
Sjezdy
Ve dnech 24.–26. června 2009 se v prostorech Regionálního centra Olomouc konalo mezinárodní sympozium: XXIII. olomoucké hematologické dny (OHD) s mezinárodní účastí. Interdisciplinární a týmový přístup v péči o hematologicky nemocné dokládá fakt, že současně s OHD se konaly XIII. konference ošetřovatelských profesí v hematologii a XII. konference zdravotních laborantů v hematologii.
Do Olomouce se letos sjelo celkem 842 účastníků převážně z České republiky, nechybělo i početné zastoupení delegátů ze Slovenska. Pozvání přijali i zahraniční hosté z Belgie, Izraele, Německa, Norska, USA a Velké Británie. Odborný program komplexně pokrýval onkologickou hematologii, transfuziologii, koagulační problematiku i problematiku podpůrné péče v hematologii. Celkem bylo přijato 121 sdělení k ústním prezentacím, rozděleným do 20 sekcí dle jednotlivých tematických okruhů, zahrnující téměř všechna odvětví nádorové i nenádorové hematologie. V rámci satelitních sympozií pak odeznělo dalších 25 sdělení.
Odborné sekce probíhaly paralelně ve třech přednáškových sálech. Odborný program byl zahájen vyzvanými přednáškami předních českých hematologů. Náplní odborných sympozií na letošních OHD byly novinky na poli léčby maligních lymfomů, transplantologii, chelatační léčby u polytransfundovaných pacientů, zkušenosti s léčbou klofarabinem a pokroky v léčbě myeloproliferativních onemocnění a mnohočetného myelomu. Důležitou součástí kongresu byly Edukační bloky, které byly v letošním roce věnovány infekčním komplikacím při léčbě maligních onemocnění, idiopatické trombocytopenické purpuře a pokrokům v klasifikaci hematologických malignit.
V rámci posterové sekce bylo prezentováno 80 prací zastoupených zajímavými kazuistikami i přehlednými výsledky ucelených souborů.
Vlajkovou lodí letošních OHD bylo Symposium on Advances in Molecular Hematology. Pozvání přijali kvalitní zahraniční mluvčí, výsledky své práce na renomovaných zahraničních pracovištích prezentovali mladí čeští a slovenští molekulární biologové. Cílem organizátorů sympozia doc. V. Divokého a prof. M. Jarošové (Hemato-onkologická klinika FN Olomouc a Ústav biologie LF UP) bylo soustředit do programu prezentace původních vědeckých dat získaných na špičkových českých pracovištích spolupracujících se zahraničními laboratořemi. Tři dílčí bloky byly věnovány molekulární hematologii lymfoidních a myeloidních malignit a molekulární biologii kmenových buněk. V předsednictvu jednotlivých sekcí se pak střídali vedoucí laboratoří a zahraniční hosté, kterými byli letos prof. A. Krämer (Heidelberg) a prof. I. Wlodarska (Leuven).
Slavnostní Wiedermannova přednáška na počest zakladatele olomoucké hematologické školy byla přednesena prof. C. Bloomfield (Columbus-Ohio, USA), na téma „Pokroky v klasifikaci akutních myeloidních leukémií a jejich terapeutický význam“. Po Wiedermannově přednášce proběhlo oficiální zahájení celého kongresu za účasti významných členů vedení fakultní nemocnice Olomouc, Univerzity Palackého a představitelů města Olomouce. Za mimořádné a mnohaleté zásluhy o rozvoj hematologie v České republice zde byla předána ocenění České hematologické společnosti ČLS JEP: Čestné členství České hematologické společnosti – prim. MUDr. L. Novosadové z Havířova a MUDr. P. Kobylkovi z ÚHKT v Praze. Doc. D. Pospíšilové byla při této příležitosti předána cena za nejlepší publikaci v časopisu Transfuze a hematologie dnes v roce 2008 (Esenciální trombocytémie v dětském věku).
Na závěr kongresu byly vyhodnoceny nejlepší sdělení mladých hematologů. Cenu za nejlepší poster si odnesl kolektiv autorů z domácího pracoviště pod vedením Mgr. B. Katrincsákové, kdežto cena za nejlepší přednášku věnovanou laboratornímu výzkumu putuje do Prahy pro kolektiv autorů pod vedením dr. K. Machové-Polákové a cena za nejlepší přednášku věnovanou klinickému výzkumu byla udělena kolektivu autorů z pracovišť v Plzni, Brně a Praze vedeným dr. L. Zahradovou.
Abstrakta všech prací z OHD byla publikována v supplementu Vnitřního lékařství. Kvalita letošních OHD byla již popáté garantována certifikátem programu celoživotního kontinuálního vzdělávání lékařů (CME) Evropské hematologické asociace.
XXIV. olomoucké hematologické dny se budou konat zase za rok – konkrétně 23.–26. června 2010.
MUDr. Vít Procházka
Hemato-onkologická klinika FN Olomouc
I. P. Pavlova 6, 775 20 Olomouc
e-mail: vit.prochazka@fnol.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- ROC analýza a využití analýzy nákladů a přínosů k určení optimálního dělícího bodu
- Subakutní tyreoiditida zaměněna za zubní problém
- Vydechovaný oxid dusnatý a jeho korelace s bioptickými nálezy u pacientů s chronickým kašlem
- Zoonózy – nákazy s přírodní ohniskovostí