Originální vs. similární venotonika: Jsou mezi nimi podstatné rozdíly?
MUDr. Róbert Novotný, Ph.D., z Kliniky transplantační chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze spolu s kolegy ze svého pracoviště, katedry chemie Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU, Kliniky pneumologie 3. LF UK a FN Bulovka a 2. chirurgické kliniky − kliniky kardiovaskulární chirurgie 1. LF UK a VFN v Praze porovnával originální venotonikum (VT) dostupné v Česku na předpis, což je mikronizovaná purifikovaná flavonoidní frakce (MPFF), se 4 jinými venotoniky s obdobným složením.
Diosmin a hesperidin – nejpředepisovanější venotonika
Některé literární zdroje naznačují, že prevalence chronických žilních onemocnění může přesahovat 60 %. Podle Edinburgh Vein Study navíc během 13letého sledování došlo u 58 % pacientů s CHŽO k progresi.
Změny v klinické praxi v posledních dvou desetiletích vedly k vývoji endovaskulárních technologií a nových možností farmakologické léčby, které mají u CHŽO efekt. Základ konzervativní terapie spočívá v kompresi a užívání venoaktivních léků a může snížit významný reflux v. saphena magna až u 55 % pacientů. Z venoaktivních látek se v moderní klinické praxi v léčbě CHŽO nejčastěji používají flavonoidy a pentoxifylin, z flavonoidů se potom v Evropě nejvíce předepisují diosmin a hesperidin.
Experimentální porovnání venotonik
Tým autora sdělení provedl experiment, v němž porovnal originální MPFF a 4 jiná venotonika s udávaným obdobným složením. Podrobil je vysokoúčinné kapalinové chromatografii s detekcí DAD (HPLC-DAD) a simulaci trávení in vitro (s využitím statického modelu trávení podle Brodkorba et al.). HPLC-DAD ukázala, že obsah obou uvedených účinných látek (diosmin, hesperidin) odpovídá deklarovaným množstvím u všech testovaných přípravků. Simulace trávení přinesla u originálního a ostatních VT identické výsledky. V in vitro modelu trávení v žaludeční fázi neovlivnilo rozpustnost testovaných léčiv. Při neoptimálním pH měly všechny testované přípravky nízkou absorpci. Alkalizací došlo k viditelnému rozpuštění hmoty a vzniku barevného komplexu flavonoidních látek, což je vizuální důkaz jejich rozpuštění a přítomnosti. Originální venotonikum nebylo v experimentálním modelu lepší než ostatní VT, a to ani volně prodejná.
Eva Srbová
redakce proLékaře.cz
Zdroj: Novotný R., Orság M., Lachman J. a kol. Srovnání venotonik v České republice: HPLC-DAD a srovnání statického trávicího modelu. XLII. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, Zlín, 10. 11. 2023.