VII. Ningerovy dny
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2009; 148: 658-659
Kategorie:
Sjezdy
Luhačovice, 9.–10. října 2009
Ve dnech 9. a 10. října 2009 se v Luhačovicích konaly VII. Ningerovy dny pořádané Klinikou dětské ORL LF MU a FN Brno. Jako hlavní témata byla probírána problematika spánkové medicíny a poruch čichu a chuti.
První den jednání byly v odpoledním bloku předneseny přednášky, které se zabývaly problematikou spánkové medicíny. Celý blok přednášek pátečního odpoledne byl připraven a moderován dr. Martinou Ondrovou z Kliniky dětské ORL LF MU a FN Brno. První přenáška podala základní přehled problematiky a v dalších dvou pneumolog J. Vyskočilová a neurolog M. Moráň přednesli diagnostiku a terapii poruch spánku z pohledu příslušných oborů. Přednáška doc. J. Plzáka z FN v Motole prezentovala možnosti chirurgické léčby poruch spánku a spánkové apnoe a přednáška M. Pretla z VFN Praha zahrnovala pohled neurologa na možnosti léčby. Závěrečné tři přednášky T. Pniaka, R. Minaříka a V. Pavelece demonstrovaly zkušenosti autorů s přístupem k léčbě ronchopatie a problematiky poruch spánku. Ve druhé části odpoledne byly předneseny přednášky o spánkové medicíně v dětském věku: M. Máchalová Brno, I. Příhodová – neurologická klinika 1. LF UK Praha. M. Ondrová z Brna, P. Švecová ze Svitav a J. Kraus z Benešova prezentovali své zkušenosti s operačními technikami při redukci objemu krčních tonsil u dětí.
Sobotní dopoledne bylo v první části věnováno problematice poruch chuti a čichu pod vedení J. Vodičky z pardubické ORL kliniky. Doc. E. Račeková ze Slovenské akademie věd úvodní přenáškou dokumentovala neurogenezi čichového systému za fyziologických a patologických podmínek. Kolegové J. Vodička, H. Jelínková a H. Gabrielová z pardubické ORL kliniky své přednášky soustředili na problematiku vyšetření čichu a chuti. Byly též probírány otázky poruch čichu po operacích nosu (P. Lukášek a A. Menšíková).
Diskuze se pak týkala klinického využití poznatků a algoritmů při vyšetření chuti a čichu různými metodami.
Poslední sobotní bok byl věnován variím a byl zde prezentován SusySafe Projekt, který se zabývá problematikou cizích těles u dětí. M. Černý a I. Bártová z Pardubic přednesli přednášky s námětem endoskopického vyšetření polykacích cest. Závěrečná přednáška M. Váňové z Luhačovic o reakci tonsil na lokální kortikoidy vyvolala bohatou mezioborovou diskuzi s protichůdnými názory a vysloveno doporučení pokračovat ve studii a zahrnout větší počet pacientů.
Společenská část se setkala s nadšeným ohlasem téměř 150 účastníků, při setkání u bohatého stolu, cimbálu a vybraných vín. V sálu Společenského domu byly kuloárně diskutovány odborné otázky i domlouvány schůzky do pozdních ranních hodin. Další Nigrovy dny jsou plánovány zase za dva roky.
prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc.
KDORL LF MU a FN Brno
e-mail: islapak@fnbrno.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Posuzování zdravotního stavu a pracovní schopnosti u onemocnění pohybového systému
- Surveillance a budoucnost epidemiologie
- Průtoková cytometrie a její využití
- Děti v ohrožení metabolickým syndromem