KOŽNÍ KOMPLIKACE IDIOPATICKÉHOSTŘEVNÍHO ZÁNĚTU
Cutaneous Complications of the Idiopathic Inflammatory Bowel Disease
A 29-year-old male patient with the anamnesis of inflammatory bowel disease and Grave-Basedowov disease washospitalized because of rapidly spreading skin defect with affected muscle on the left shin. This skin defect appearedafter the significant decreasing of corticoids. The small skin trauma preceded the pyoderma gangrenosum. First theskin diseasewas not right diagnosed and patient was cured by the excision of the defect. It caused tissue disintegration,muscle necrosis and extension of the defect. The whole leg was endangered. Patient was cured with corticoids andcyclosporin A after the right diagnosis. The defect healed and laboratory inflammatory markers decreased. Theimmunosupresive therapy was changed to azathioprin, the corticoid therapy was interrupted. After three months thedefect was healed.
Key words:
inflammatory bowel disease – pyoderma gangrenosum – cyclosporin A.
Autoři:
P. Chalupná; M. Lukáš
; S. Adamec; R. Šroubková; M. Antošová; S. Romaniv
Působiště autorů:
Gastroenterologické centrum IV. interní kliniky 1. LF UK a VFN, Praha
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2002; : 715-717
Kategorie:
Články
Souhrn
Mladý pacient (29 let) s anamnézou idiopatického střevního zánětu a Graves-Basedowovy choroby byl přijat prorychle se šířící rozsáhlý kožní defekt na přední ploše levého bérce, zasahujícího hluboko do svaloviny. Kožní lézese objevila v době, kdy došlo u nemocného k významnému snížení dávky kortikosteroidů, kterými byl léčen proexacerbaci střevního zánětu. Vznik pyodermie předcházelo drobné poranění kůže na přední ploše bérce. Zpočátkunebyla podstata onemocnění správně rozpoznána a nemocný byl léčen excizí defektu, který se nezhojil, naopak došlok dalšímu rozpadu tkáně, nekróze svaloviny a zvětšení defektu. V této fázi onemocnění byla bezprostředně ohroženacelá končetina. Po stanovení správné diagnózy byl pacient léčen parenterálně cyklosporinem A a vyššími dávkamikortikosteroidů. Při této terapii se postupně defekt hojil a vymizela laboratorní zánětlivá aktivita. Pacient byl úspěšněpřeveden na terapii azathioprinem s možností vysazení kortikosteroidů i cyklosporinu A. Po třech měsících terapieimunosupresivy byl defekt zhojen.
Klíčová slova:
idiopatický střevní zánět – pyoderma gangrenosum – cyklosporin A.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- KOŽNÍ KOMPLIKACE IDIOPATICKÉHOSTŘEVNÍHO ZÁNĚTU
- INVAZIVNÍ DUKTÁLNÍ KARCINOMY MLÉČNÉ ŽLÁZY:VYŠETŘENÍ POČTU KOPIÍ GENU CCND1 A POČTUCHROMOZÓMŮ 11 METODOU FLUORESCENČNÍ IN SITUHYBRIDIZACE (FISH) V POROVNÁNÍ S EXPRESÍPROTEINU CYKLIN D1 A RECEPTORU PRO ESTROGEN(ER) DETEGOVANOU IMUNOHISTOCHEMICKY (IHC)
- PRIMÁRNÍ PREVENCE ZHOUBNÝCH NÁDORŮ
- SOUČASNÉ NÁZORY NA VZNIKDIABETICKÉ RETINOPATIE