BENIGNÍ HYPERPLAZIE PROSTATY – ONEMOCNĚNÍZNÁMÉ – NEZNÁMÉ
Benign Prostatic Hyperplasia – a Known – Unknown Disease
Authors give an overview of the current approaches to diagnostics and therapy of the benign hyperplasia of theprostate (BPH). The up-to-date diagnostic possibilities are cited in the relation to our health care system and theprocedures of conservative and surgical treatment of BPH are outlined. In epidemiology and diagnostics of BPH,one has always to consider the possibility of prostate cancer (PC), which may have similar symptoms, particularlyin initial stages. If prostate cancer were found, it could be successfully cured at this stage only. Drug therapy or BPHenables in most cases at least temporarily to resign on surgical treatment. Patients t reated with alphablockers regularlyspeak about an improved quality of life regarding previous micturition troubles. To diagnose BPH, the complexurological examination is needed, including some laboratory tests (prostate specific antigen PSA, uroflowmetryUFM). The article is supplemented with a graph of latest available figures referring to the number of TURPsperformed annually and a table showing the list of methods for the minimal invasive surgical treatment of BPH.
Key words:
begin hyperplasia of the prostate, transurethral resection of the prostate, manual rectal examination,prostate specific antigen.
Autoři:
L. Šafařík; J. Dvořáček
Působiště autorů:
Urologická klinika 1. LF UK a VFN, Praha
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2001; : 717-722
Kategorie:
Články
Souhrn
Je podán přehled současného stavu diagnostiky a terapie benigní hyperplazie prostaty (BHP). Jsou uvedenysoučasné diagnostické možnosti v podmínkách našeho zdravotnictví a diskutovány způsoby konzervativní i chirur-gické léčby BHP. V epidemiologii a diagnostice BHP je vždy nutno diferenciálně diagnosticky myslet na adenokar-cinom prostaty, který zvláště v počátečných stadiích může mít příznaky obdobné BHP a v tomto stadiu je též jediněvyléčitelný. Farmakologická léčba umožnila upustit od operace u mnohých nemocných alespoň dočasně a muži,kteří užívají alfablokátory, pravidelně uvádějí zlepšení kvality života (vzhledem k předchozím mikčním obtížím).Ke správné diagnostice a léčbě BHP je však nadále potřebné komplexní urologické vyšetření, zahrnující i některélaboratorní testy (odběr prostatického specifického antigenu PSA a uroflowmetrie UFM). Text je doplněn aktuálnímgrafem o počtech transuretrálních prostatektomií v posledních letech a přehlednou tabulkou metod minimálněinvazivní chirurgické terapie BHP.
Klíčová slova:
benigní hyperplazie prostaty, transuretrální resekce prostaty, vyšetření per rectum, prostatickýspecifický antigen.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- METABOLICKÉ KOMPLIKACE A NEUROLOGICKÉPROJEVY PŘI DEFICITU VITAMINU B1 2 U DĚTÍVEGETARIÁNSKÝCH MATEK
- VYSOKODÁVKOVANÝ BUSULFAN – MONITOROVÁNÍPLAZMATICKÝCH HLADIN A ÚPRAVA DÁVKOVÁNÍU DOSPĚLÝCH
- MODERNÍ LÉČBA HEMATOLOGICKÝCH MALIGNIT
- BENIGNÍ HYPERPLAZIE PROSTATY – ONEMOCNĚNÍZNÁMÉ – NEZNÁMÉ