#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Rychlejší zhojení kůže než dosud používaná biologika

Narůstající pochopení patobiologie psoriázy vede k inovacím v managementu léčby těchto pacientů. Byla popsána ústřední role osy interleukin 17/interleukin 23 (IL-17/23) u tohoto onemocnění a lepší porozumění jeho patogenezi nabídlo nové cíle léčby.

Zásadní je efektivně tlumit zánět

Prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc., z Ústavu klinické imunologie a alergologie LF UK a FN Hradec Králové připomněl, že psoriáza je systémové zánětlivé onemocnění s převahou projevů na kůži a řadou komorbidit a že kůže je provázána s různými tělesnými orgány. Klíčovou úlohu v patogenezi této choroby mají dendritické buňky. Jejich podskupina u nemocných s psoriázou předává prozánětlivé informace T-lymfocytovému systému. Ovládány jsou mj. interleukinem 23. IL-17A a IL-17F potom zajistí poškozující zánět v kůži nemocných s psoriázou. „Má velký smysl z pohledu patofyziologie či imunopatogeneze – a z mého pohledu jako imunologa – poškozující zánět efektivně tlumit,“ konstatoval profesor Krejsek.

Význam IL-17A a IL-17F u psoriázy

Profesor Diamant Thaçi z Lékařské univerzity v Lübecku a přednosta Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a FN Bulovka doc. MUDr. Filip Rob, Ph.D., se zaměřili na duální mechanismus účinku bimekizumabu. Členové rodiny IL-17 mají odlišné funkce a cílové receptory, přičemž u psoriázy hrají roli IL-17F a IL-17A, a to ve formě 3 dimerů IL-17A/A, 17-A/F a 17-F/F, jejichž biologie se překrývá a signalizace probíhá přes stejný receptorový komplex. Většina současných terapií cílí na IL-17A jako hlavní motor psoriatického zánětu, ale IL-17F je velmi důležitý svojí přítomností v psoriatických lézích.

Obě dotčené podjednotky IL-17 jsou produkované různými populacemi adaptivních i vrozených lymfocytů. IL-17A je výrazně potentnější než IL-17F, ovšem v samotných psoriatických lézích je přibližně 30× vyšší přítomnost IL-17F. Exprese těchto 2 podjednotek se v různých buňkách liší, a pokud lze blokovat obě, velmi pravděpodobně bude léčba úspěšnější. Podle recentních studií dochází k produkci IL-17A a IL-17F nezávisle na IL-23, což vede k zánětu mediovanému IL-17.

Výhoda duální inhibice

Duální selektivní inhibici IL-17A i IL-17F s vysokou afinitou nabízí bimekizumab jako jediná monoklonální protilátka. U onemocnění mediovaných interleukinem 17 je důležitý poměr IL-17A a IL-17F s tím, že inhibice samotného IL-17A je efektivní při jejich poměru 1 : 1, nicméně při poměru 1 : 30, který je viděn u psoriázy, je efektivnější tlumení obou – tento přístup vede k rychlé normalizaci kožních lézí. Bimekizumab redukuje expresi prozánětlivých genů v lidských buňkách. IL-17A a IL-17F u psoriázy podporují migraci neutrofilů cestou IL-8, bimekizumab potlačuje migraci buněk adaptivní i vrozené imunity efektivněji než samotná blokáda IL-17A. Bimekizumab má výrazně lepší výsledky v dosahování PASI 90, a dokonce PASI 100 než předchozí terapeutické možnosti.

Léčba bimekizumabem vede k normalizaci exprese genu regulační osy IL-17/IL-23, ovlivní proliferaci keratinocytů, sníží produkci kalcium vázajících proteinů, zasáhne do podjednotek regulačních cytokinů a inhibuje také tvorbu chemokinů, které jsou odpovědné za influx imunocytů do léze.

Klíčové výsledky registračních studií s bimekizumabem

Závěry registračních studií, v nichž byl bimekizumab hodnocen, shrnul primář kožního oddělení Nemocnice České Budějovice MUDr. Jiří Horažďovský, Ph.D. Design je u posledních přípravků do určité míry podobný. V pivotních studiích fáze III a IIIb bimekizumab v prokázal účinnost v ukazateli PASI 90 v 16. týdnu v porovnání s placebem (BE READY) a superioritu oproti již zavedeným biologikům – ustekinumabu (studie BE VIVID), adalimumabu (BE SURE), ale i jiného inhibitoru IL-17 secukinumabu (BE RADIANT) (pro všechna srovnání p < 0,001).

Ve zmíněných studiích prokázal rychlejší nástup účinku než jmenované aktivní komparátory nebo placebo, tj. dosažení PASI 75 ve 4. týdnu mělo větší efekt už po 1 dávce bimekizumabu (pro všechna srovnání p < 0,001), podobné výsledky platí i pro PASI 90 ve 4. týdnu. Napříč studiemi dosáhl úplného zhojení kůže, tj. PASI 100, v 16. i 52. týdnu větší podíl pacientů léčených bimekizumabem. Týká se to nejen dávkování standardního, tj. 1× za 8 týdnů, ale i schématu 1× za 4 týdny. Léčivo také ukázalo setrvalou účinnost během 3leté terapie. 

Bezpečnostní profil

Přednosta Kliniky nemocí kožních a pohlavních LF UK a FN Hradec Králové doc. MUDr. Miloslav Salavec, CSc., konstatoval, že při léčbě bimekizumabem je potřeba počítat s nežádoucími účinky (NÚ) souvisejícími s ovlivněním imunitního systému (mezi velmi časté mohou patřit infekty horních cest dýchací, herpetické infekce, kandidové, ale i dermatofytické) a s řadou dalších změn, včetně eventuálních zcela vzácných alergických reakcí.

IL-17 se podílí na imunitní odpovědi vůči kandidovým původcům na sliznicích. K rozvoji kandidózy však může přispět řada faktorů ovlivňujících imunitu, nejen stávající biologická terapie ovlivňující signální dráhu IL-17. Při podávání bimekizumabu se jedná o orální kandidózu, maximálně dochází k postižení orofaryngu, výskyt je nicméně velmi malý, není tedy třeba se obávat. V klíčových hodnoceních fáze II a III se během 2leté terapie orální kandidóza objevila u většiny pacientů léčených bimekizumabem, ale hlásili jenom 1 či 2 příhody. Tyto infekce byly dobře zvládnutelné příslušnou léčbou a nedosáhly závažného stupně. K dispozici jsou odborné pokyny včetně evropských guidelines. V 1. linii stojí terapie flukonazolovými deriváty v dávkách 100 mg na den po dobu 1–2 týdnů, alternativně se podle evropských guidelines doporučuje mikonazol. Rozvoj kandidózy obvykle nevyžaduje změny v biologické léčbě základního kožního onemocnění. 

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

Zdroje:
1. Thaçi D. Bimzelx – introduction of a new and unique mode of action. Edukační sympozium Rychlost, síla a vytrvalost. Nastupuje fenomén, Praha, 26. a 27. ledna 2023.
2. Rob F. Duální mechanismus účinku – přínos inhibice IL-17A a IL-17F. Edukační sympozium Rychlost, síla a vytrvalost. Nastupuje fenomén, Praha, 26. a 27. ledna 2023.
3. Krejsek J. Patogeneze psoriázy z pohledu imunologa. Edukační sympozium Rychlost, síla a vytrvalost. Nastupuje fenomén, Praha, 26. a 27. ledna 2023.
4. Horažďovský J. Klíčové výsledky registračních a H2H studií LP Bimzelx. Edukační sympozium Rychlost, síla a vytrvalost. Nastupuje fenomén, Praha, 26. a 27. ledna 2023.
5. Salavec M. Bezpečnostní profil LP Bimzelx a manažment kandidóz. Edukační sympozium Rychlost, síla a vytrvalost. Nastupuje fenomén, Praha, 26. a 27. ledna 2023. 

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#