Postavení chirurga v léčbě myastheniagravis a tymomu
Our Strategy in the Therapy of Myasthenia gravis
Surgical treatment of myasthenia gravis at the 3rd Department of Surgery, 1st Faculty of Medicine, Charles Universityin Prague, has long tradition. It originated in sixties of the 20th century. Over 1000 operations of a thymus has beencarried out since that time, especially thymectomy for myasthenia gravis (MG) and for less frequent thymomas. Thecomplete removal of thymus – thymectomy accompanied with exenteration of the fat in frontal mediastinum belongsto the principal MG surgery. According to our experience, the optimal approach to the thymus is a partial sternotomy.The jugular approach is not regarded as sufficiently radical. Videothoracoscopic approach and operation are possiblebut they are longer. They represent amethod of choice at someworkplaces. The combinedMGtreatment (conservativemedicamentous and surgery treatment) brings in 80% a visible improvement and a deletion of symptoms of thedisease.
Key words:
myasthenia gravis, thymoma, partial sternotomy.
Autoři:
J. Schützner; J. Tvrdoň; V. Šmat; P. Pafko
Působiště autorů:
III. chirurgická klinika 1. LF UK a FNM, Praha
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2004; : 241-245
Kategorie:
Články
Souhrn
Chirurgická léčba myasthenia gravis má na III. chirurgické klinice 1. LF UK v Praze již letitou tradici, která seodvíjí již od 60. let dvacátého století. Za tu dobu bylo provedeno na III. chirurgické klinice přes 1000 operací brzlíku,zejména tymektomií pro myasthenia gravis (MG) a v menším počtu pro tymomy. Kompletní odstranění brzlíku –tymektomie spojená s exenterací tuku předního mediastina patří k základu chirurgické léčby MG. Podle našichzkušeností je optimálním přístupem k tymu parciální sternotomie. Krční přístup nepovažujeme za dostatečněradikální. Videotorakoskopický přístup a operace jsou možné, ale zdlouhavější a jsou metodou volby na některýchpracovištích. Kombinovaná léčba MG (konzervativní medikamentózní a chirurgická) přínáší v 80% jasné zlepšeníaž vymizení příznaků onemocnění.
Klíčová slova:
myasthenia gravis, tymom, parciální sternotomie.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Gonoroická proktitida imitující proctalgia fugax
- Charakterizace nulových alel v komplexu lidskýchhistokompatibilních antigenů (HLA)
- Dysgerminomy ovaria u dětí a dospívajícíchRetrospektviní klinicko-patologická studie
- Naše první zkušenosti s protokolární biopsiítransplantovaných ledvin