#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nová možnost léčby nauzey a zvracení v těhotenství

Nauzea a zvracení představují běžné komplikace v graviditě, postihující 50–90 % těhotných. Jde rovněž o častou indikaci k hospitalizaci. Kdy lze ženám indikovat v léčbě těchto obtíží novou fixní dvojkombinaci doxylamin/pyridoxin a jaký efekt si od ní můžeme slibovat?

Zátěž daná nauzeou a zvracením v těhotenství

Nauzea a zvracení v těhotenství (NZT) se objevují mezi 4. a 6. týdnem těhotenství, vrcholu dosahují v 10–11. týdnu a u 10 % žen přetrvávají po celou dobu gestace. 95 % gravidních má symptomy ráno i odpoledne. NZT může výrazně snížit kvalitu života, ztěžuje konzumaci potravin bohatých na potřebné živiny, polykání a udržení potravinových doplňků, vede k přibývání hmotnosti, ale i k poruchám soustředění a spánku, potížím v intimním životě, péči o děti a obecně v mezilidských vztazích.

Diagnostika NZT

Podle doporučení ČGPS je v prevenci NZT vhodné užívat vitaminy měsíc před otěhotněním. Příčiny jsou multifaktoriální (genetické, endokrinní a gastrointestinální). Je třeba zejména podchytit nauzeu a zvracení, které znemožňují těhotné normálně jíst a pít a významně ovlivňují její běžné aktivity.

Závažnost NZT lze měřit pomocí skóre PUQE-24 (The Pregnancy-Unique Quantification of Emesis and Nausea) podle 3 otázek na trvání nevolnosti, frekvenci zvracení a zvednutí žaludku v posledních 24 hodinách. Výsledek rozliší mírnou, střední a těžkou NZT. Pro stanovení diagnózy je kritériem vznik obtíží před 16. týdnem gestace a vyloučení ostatních příčin nauzey a zvracení. Laboratorně lze nalézt hyponatrémii, hypokalémii, sníženou hladinu urey v séru, vzestup hematokritu, ketonurii (která zde není známkou dehydratace) a metabolickou hypochloremickou alkalózu. Dvě třetiny žen s NZT mají zvýšený volný thyroxin a sníženou hladinu tyreotropního hormonu (TSH), není zde však potřebná terapie tyreostatiky. Až 40 % žen s hyperemesis gravidarum (HG) má zvýšené jaterní testy.

Léčba NZT dle tíže příznaků

V terapii mírné NZT postačí úprava stravy – malá častá jídla, strava bohatá na bílkoviny, eliminace kořeněných jídel a hydratace s vysokým obsahem elektrolytů mezi jídly.

U středně těžké NZT je doporučena suplementace vitaminy, zázvor, akupresura, akupunktura a stimulace bodu P6. ČGPS ve svých doporučeních zdůrazňuje včasný zásah jako prevenci progrese do HG. Jako bezpečná a účinná farmakologická léčba 1. volby je nově uvedena kombinace doxylamin/pyridoxin nebo samotný pyridoxin. Ve 2. linii pak difenhydraminy, metoklopramid a ondansetron.

U těžké formy NZT je třeba zvážit další antiemetika a potřebu hospitalizace s rehydratací s NaCl (případně i i.v.) a kompenzaci deficitu elektrolytů. Dále je doporučeno dodání potřebných živin, infuze thiaminu a dextróza. V případě potřeby agresivní léčby je doporučena enterální/parenterální výživa a při úporné HG kortikosteroidy.

Doxylamin/pyridoxin

Novým přípravkem v léčbě NZT je doxylamin/pyridoxin, tedy fixní kombinace antihistaminika a analoga vitaminu B6. Každá z těchto látek působí samostatně a podílí se na účinnosti přípravku. Pyridoxin přispívá k regulaci hormonální aktivity, u žen s NZT přitom byla zjištěna jeho snížená hladina. Doxylamin se kromě terapie NZT používá při léčbě nespavosti a alergií. Při kontrole nevolnosti a zvracení prokázal větší účinnost (v monoterapii i v kombinaci s pyridoxinem) než pyridoxin nebo placebo.

Metaanalýzy studií zahrnujících přes 168 tisíc žen prokázaly, že doxylamin/pyridoxin není pro člověka teratogenní. Anticholinergní vlastnosti doxylaminu pouze mohou vést k ospalosti. Jedna z klinických studií ukázala podíl žen s ospalostí při užívání doxylaminu/pyridoxinu 14 % a při užívání placeba 12 %. Tableta přípravku kombinuje povlak s okamžitým uvolňováním 10 mg doxylaminu a 10 mg pyridoxinu pro rychlou absorpci a zmírnění příznaků NZT a jádro obsahující 10 mg doxylaminu a 10 mg pyridoxinu s opožděným uvolňováním pro dlouhodobou účinnost.

Podává se 1 tableta denně před spaním, od 3. dne lze přidat 2. tabletu denně podávanou ráno. Terapeutické hladiny je dosaženo do 1 hodiny po podání. Doxylamin/pyridoxin je indikovaný k symptomatické léčbě nauzey a zvracení u těhotných, u nichž nebyla účinná konzervativní léčba. Užívat by se měl od prvních příznaků denně, ne pouze v případě potřeby. Nedoporučuje se přerušit podávání z důvodu možné recidivy obtíží. Léčba by měla pokračovat do konce I. trimestru, u některých žen až do konce těhotenství.

(zza)

Zdroje:
1. Procházka M. Nauzea a zvracení v těhotenství – konsenzuální stanovisko sekcí ČGPS ČLS JEP. Kongres ČGPS, Karlovy Vary, 1. 6. 2024.
2. Skřivánek A. První klinické zkušenosti s kombinací doxylamin/pyridoxin v našem centru. Kongres ČGPS, Karlovy Vary, 1. 6. 2024.

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#