Co nabízí fixní kombinace ibuprofen/paracetamol očima algeziologa?
Paracetamol a ibuprofen patří mezi stálice mezi analgetiky, s mnohokrát ověřenou účinností v monoterapii i kombinaci. Jejich kombinace se ovšem u řady diagnóz jeví jako efektivnější a zároveň bezpečnější z hlediska výskytu nežádoucích účinků než jednotlivé složky, neboť ty se v monoterapii užívají ve vyšších dávkách. Jak si tedy stojí fixní kombinace paracetamol/ibuprofen ve studiích a praxi? O tom hovořil primář Centra léčby bolesti Medicinecare v Brně MUDr. Marek Hakl, Ph.D.
Role lékových kombinací v algeziologii
V algeziologii jsou jednoznačně preferovány jednotlivé výhodné kombinace; monoterapie v terapii chronické bolesti je dnes spíše výjimečná. Kombinace analgetik z různých lékových skupin nebo s různými mechanismy účinku doporučuje i Světová zdravotnická organizace (WHO). Jejich hlavní přínos spočívá v tom, že jednotlivé účinné látky v nich lze použít v nižších gramážích, což snižuje výskyt nežádoucích vedlejších efektů při zachování dobrého analgetického účinku.
Samozřejmostí se již staly kombinace opioidů a neopioidních analgetik; role kombinace neopioidních analgetik z různých skupin je však stále podceňována, přestože jí lze dosáhnout kvalitní analgezie u řady bolestivých onemocnění (což platí i pro analgetika volně prodejná). Naopak se někdy přeceňuje účinnost opioidů, zejména v monoterapii.
Fixní kombinace paracetamol/ibuprofen
Fixní kombinace paracetamol/ibuprofen 500/200 mg je indikovaná k léčbě středně silné až silné bolesti hlavy, zubů, revmatické, svalové a menstruační bolesti, projevů nachlazení a chřipky, bolestí v krku a horečky. Její účinky v uvedeném výčtu zdravotních obtíží byly potvrzeny v řadě studií, přičemž měla lepší analgetický efekt než monoterapie jednotlivými složkami podávanými ve vyšších dávkách (paracetamol 1000 mg, ibuprofen 400 mg).
Nižší dávka nesteroidního antiflogistika (NSA) je výhodná z hlediska snížení výskytu známých nežádoucích účinků této lékové skupiny (gastrotoxicita, nefrotoxicita a kardiovaskulární toxicita). Kromě toho má fixní kombinace i rychlejší nástup efektu (za 18,3 min. vs. za 23,2 min. u ibuprofenu 400 mg; p = 0,0015) a účinek trvá delší dobu (až 9 hod. vs. 4 hod. u paracetamolu 500 mg nebo 5 hod. u paracetamolu 1000 mg).
Příklady z praxe
Přednášející ilustroval uvedené i 2 kazuistikami ze své praxe. V prvním případě se jednalo o ženu s bolestmi hlavy vázanými na menstruaci. Ibuprofen 400 mg i diklofenak u ní měly dobrý analgetický efekt, avšak s dyspepsií. Byla jí proto doporučena fixní kombinace paracetamol/ibuprofen, v níž je ibuprofen v nižší dávce (200 mg). Léčbu snáší velmi dobře, vyjádřila spokojenost.
Druhý případ se týkal 62leté ženy, hypertoničky s hypofunkcí štítné žlázy, dlouhodobě trpící bolestí kyčelního kloubu (koxartróza III. stupně, čeká na totální endoprotézu). Analgetická medikace oxykodonem 20 mg 2× 1 tbl. má dobrý efekt, ale se zhoršeními 1–2× týdně, zejména v souvislosti s počasím. Fixní kombinaci tramadol/paracetamol netoleruje (vertigo, ospalost). Vzhledem k četnosti zhoršení bolesti proto byla upřednostněna záchranná medikace fixní kombinací ibuprofen/paracetamol před navýšením dávky oxykodonu. Tato varianta je účinná bez nežádoucích vedlejších efektů, pacientka vyjádřila spokojenost.
Eva Srbová
redakce proLékaře.cz
Zdroj: Hakl M. Fixní kombinace ibuprofen/paracetamol z pohledu algeziologa. XLII. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, Zlín, 10. 11. 2023.